A csokoládé az emberiség egyik kedvenc ínyencsége és a cukrászat egyik legkedveltebb alapanyaga. Rengeteg édesség készíthető vele, de természetesen önmagában is finom. Az alábbi csokis receptek között sok egyszerű, különleges, sőt egészséges finomság található.
Csokoládé
A csokoládé a kakaófa gyümölcséből, a kakóbabból készített édesség, amit eleinte italként fogyasztottak Dél-Amerikában. A spanyol hódítók ismertették meg Európát ezzel a különleges itallal a XVI század elején, amely sokaknak nem ízlett, hiszen nagyon keserű volt. Így majdnem 200 évig tartott, mire az angolok megnyitották az első csokoládé gyárat, majd 1842-ben árultak először szilárd csokoládét. A csokoládészeletet 1847-ben találták fel. A svájci Nestlé fivérek 1876-ban készítettek először tejcsokoládé szeletet, majd a 1880-ban fedezték fel a csokoládéfinomítást és a lágy fondant csokoládé készítését. Több info a csokoládé történetéről itt olvasható>>
Csokoládé ellőállítása
A kakaóbabból készült csokoládé egy meglehetősen hosszú folyamat végeredménye – először a szüretelt babszemeket az ültetvényeken fermentálják, majd ott összepréselik és megszárítják. Ez a nyers kakaó, ami a gyárakban kerül feldolgozásra – itt először megtisztítják, majd megpörkölik. Ezt követi az őrlés, amelynek eredménye a kakaómassza. Ezt magas hőfokon összepréselik, amely során kiválik a kakaóvaj, amit többszörös szűrés után tömbökbe formálnak. A maradék, kőkeményre préselt, alacsony zsírtartalmú (kb 20%) massza az un. kakaótészta. A masszát alkalizálják és különböző elemekkel finomítják (pl lecitin). A kakaómasszából nyerik a kakaóport. A táblás csoki készítéséhez még többszörösen átsajtolják, konsírozzák a masszát, hogy a nedvesség 1% alá csökkenjen. Ezt követi a esszenciális temperálás, amely során stabilizálják a zsiradék-kristályokat, így a massza eléri a végső lágyságát, és formálhatóvá válik.
Csokoládé fajták
A csokoládé kakaótermékekből (kakaómassza, kakaóvaj, kakaópor) és cukrokból készült termék, amely legalább 35% kakaóterméket tartalmaz – ebből legalább 18% a kakaóvaj és minimum 14% a zsírmentes kakaó-szárazanyag. Hagyományosan három alap fajta létezik – étcsokoládé, tejcsokoládé és fehér csokoládé. Szobahőmérsékleten mindegyik szilárd.
- Tejcsokoládé – tejpor, tej vagy sűrített tej hozzáadásával készül. Kakaótartalma minimum 25%. Cukortartalma általában magas.
- Étcsokoládé (vagy„sima” illetve „keserű” csokoládé) – a tej helyett nagyobb százalékban kakaóból készül (minimum 43%), amelynek teljes zsírtartalma kakaóvajból származik. Az étcsokoládé ehető önmagában, vagy felhasználható sütéshez-főzéshez, amelyhez vastagabb szeleteket, és általában 70-100%-os kakaótartalommal rendelkező termékeket állítanak elő. Létezik olyan is, ami cukrozatlan (ez természetesen nagyon keserű).
- Fehér csokoládé – cukorból, tejből és kakaóvajból készül, kakaómassza nélkül. A kakaóvaj tartalma 20-45% között van. Nevével ellentétben halvány elefántcsont színű.
- Ruby csokoládé – a negyedik fajta csokoládé, amit 2004-ben fejlesztett ki a svájci Barry Callebaut cég, és 2017-ben mutatta be a nagyvilágnak. A csokoládé Ruby kakaóbabból készül, jellegzetesen rózsaszínű és enyhén édes-savanykás az íze, amely leginkább bogyós gyümölcsökre emlékeztet.
Egyéb fajták:
- Kakaópor – a kakaóbab feldolgozása során, a masszából kivált kakaóvaj után visszamaradó massza őrléséből készült termék. Létezik cukrozott verziója is. A Holland kakaópor egy lúgosított verzió, amelynek kellemesebb az íze.
- Nyers csokoládé – olyan csokoládé, amelyet nem dolgoztak fel, nem melegítettek vagy kevertek össze más összetevőkkel, így sokak szerint a legegészségesebb verzió. Meglehetősen drága, delikben kapható és savanykásan keserű.
- Bevonó csokoládé – a cukrászatban használt csokoládé, amelynek hagyományosan magasabb a kakaóvaj-tartalma, így lágyabb és kenhetőbb. Manapság azonban a legtöbb bevonó csokoládéban a kakaóvajat más növényi, általában hidrogénezett, zsírokkal helyettesítik, amit cukorkák, drazsék és egyéb édességek bevonatához alkalmaz az élelmiszeripar. Sok országban törvényesen csak akkor nevezhető csokoládénak, ha a zsiradék kakaóvaj.
- Modell csokoládé (vagy plasztik csoki, csokis gyurma) – egy csokoládé paszta, amit úgy állítanak elő, hogy az olvasztott csokihoz kukoricaszirupot, glükózszirupot vagy cukorszirupot kevernek. Így a paszta könnyen formálhatóvá és vékonyra nyújtható válik, azaz ideális torta és egyéb sütemény díszek készítéséhez.
- Ízesített és töltött csokoládé – manapság rengeteg verziója létezik. A csokoládé masszába kevernek ízeket, kivonatokat, krémeket vagy apró darabokat. Klasszikus ízek a vanília és menta, továbbá népszerű a narancs, eper, cseresznye, kávé, mogyoró és mandula hozzáadása. Különlegesség a chilis, tengeri sós, sós-karamellás csoki.
A csokoládé élettani hatásai
- A kakaóbab a szuperételek egyike. A kakaó tápanyagokban gazdag – ásványi anyagok, fehérje, vitaminok és antioxidánok kiváló forrása.
- Egyik legértékesebb összetevője a teobromin, amely a koffeinhez hasonlóan, élénkítő és zsírégető hatással rendelkezik. Kis mértékben tartalmaz koffeint is, valamint egyéb élénkítő és antidepresszáns hatású vegyületeket is (pl szerotonin és dopamin) – illata elősegíti az endorfin boldogság hormon termelődését. Így nem csoda, hogy csokoládé boldogság és vágykeltő hatású.
- A csokoládé remek bőr és testápoló – a kozmetikai ipar egyik kedvenc alapanyaga. A kakaóvajban ugyanis többféle antioxidáns flavonoid található, amely hidratáló, bőrszépítő és ráncmegelőző hatással rendelkezik, illetve segíti a kollagén előállítását. Továbbá E-vitamin tartalma bőrnyugtató, gyulladásgátló és természetes napozószer (megvédi a bőrt a UV-sugárzás ellen). Az ekcémára is jó gyógyír.
- Házilag nagyon könnyen és olcsón készíthetünk masszázskrémeket, arcpakolásokat stb. Csupán olvasszunk meg egy tábla magas kakaótartalmú étcsokit, és amikor már nem túl meleg, kenjük az arcunkra vagy testünkre.
Csokoládé vásárlása-tárolása
- Csokoládét széles választékban lehet kapni. Mivel olyan sok verzió létezik, el lehet abban bizonytalanodni, hogy melyiket vásároljuk. Alapszabály, hogy ne a csomagolás legyen a mérvadó, hanem a benne lévő csokoládé minősége – ami a kakaó szárazanyag és kakaóvaj tartalmát jelenti. Minél magasabb a kakaótartalma, annál intenzívebb az íze (de általában a cukortartalma is!). Sütéshez, csokis desszertek készítéséhez általában alkalmasabbak a főző csokoládé táblák vagy pasztillák, de sok esetben a vékonyabb, nagyon magas kakaótartalommal (80-90%) rendelkező csokoládé táblák is jók.
- Kakaópor esetében is ellenőrizzük az összetevőket, kerüljük a cukrozott verziókat és amik adalékokat tartalmaznak.
- A csokoládét tároljuk hűvös, száraz és sötét helyen – így nagyon sokáig eláll. Nyári kánikulában érdemes a hűtőben tárolni. A kakaóport tároljuk egy sötét, légmentes dobozban.
Csokoládé felhasználása
A csokoládé a legtöbb ünnep egyik alap eleme – karácsony, húsvét, Valentin nap, anyák napi, születésnapi, névnapi köszöntések és egyéb vendégváró alkalmak legnépszerűbb ínyencsége. Szerencsére rengeteg módon felhasználható:
- Legősibb módja a csokis ital, amely eleinte vizet és fűszereket tartalmazott, manapság a forró csoki leginkább tejjel vagy növényi tejjel készül (kakaóporból vagy olvasztott csokoládéból).
- Megolvaszta belekeverhetjük sütemények tésztájába, készíthetünk habokat, krémeket, desszerteket vagy bevonhatunk vele tortákat, kekszeket, süteményeket. Az olvasztott csokoládé hamar megköt, ha hideg étellel érintkezik, ezért gyorsan kell vele dolgozni. Lágyabbá és kenhetőbbé lehet tenni tejszín, krémsajt vagy puha vaj hozzáadásával. Csokoládé olvasztása>>
- A szilárd csokoládét apró darabokra lehet törni, amiket sütemények tésztájába keverhetünk – pl kekszek, gofri, muffin stb. Reszelve, vagy forgácsként gyors és egyszerű dekorációt kapunk.
- A keserű csokoládé felhasználható gluténmentes és vegán édességekhez – de nem mindegyik, ezért mindig ellenőrizzük az összetevőket és az előállítási módjukat.
- A csokoládé klasszikus társai a vanília, menta, chili, fahéj, cardamom, mandula, mogyoró, narancs, bogyós gyümölcsök (meggy, cseresznye, málna, eper).
- A kakaóport nagyon sok sütemény tésztájában használjuk, de ha szódabikarbóna (nem sütőpor) szerepel egy receptben, ahhoz természetes kakaóport kell alkalmazni, mert a semleges savasságú Holland kakaópor nem lép reakcióba lúgos összetevőkkel.
- A Mexikói konyhában a csokoládé nagyon sok étel alapanyaga – pl mártások, saláta öntetek, töltelékek, pácok készülnek belőle. Nagyszerűen feldobja pl a chile con carne-t és remek öntet lehet egy grillezett steak-en. Lásd Zöldséges chili csokoládéval>>
Csokoládés sütemények
Csokis aprósütemények
- Kókuszos puszedli
- Csokis zabpehely tallér
- Húsvéti csokis keksz
- Drazsés kocka
- Cseresznyés -csokis süti
- Kakaós csiga leveles tésztából
- Tejmentes csokis briós
- Csokis karácsonyi kekszek
- Kakaós csavart rudak
- Vegán kakakós zabpehely keksz
- Vegán almás-gyömbéres zabpehely tallér
Csokis muffinok
- Céklás-csokis muffin
- Csokis, narancsos muffin
- Kakaós mini muffin cseresznyével
- Kakaós-kókuszos muffin
- Kakaós-diós muffin
- Csokis-gesztenyés muffin
- Kakaós zabpehely muffin
- Rumos, kakaós muffin
- Epres-csokis muffin
- Egészséges muffin
- Gluténmentes kakaós banános muffin
- Csokis-mogyorós gluténmentes muffin
- Csokis kókusz joghurtos muffin
- Mini kakaós muffin cseresznyével
- Kókuszos-csokis banán muffin
- Csokis-cseresznyés cruffin
- Banános, csokis, gyömbéres muffin
Csokitorták
- Céklás csokitorta
- Orosz krémtorta
- Csokitorta cseresznyével
- Céklás-csokis-kókuszos mini kuglóf
- Kókuszkrémes kakaós torta
- Kókuszos-csokis márványkuglóf
- Tejmentes csokitorta
- Mandulás banánkenyér
- Gesztenyés-mogyorós csokitorta
- Vegán csokis-mandulás banánkenyér
- Csokis mini kuglóf
- Mini márványos csokis kuglóf
- Csokimázas torta tejmentesen
- Márványos kuglóf
- Lisztmentes gesztenyés csokitorta
- Cseresznyés-csokis piskóta
- Málnakrémes csokitorta
- Csokis kuglóf
Csokis desszertek
- Gránátalmás palacsinta
- Kakaós palacsinta
- Csokis-banános palacsinta torta
- Tejmentes csokis gofri
- Kakaós banánmorzsa
- Gluténmentes kakaós gofri
- Gluténmentes kakaós-málnás gofri
- Kakaós zabkása eperrel
- Csokis-mandulás amerikai palacsinta
Sütésmentes csokoládés édességek
- Pisztáciás csokikorongok
- Csokis rudacskák
- Diós darabok
- Csoki darabok
- Pisztáciás csokoládé
- Karamellás szelet
- Csokoládéhab
- Málnás csokihab
- Csoki fagyi
- Kakaós banánmorzsa
- Csokivirág
- Halloween csokihab temető
- RIP csokihab
- Dán rumos golyók
- Tiramisu golyók
- Szaloncukor
- Húsvéti tojás trüffel
Fehér csoki
- Fehércsokis sajttorta
- Fehércsokis golyók
- Halloween csokis csontok
- Fehércsokis sütinagyalóka
- Halloween szellem perecek
- Mentás-csokis sajttorta
- Málnás kuglóf fehér csokival
- Egyszerű szellem kekszek
Csokis italok