Angol nyelvterületeken az egyik legnépszerűbb főétkezés a brunch, különösen laza, lustálkodó hétvégeken. Tulajdonképpen egy késői, kiadós reggeliről van szó, amelynek alapvető lényege a gyors és egyszerű elkészítés. Íme néhány info és sok finom brunch recept.
Brunch eredete
A brunch Angliából származik, már 1895-ben cikkek jelentek meg angol újságokban az új étkezési trendről, majd a következő évi Oxford Angol Szótárban felfedezhető a kifejezés és annak meghatározása. Ennek ellenére az amerikaiak úgy vélik, hogy egy New Yorki újságíró (Frank Ward O’Malley) találta ki valamikor 1906-19 között, aki reggeli helyett délben szeretett étkezni. Mindenesetre egy tipikus angol és amerikai brunch kissé más.
Brunch jelentése
A brunch az angol breakfast és lunch szavak összetétele, amely reggeli és ebéd helyetti étkezést jelent. Általában 10.30 és 13.30 óra között zajlik, tipikusan 11-12 körül (az angoloknák 1-2 óra között van ebédidő). Elsősorban hétvégén népszerű, különösen átmulatott éjszakákat vagy kiadós vacsorákat követő délelőttökön. Továbbá ünnepi alkalmakon (Valentin nap, születés nap stb) is szokás különleges brunch-ot tartani, amely a villásreggelire hasonlít. A brunch azonban nem egy vendégváró alkalom, bár a café kultúra elterjedésével egyre népszerűbb kávézókban, bisztrókban, gyorsétkezdékben barátokkal bruncholni.
Brunch világszerte
A brunch koncepciója világszerte népszerűvé vált. Franciául le grand petit déjeuner, amelynek tükörfordítása „a nagy kicsi ebéd” – bár a köznyelvben még náluk is a brunch kifejezés terjedt el. Kínában és Dél-Kelet Ázsiában dim-sum brunch lett közkedvelt, míg az arab országokban büfészerű étkezéssé vált, amit nagyobb szállodákban szolgálnak fel.
Brunch ételek
Mivel a brunch egy reggeli és ebéd közötti főétkezés (valójában egy késői reggeli vagy korai ebéd), így a szokásosnál kiadósabb reggeli vagy könnyedebb ebéd kerül az asztalra. A főétel szinte mindig meleg. Továbbá alapvetően fontos az, hogy gyorsan és egyszerűen elkészíthető legyen – éppen ezért maradékok vagy konyhakész alapanyagok is felhasználhatók. Íme néhány hagyományos brunch étel:
- Tojásos ételek – a hagyományos angol reggeli mellett közkedvelt a tükörtojás, buggyantott tojás, rántotta és az omlett, amit pirítóssal vagy friss péksüteménnyel tálalnak. Az omlettnek számtalan verziója létezik, hiszen könnyen kiegészíthető zöldségekkel, halakkal, sajtokkal, maradék húsokkal, szalonna vagy kolbász darabokkal. Omlett receptek>>
- Bagel – Amerikából terjedt el a bagel rendszeres fogyasztása reggelire vagy brunchra. A hagyományos füstölt lazaccal és krémsattal készül, modern verziók sonkával, tojással, szalonnával. Bagel receptek>>
- Szalonnás ételek – a bacon szalonna húsos változata Angliában népszerű, míg a vékonyabb, un. csíkos bacon az USA-ban és Olaszországban közkedvelt. A bacon szendvics nagy sláger mindenfele.
- Palacsinta – az amerikai reggelizés fontos eleme a palacsinta, de ez eltér az Európai verziótól. A palacsinta kisebb és vastagabb (lásd amerikai palacsinta recept), tésztája a gófrira hasonlít. A branch-ként fogyasztott palacsinta többnyire sós töltelékkel készül, bár lehet édes is. Palacsinta receptek>>
- Gófri – avagy waffle, ami különösen Amerikában népszerű, baconnal és juharsziruppal tálalva. Gófri receptek>>
- Halas ételek – halak közül elsősorban a füstölt vagy párolt halfilék alkalmasak. A füstölt lazac különösen menő, főleg ünnepi alkalmakra.
- Saláták – a fenti ételeket kísérheti egy gyorsan összedobott saláta vagy savanyúság. Azonban egy kiadósabb saláta (pl rizs vagy zöldségsaláta) főétel is lehet. Saláta receptek>>
- Italok – elsősorban reggeli mellé tálalt italokat szokás brunch-ra is fogyasztani. Ez lehet kávé, angol tea, zöld és gyógynövény tea. Az étkezést általában egy pohár frissen préselt narancslé vagy smoothie indítja, esetleg másnaposság leküzdésére kikevert italok.
Modern Brunch
- A fenti ételek mellett manapság egyéb gyorsan (15-30 perc alatt) elkészíthető ételek is megjelenhetnek a brunch asztalon. Ilyen pl a tacos (tortilla lapba tekert ínyenségek), leveles tészta lepények, hamburger, de akár a steak is.
- Maradék krumplipüré vagy főtt krumpli könnyen felhasználható zöldséges vagy halas puffancsok, fasírtok készítéséhez.Puffancsok>>
- Sós muffin, pogácsa, töltött kenyér és tésztalepény is népszerű brunchra – a lényeg, hogy gyorsan elkészíthető legyen (azaz kelesztés nélkül)!
- Egy kiadósabb brunch sokszor desszerttel zárul – amely általában valami gyümölcshab vagy laza, gyümölcsös desszert.
- Ünnepi brunchok főszereplője általában valami tengeri herkentyű vagy füstölt lazac – ezek mellé pezsgő vagy pezsgős koktél passzol leginkább.
Brunch receptek
Íme néhány tuti egyszerű, hagyományos és modern brunch recept:
Hagyományos brunch ételek
- Angol reggeli
- Amerikai palacsinta
- Angol muffin
- Zabkása
- Buggyantott tojás
- Klasszikus omlett
- Tojáslepények
Bagel receptek
- Grillezett bagel mozzarellával és aszalt paradicsommal
- Bagelben sült tükörtojás sonkával
- Tojásos-szalonnás bagel mexikói módon
- Bagel füstölt lazaccal és fürjtojással
- Bagel pármai sonkával és rántottával
- Bagelben sült cukkinis tojás
Tojásos ételek
- Kolbászos tükörtojás
- Batátás tükörtojás
- Tojásos spárga
- Füstölt lazaccal töltött tojás
- Buggyantott tojás spárgával
- Káposztás krumpli tükörtojással
- Tojásos tortilla avokádóval
- Tojás, lazac és spárga saláta
- Tócsni kosárka
- Mexikói kolbászos rántotta
- Rákos tojásmuffin
- Tojáskrémmel töltött kosárka
Bacon-sonkás ételek
- Lencsés sötőtök sonkával
- Szalonnás céklasaláta
- Szalonnába tekert spárga
- Grillezett füstölt sonka ananásszal
- Szalonnás muffin
- Szalonnás cukkini
- Szalonnás zöldborsó
- Krumpli puffancs tojással és sonkával
- Pikáns szalonnás bab
- Bacon és tojás muffin
Halas ételek
Kolbászos, virslis ételek
- Spanyol kolbászos krumpli
- Zöldséges virsli
- Mexikói kolbászos rizs
- Kolbászos csicseriborsó
- Kolbászos krumplisaláta
- Sült kolbász lencsés mártással
Puffancsok-pogácsák
Saláták
Zöldséges ételek
- Angol krumplis lepény
- Paradicsomos bab
- Spenótos bab
- Kéksajtos töltött gomba
- Bagelben sült cukkinis tojás
Egyéb
Kapcsolatos cikkek