A gofri világszerte az egyik legnépszerűbb ínyencség – általában reggelire vagy desszertként, utcai gyorsételként fogyasztjuk. A gofri tésztája hasonlít a palacsintára, ugyanúgy lehet édes vagy sós is. Az alábbi gofri receptek között mindkét verzióra van példa.
A gofri eredete
Az ókori görögök lapos süteményeket, úgynevezett obeliókat sütöttek forró lemezek között. Ez elterjedt a középkori Európában. A tészta (liszt, víz vagy tej és gyakran tojás keveréke) ostya néven vált ismertté, amit nyílt tűzön sütöttek hosszú nyéllel rendelkező vaslapátok között. Az ostyákkal párhuzamosan elterjedtek a kerek öntöttvas formák (moule à oublies) is, amelyek bibliai jeleneteket, illetve egyszerű emblematikus ábrákat mutattak be. Az oublie tésztája csupán gabonalisztből és vízből állt a 11. századig, majd a keresztes háborúk során megismert új aromákat és fűszereket kevertek a tésztába – pl narancsvirág vizet. A 13. századra az oublie elterjedt észak-nyugat Európában is. Az első gofri recept a 14. századra vezethető vissza, amelynek alap összetevői tojás, liszt, só és édes bor voltak. A recept másik verziója sajtot is tartalmazott. Ezt a tésztát nevezték el gaufre-nak, amely a 15 században egyre mélyebb, téglalap alakú, rácsos sütőformában készült. A híres brüsszeli gofri tésztája a 16. században alakult ki (amely eredetileg sörkovásszal készült). A 18. századra a vékonyabb, mézes vagy cukrozatlan gofri Európa-szerte közkedveltté vált, míg a vastagabb, édes verzió az arisztokrácia körében terjedt el. Rengeteg recept alakult ki – élesztős, kovászos, vajas tészta, némelyik csak tojásfehérjét alkalmazva. Ekkortájt kapta angolul a waffle nevet a német waffeln után, amit a holland bevándorlók vittek magukkal Amerikába.
Gofri típusok
Többféle alap gofri létezik, amelyeknek jellegzetesen különböző a tésztájuk.
- Brüsszeli gofri – élesztővel és tojásfehérjével készül, így tésztája könnyebb, és ropogósabbra sül. Porcukorral meghintve, melegen tálalják Belgiumban az utcai árusok.
- Liege-i gofri – tésztája sűrűbb és édesebb, így kissé rágósabb. A tészta a briós kelt tésztára alapszik.
- Amerikai gofri (waffle)– tésztája sűrűbb, és vékonyabb, mint a belga gofri. Élesztő helyett sütőporral készül. A tésztába dió, mogyoró, csokoládé, fahéj stb is kerül. Az amerikaiak a gofrit elsősorban reggelire fogyasztják, juharsziruppal és szokszor bacon szalonnával találva. Népszerű desszertként is, habokkal, krémekkel, gyümölcs kompóttal és fagylattal tálalva.
- Belga gofri – ez valójában az Észak-Amerikai gofri, amely a brüsszeli gofri egyszerűsített verziója, ugyanis szódabikarbónával készül.
- Bergische gófri – a német Bergisches Land régió különlegessége. A gofri ropogós, a belgánál folyékonyabb a tésztája. A gofri mindig szív alakú, amit cseresznyével, tejszínhabbal tálalnak ünnepeken.
- Ázsiai gofrik – a gofri Ázsiában is egy nagyon népszerű utcai snack, ahol „rácsos süteménynek” vagy „rácsos keksznek” hívják. A Hong Kongi verzió hasonlít az Európaira, míg a Vietnámi kókusztejjel készül.
- Croffle – ez a legújabb szenzáció, a croissant és waffle kombinációja, amely két réteg konyhakész croissant tésztával készül, sajttal, krémekkel és egyéb ínyencségekkel megtöltve. Dublinból származik, de Koreában lett különösen népszerű a sajtos verzió.
Gofrisütő
Gofri sütéséhez szükségünk van egy gofrisütőre. Ez lehet egy profi hagyományos belga, mélyrácsos sütő, vagy a német, vékonyabb sütőlapos készülék, amely különböző formákban kapható (pl szív, virág, kör), és némelyik többféle mintás, cserélhető sütőlappal rendelkezik. Még praktikusabb az a multifunkciós szendvicssütő, amely gofri sütőlapot (vagy lapokat) tartalmaz. Vásárlás előtt gondoljuk át, hogy milyen gyakran és hány személyre szeretnénk gofrit készíteni, érdemes-e egy külön készülékbe befektetni vagy megteszi egy multifunckciós készülék; van-e elég hely a tarolására, és persze mit enged meg a bankszámlánk. Mindenesetre legyen rajta hőszabályzó, és a lehető legmagasabb legyen a felvett teljesítmény értéke (watt-ban adják meg a csomagoláson), mert gyorsabban készülnek el a gofrik. A másik fontos szempont a könnyű tisztítás – így olyan készüléket vásároljunk, amiben a sütőlapok felülete tapadásmentes, így a tészta nem ragad le. (A teflon könnyen karcolódik!) A gofrisütőben lehet bacon szalonnától kezdve szeletelt zöldségeket, szendvicset, pirítóst, bundás kenyeret, tojáslepényt stb is készíteni.
Gofri tészta
Többféle tésztát készíthetünk. Az alaptészta lehet hagyományos élesztős vagy kovászos, de jóval népszerűbb az amerikai sütőporos vagy szódabikarbónás tészta, amit egyből lehet sütni. Ez valójában hasonlít az amerikai palacsinta alaptésztájára. A tésztát lehet gazdagítani joghurttal, kefirrel, tejszínnel, túróval stb. Liszt helyett vagy mellett alkalmazhatunk darált diót, mogyorót, mandulát, kókuszreszeléket és zabpelyhet is. Kiegészíthetjük reszelt vagy pépesített gyümölcsökkel, lekvárral, vaníliával, kakaó porral, likőrökkel, fűszerporokkal. A gofri lehet sós is, amely ideális parti falat alapja lehet. Vegán étrendet követők alkalmazhatnak növényi alapú tejet, tojás helyett lentojást vagy tojáspótló termékeket. Gofri készíthető gluténmentes lisztekkel is.
Gofri készítése
- Gofri készítésekor mindig kövessük a gofrisütő használati utasítását – ne a receptekben feltüntetett időt, ugyanis minden készülék más. Továbbá vegyük figyelembe, hogy milyen tésztát alkalmazunk, és milyen gofrit szeretnénk – ropogósat, vékonyat, puhát stb.
- A gofri tészta legyen csomómentes, és ha van időnk, pihentessük minimum 15 percig (előre is el lehet készíteni, pl egy reggelire az előző este).
- A sütőt alaposan melegítsük fel, mielőtt a tésztát beleöntjük, különben beleragad a gofri. Továbbá ne töltsünk túl sok tésztát a formába, mert kifolyik majd a szélén.
- A gofrit mindig szilikon lapáttal vagy spatulával vegyük ki, mert a sütőlap bevonata könnyen karcolódik.
- Ha ropogósan kedveljük a gofrit, akkor rácson pihentessük, és ne pakoljuk őket egymásra, mert úgy megpuhulnak.
Gofri tálalása
- Tálalhatjuk egészben vagy darabolva (a szív, virág stb alakú sütők esetében).
- Tálalhatunk mellé tejszínhabot, lekvárt, csoki szószt, nutellát, krémtúrót, joghurtot, friss vagy befőtt gyümölcsöket, gyümölcshabokat, kompótot, pudingot, vaníliaszószt, szirupot, konyakos mártást, fagylaltot, de elég megszórni porcukorral, fahéjjal vagy kakaó porral is.
- Egymásra rakva és megtöltve akár tortát is készíthetünk belőle.
- A sós verziókat tálaljuk sonkával, szalámival, szendvicskrémekkel, pástétomokkal, és egyéb feltétekkel.
- Maradék gofrit tároljuk a hűtőszekrényben egy műanyag dobozban, vagy fagyasszuk le őket becsomagolva. Fogyasztás előtt a kenyérpirítóban melegítsük át!
Gofri Receptek
- Citromos-mákos gofri
- Citromos-mandulás gofri
- Citromos pisztáciás gofri
- Fahéjas gofri
- Bodzás gofri
- Zöld teás gofri
- Tejmentes csokis gofri
- Almás-fahéjas gofri
- Diós gofri fahéjas körtével
- Joghurtos-cseresznyés gofri
- Vaníliás gofri
- Mangós gofri
- Sárgabarackos pisztáciás gofri
- Mákos citromos gofri
- Sárgarépás-gyömbéres gofri
- Banános gofri eperkompóttal
- Kókuszos gofri
- Kivis-mandulás gofri
- Ananászos-mandulás gofri
- Banános-mandulás gofri
- Almás gyömbéres gofri
Minden-mentes verziók
- Gluténmentes gofri
- Vegán zabpehely gofri
- Vegán és gluténmentes gofri
- Gluténmentes kakaós gofri
- Gluténmentes kakaós-málnás gofri
- Kókuszos gofri karamellizált ananásszal
- Gluténmentes, tejmentes mandulás gofri
- Vegán gyömbéres gofri körtével
Sós gofri receptek