A pezsgő az egyik legnépszerűbb ünnepi ital, bár manapság nem csupán ünnepeken vagy vendégváró alkalmak keretében isszuk, hanem aperitif-ként vacsora vagy ebéd előtt, délutáni teázás vagy egy különleges reggeli kiérőjeként stb. Azonban sokak számára nehéz feladat a pezsgős üvegek tucatjai közül az alkalomnak megfelelőt kiválasztani a pultról. Íme egy kisokos segítségül.
Először is, nagy különbség van pezsgő és pezsgő között. Az igazi pezsgő dupla erjesztéssel készül – a második erjesztés a palackban, néhány gramm cukor és élesztő hozzáadásával. Ezt a módszert nevezik hagyományos módszernek, franciául „méthode traditionelle” vagy „méthode champenoise” (az utóbbi kifejezést az EU betiltotta). Azonban nem csupán francia pezsgők készülnek ezzel a módszerrel, hanem a legtöbb spanyol Cava, a dél-afrikai Cap Classique és némely magyar pezsgő is (az amerikai pezsgőerjesztés viszont eltér az európaitól!). A pezsgő erjesztése minimum másfél év – sokszor minimum 3 év is lehet. (Jó tudni: a pezsgő erjesztést az angol Christopher Merret találta fel a 18. században, majd a francia Dom Perignon tökéletesítette 40 évvel később!). Továbbá létezik vintage és non-vintage pezsgő. A legtöbb pezsgő non-vintage, amely azt jelenti, hogy több év terméséből készül – a vintage pezsgőben a szőlők minimum 85%-a ugyanannak az évnek a termése. A vintage pezsgő így jóval drágább – főleg, ha egy adott év kitűnő terméssel rendelkezett.
A legtöbb modern pezsgő viszont nagy acél tartályokban készül, amelyekben szén-dioxid befecskendezésével erjesztik a bort – ezt a módszert Charmat method-nak vagy Cuvee close-nak hívják. Így készül a legtöbb német Sekt, az olasz Spumante (Prosecco, Asti), az orosz pezsgő és a francia Mousseux pezsgő is.
Champagne
A francia Champagne nem feltétlenül a legjobb pezsgő – csupán azt jelenti, hogy a pezsgő Champagne provinciából származik. Egyéb francia pezsgőket, amelyek nem a Champagne tartományból származnak, de „méthode traditionelle” erjesztéssel készülnek, Crémant-nak hívják – ezek ugyanolyan finomak lehetnek, mint a Champagne, és jóval olcsóbbak. Dettó a spanyol Cava.
Eredetileg minden pezsgő édes volt – az angol arisztokrácia számára készítettek először száraz pezsgőt 1876-ban a franciák – ez a modern Brut pezsgő hivatalos születési éve. Manapság a cukortartalomtól függően három alap-pezsgő különböztethető meg – száraz (brut vagy sec), fél-édes (demi-sec) és édes (doux). Tovbbá létezik még Extra-sec, Extra-brut és Brut natural.
Tippek
-
Vásárláskor alaposan tanulmányozzuk a pezsgős üveg címkéjét – ne dőljünk be francia és olasz kicifrázott címkéknek. Ha nincs ráírva az, hogy „méthode traditionelle”, vagy „palackban erjeszett” vagy „hagyományosan erjesztett„– az nem igazi pezsgő, csupán szénsavas fehérbor – tehát ne fizessünk érte nagy összegeket.
-
A francia Champagne pezsgők közül a leghíresebb a Dom Perignon, Bollinger, Moet & Chandon, Krug – a legsikkesebb (és az egyik legdrágább) pezsgő a Cristal. Kedvencünk a Veuve Cliquot és Louis Roederer Rosé. A legtöbb spanyol vintage Cava vagy francia Crémant ugyanolyan finom lehet, és harmad annyiba kerül.
-
A pezsgős üveget hűvös pincében (7-9 fokon) tároljuk horizontális pozícióban – hűtőszekrényben nem szabad tárolni (maximum lehűteni bontás előtt). Ne fogyasszuk túl hidegen sem – pince hőmérséklet az ideális. Bontás után tegyük az üveget egy jeges vödörbe. A pezsgőt ne tartogassuk évekig a pincében – non-vintage pezsgő max két évig jó, utána megromlik. Némely vintage pezsgő (termésévtől függően) azonban 10-15 évig is elállhat.
-
Az igazi pezsgőt fogyasszuk ünnepeken vagy speciális alkalmakon, de lehetőleg önmagában, azaz ne keverjük más italokkal. Néhány híres pezsgős koktélt érdemes kipróbálni (de ne a legdrágább pezsgővel!) Ilyen pl Bucks Fizz – narancslé és pezsgő fele-fele arányban (Tipp:remek pezsgős villás reggelihez); Black Velvet – csapolt Guiness és pezsgő fele-fele arányban; Kir Royal – pezsgő és 1tk Créme de Cassis. Nyáron a pezsgős pohárba tegyünk 1-2 szem epret, vagy málnát!
-
Az olcsóbb, szénsavas pezsgő kiváló pezsgős koktélok, pezsgős sütemények, szószok és mártások készítésére. Íme néhány tuti pezsgős koktél receptje>>
-
A pezsgőt hagyományosan kehelypoharakból fogyasztjuk, azonban a hosszú kúpalakú (flute) pohár nem csupán elegánsabb, de praktikusabb is, mert a poharat lehet a talpánál vagy a száránál fogni, azaz a tenyerünk nem melegíti fel az italt. A pezsgőspohár legyen szép, üveg vagy kristály – pezsgőt (igazit) soha ne igyunk műanyag pohárból!
-
A pezsgő afrodiziákumként is fogyasztható – különösen eperrel tálalva vagy osztriga kíséretében serkenti a sexuális vágyakozást – lásd vágykeltő ételek.
-
Utoljára, de nem utolsó sorban – az igazi pezsgő kalóriatartalma a legalacsonyabb az alkoholos italok közül, így akik az alakjukra vigyáznak, nyugodtan ihatják bűntudat nélkül. Persze mértékkel – bár sokan esküsznek arra, hogy (a kelleténél) több pohár Champagne után sem lesznek másnaposak!