A palacsinta az egyik legnépszerűbb étel – gyerekek, felnőttek örök kedvence. Ez nem csoda, hiszen gyors, könnyű, változatos és finom ételeket készíthetünk belőle. A palacsinta lehet édes és sós is, melegen és hidegen is fogyasztható. Továbbá az egészséges változata fontos rostokkal és vitaminokkal gazdagítja a táplálkozásunkat..
Alap palacsinta tészta
A legtöbb hagyományos magyar palacsinta recept cukrot tartalmaz. Erre semmi szükség – nem csupán az alakunkat kíméljük meg, de a cukrozatlan massza kevésbé ég vagy tapad le a serpenyőbe! Szinte mindenkinek van egy bevált receptje a palacsintához. Az alábbi palacsinta alaptészta abban is különbözik a szokásostól, hogy olajat keverünk a tésztába, így a serpenyőt csak egyszer, sütés előtt kell kicsit kikenni, így a palacsinta nem ragad le.
Hozzávalók (4 nagy palacsintához)
- 10 dkg liszt
- 2 nagy tojás
- 3 dl tej (lehet növényi tej is)
- 1 csipet só
- 1 ek olaj, olvasztott vaj vagy tejmentes margarin
- szódavíz
Elkészítés
- Keverjük el a tojást, a tejet és a lisztet egy botturmixszal vagy robotgéppel.
- Adjunk annyi szódavizet hozzá, hogy a massza legyen tejszín sűrűségű és csomómentes.
- Adjuk hozzá a zsiradékot és a sót, keverjük tovább, amíg az olaj rendesen elkeveredik.
- Ha van időnk, pihentessük fél órát a masszát, de ez kihagyható.
- Olajozzuk ki egyenletesen a palacsintasütőt, és amikor felforrósodott, 1 kis merőkanálnyi tésztát egyenletesen oszlassunk el a palacsinta sütőben, majd mindkét oldalát süssük közepes lángon 1-2 percig. Vigyázzunk, hogy ne égjen oda!
- Borítsuk a palacsintákat egymás tetejére egy langyos tányérra.
Egészséges palacsinta
A palacsintát nagyon könnyen egészséges süteménnyé vagy alaptésztává varázsolhatjuk, ha teljes-kiőrlésű lisztet használunk finomított fehér liszt helyett. Palacsintát lehet készíteni kukorica lisztből, hajdina lisztből, rizslisztből, bablisztből stb – ezek glutén-mentesek, így lisztérzékenyek is fogyaszthatják. Diétázók (különösen a low-carb diétát követők) pedig készíthetnek palacsintát mandula lisztből. Tipp: ha glutén-mentes lisztet használunk, 2-3 tojás szükséges a tésztához.
Tippek
- Könnyebb lesz a tészta, ha a tej feléhez szódavizet vagy vizet adunk.
- Gyerekek számára, vagy ünnepi alkalmakra szilikon palacsinta formák vagy fém keksz-szaggató formák segítségével süssünk ki speciális motívumokat – pl csillag, hóember (karácsonyra), nyuszi, tojás (húsvétra), szív (valentin nap, évforduló), számok (születésnap, évforduló). Díszítsük a figurákat tovább lekvárral, csokoládémázzal, tejszínhabbal stb – vagy mártogassuk csokoládé fondü–be!
- Édes palacsinta tésztába tehetünk reszelt almát, reszelt citrom héjat, kakaót vagy fahéjat – míg sós alaptésztába reszelt zöldségek vagy fűszernövények is keverhetők.
- A palacsintát sok mindennel megtölthetjük. A magyar klasszikus édes palacsinták a lekváros, túrós (túró, vaniliás cukor, mazsola), diós (reszelt dió, porcukor), citromos (citromlé, porcukor), csokoládékrémes töltelékek.
- Különleges desszertet készíthetünk kakaó, fahéj, mogyorókrém, tejszínhab, gyümölccsel vagy befőttel való párosításával – tekerjük fel a megtöltött palacsintát, vagy készítsünk tortát a megkent palacsintákból.
- Mini gundel palacsintát készíthetünk raclette sütőkben – az elkészült palacsintát vágjuk fel a sütő méretének megfelelően, tegyünk rá mogyoró krémet, mazsolát, egy kis rumot majd a tetejére csokikrémet. Süssük 2-3 percig.
- A palacsinta (főleg a kukorica, rozs vagy hajdina palacsinta) remekül felhasználható tortilla-ként – kenjük meg valamilyen szósszal majd tekerjünk bele maradék hús darabokat, zöldségeket, salátát – isteni finom!
- A palacsintát tálalhatjuk feltekerve, háromszögletűre, vagy bukszára hajtva is.
- Lángoló palacsintát készíthetünk egy kis (felmelegített) rum hozzáadásával – a megtöltött, feltekert vagy hajtott palacsintát öntsük le a rummal, és gyújtsuk meg! Nagyon finom diós és csokoládés palacsintával.
- Amerikai palacsintát készíthetünk a fenti masszából – adjunk hozzá 1-2 kk sütőport. Tálaljuk vajjal és mézzel (vagy juhar sziruppal).
- A palacsintát le lehet fagyasztani, így készítsünk dupla, tripla adagot – a palacsintákat később felhasználhatjuk egy gyors vacsorához.
- Maradék palacsintát vágjunk csíkokra, tegyük hűtőszekrénybe vagy fagyasszuk le. Felhasználhatjuk levesbetétként.
- Palacsintaszerű lepényt készíthetünk pürézett babokból is – pl mungóbab, csicseriborsó, szójabab – ezt lisztérzékenyek is fogyaszthatják.
- A palacsinta ideális brunch étel – sós vagy édes töltelékkel egyaránt.
Palacsinta receptek
A palacsintát felhasználhatjuk sütemények alaptésztájaként vagy elő- ill főételek készítéséhez is. Íme néhány ötletes és különleges palacsinta recept:
- Spenótos palacsinta spárgával
- Banán és mogyorókrémes palacsinta torta
- Palacsinta fügével és kecskesajttal
- Gránátalmás palacsinta
- Kakaós palacsinta
- Narancslikőrös palacsinta
- Cseresznyés palacsinta
- Spenótos tönköly palacsinta
- Vöröslencse lepény
Reméljük, hogy mindenki talál valami új ötletet a palacsinta készítéshez! Szívesen várjuk olvasóink házias töltelékeit és egyéb ötleteit!