Egy finom tésztasaláta remek gyorsétel lehet – nyáron piknikre, kirándulásokra becsomagolva, vagy kerti partikra; míg télen (különösen az ünnepi szezon alatt) nagyon jól mutat egy büfé asztalon. Továbbá egész évben ideális rohanós napokon ebédre, uzsonnára vagy-vacsorára.
Salátához alkalmas tészták
- Egy tésztasaláta készítéséhez legjobb alapanyag a közismert olasz tésztafélék egyike, de vegyük figyelembe a méretüket – a falat nagyságú tészták könnyebben férnek a villára, így alkalmasabb a penne, fusillini, farfelle orzo, rigatoni, kagylótészta, szarvacska stb. Ezek lehetnek száraz tészták, vagy friss tészták – a száraz tészta főzési ideje kb 10-12 perc, a friss tészta csupán 2-3 percet igényel.
- Manapság már rengeteg gluténmentes tészta is kapható, ezek általában kukorica vagy rizsliszt alapúak. Főzési idejük általában kevesebb, csupán kb 6-8 perc. Léteznek alacsony szénhidrátcsökkentett tészták is, amik csicseriborsóból, lencséből vagy szójababból készülnek – ezek főzési ideje kb 5-8 perc.
- Ázsiai jellegű tésztákhoz legjobb az üvegtészta, rizstészta vagy soba/udon.
- Érdemes megemlíteni a perzsa eredetű tarhonyát is, ami különösen kedvelt a magyar konyhában – főzése azonban tovább tart, kb 20 perc.
- Tésztasaláta készíthető maradék vagy előfőzött tésztából is.
Tésztassaláta készítése
- A tészta főzéséhez mindig kövessük a csomagoláson található utasítást, ugyanis a főzési idők változóak. Az üvegtészták némelyikét nem is kell főzni, csupán forralt vízzel leönteni, és 10 percig pihentetni. A tésztát soha ne főzzük túl – olaszosan, azaz al dente a legjobb, amikor még harapós, de semmi esetre se essen szét.
- A főtt tésztát csepegtessük le, majd öblítsük le forró vagy hideg vízzel (attól függően, hogy melegen vagy hidegen kívánjuk a salátát tálalni). Ha lehet, egyből keverjük el a kívánt szósszal vagy öntettel, különben a tészta könnyen összeragad (melegen jobban beszívja az ízeket is). Ha később kívánjuk a salátát elkészíteni, akkor keverjük el a lecsepegtetett főtt tésztát egy kanálnyi olíva olajjal.
- Maradék vagy előfőzött tésztát könnyen fel lehet frissíteni – tegyük egy tálba és öntsük le forró vízzel, majd egy-két perc után csepegtessük le (vagy vízgőz felett vagy mikróban is lehet).
Öntetek
- Ecetes-olajos, majonézes, joghurtos, sajtos, zöldfűszeres vagy paradicsomos öntetek passzolnak leginkább a tésztasalátákhoz. A tésztás ételekkel ellentétben, az öntet ne legyen túl szaftos, elég néhány kanálnyi vagy annyi, amit a tészta könnyen beszív.
- Különös jó alapszósz lehet az olasz pesto (zöld vagy vörös) vagy egyéb zöldfűszerekből, grillezett zöldégekből készült sűrű mártás, ami lehet konyhakészen vásárolt vagy házilag készített verzió.
- Fontos elem lehet egy különleges fűszerezés, amivel a legegyszerűbb, legunalmasabb öntetet is meg lehet bolondítani.
- Ázsiai tésztasaláták szinte mindig szójaszósszal és rizsecettel készülnek, általában szezámolajjal és egyéb fűszerekkel, szószokkal kombinálva.
Kiegészítők
Az öntettel elkevert tésztát gazdagíthatjuk felvágottakkal, sonkával, sajttal, maradék vagy frissen sült-grillezett húsokkal, konzerv vagy füstölt halakkal, nyers, párolt vagy grillezett zöldségekkel. Tálalás előtt érdemes friss zöldfűszerekkel és aprítottot diókkal magvakkal a salátát megszórni, díszíteni.
Tárolás
- Ha nem egyből tálaljuk, akkor a tésztasalátát pihentessük a hűtőszekrényben, különösen nyáron.
- A maradék tésztasalátát mindig a hűtőszekrényben tároljuk, és egy-két napon belül fogyasszuk el!
TÉSZTASALÁTA RECEPTEK
- Spenótos sajtos tészta
- Japán paradicsomos tésztasaláta
- Görög tésztasaláta
- Tésztasaláta sült zöldségekkel
- Pesztós tészta grillsajttal
- Pikáns grillsajtos tésztasaláta
Kapcsolatos cikkek: