A hamburger kétségtelenül az egyik legnépszerűbb étel a világon. Népszerűségét az amerikai gyorsétkezdékeknek köszönheti, amelynek iróniája az, hogy éppen azért található a menün, mert roppant könnyen kivitelezhető – azaz házilag is egyszerűen elkészíthető. Ennek ellenére a legtöbb ember a gyorsétkezdében fogyasztja. Reméljük a következő hamburger recept sorozatunk meggyőzi olvasóinkat arról, hogy a házilag készített hamburgernél nem létezik jobb és finomabb verzió!
A hamburger eredete
A hamburger német neve ellenére amerikai eredetű. A pontos eredetéről legendák szólnak. Az egyik szerint New York egyik kerületében (amit Hamburgnak neveztek el a német bevándorlók) az 1885-ben tartott vásáron elfogyott a kolbász, és helyette marhahúst alkalmaztak. A másik történet szerint ugyanabban az évben az Outgamie County vásáron egy 15 éves fiú húsgombóccal töltött szendvicseket árult, aminek hamburger nevet adott – a Hamburg steak után, amely a német bevándorlók körében közismert volt. Egyéb legendák szerint a hamburger egy texasi étel, vagy német matrózok keresztelték el maguk után. Az első világháború alatt és után, a németellenes nézetek miatt a hamburgert Salisbury steak -re keresztelték, de az első McDonald’s megnyitásával (1940-ben) a hamburger felkerült a gasztronómiai térképre! Érdekes módon az első kaliforniai étteremben felszolgált hamburger még nem nevezhető gyorsételnek, ennek a koncepciója később, 1948-ban fejlődött ki.
A modern hamburger
Manapság nem csupán azt gondolják sokan helytelenül, hogy a hamburger német eredetű, de rengetegen hiszik azt is, hogy a hamburger sonkából készül. Ennek oka az, hogy a hamburger rövidített közneve burger, a ham angolul sonkát jelent – így sok mai fiatal következtetése az, hogy a hamburger tulajdonképpen egy sonkás burger.
Nos, nem hiába a zavarodottság – a mai hamburger valójában készülhet szinte mindenből és akármiből. Az eredeti hamburger csupán darált marhahús és fűszerek keveréke volt – manapság azonban készülhet csirke, sertés, pulyka, strucc, őz stb húsokból is. Természetesen léteznek vegetáriánus és vegán burger-ek is, ezek általában bab vagy szója alapúak. Az igazi hamburgerben nincs összefogó elem, azaz se zsemlemorzsa, se tojás, se rizs, se áztatott zsemle – bár sok receptben ezek egyike megtalálható.
A hamburger összetevői
A hamburger alatt azonban nem csupán egy lapos húspogácsát értünk – hanem egy komplett ételt, pontosabban egy szendvicset. Természetesen legfontosabb összetevője a darált húsból készített pogácsa, de fontos szerepük van a szószoknak, péksüteménynek és a salátáknak, savanyúságoknak is – valójában akkor sikeres egy hamburger, ha az összetevők remekül kiegészít egymást. A következő alap elemek alkotják a hamburgert:
- Zsemle – ez legyen friss, és puha, kissé lapos. Alkalmazhatunk teljeskiőrlésű, tönköly, korpás vagy magos zsemléket is, de akár ciabatta zsemlét is. Ázsiai variációkhoz jobban passzol a lapos lepény vagy naan kenyér. Hamburger buci>>
- Hússzelet – ezt darált húsból készítjük. Mint a fentiekben említettük, ez akármilyen húsféle lehet – ami fontos, az a hús minősége. Vagy magunk daráljuk le a húst, vagy hentessel daráltassuk le – de semmiképp ne vásároljunk kész darálthúst az élelmiszerboltokban, ezeknek minősége rosszabb és zsírral vagy vízzel dúsítják őket. A húst fűszerekkel gazdagítjuk, amelyek lehetnek: aprított hagyma, préselt fokhagyma, mustár, zöldfűszerek, reszelt sajt, fűszerkeverékek, szószok, mártások.
- Saláta – általában szükséges néhány salátalevél, karikákra vágott paradicsom és lilahagyma. De nyugodtan kísérletezhetünk egyéb zöldségekkel is – például grillezett zöldségek (különösen remek a grillezett paprika), sült hagyma, sült gomba, avokádó, rukkola, zöldfűszerek stb. Csemege vagy kovászos uborka tökéletesíti az ízeket.
- Szószok: hagyományos a majonéz, mustár és a ketchup, de kipróbálhatjuk a BBQ szószt vagy a chiliszószt és az amerikai hamburger szószt is. Továbbá remek a guacamole és a salsa is (receptek lásd – szószok, mártások). Ázsiai jellegű hamburgerekhez remekül passzol a chutney.
- Egyéb: a házias hamburgert kiegészíthetjük a következő feltétekkel is: sajt, sült bacon szalonna, szardella, burgonya pehely, sült ananász karika, sült tojás, karamellizált hagyma stb
Hamburger készítése
- A darált húst elkeverjük a fűszerekkel, majd a hűtőszekrényben hagyjuk összeállni – recepttől függően ez lehet 30 perc, de akár 2-3 óra is. Vizes kézzel gombócokat formálunk a masszából, ezeket két tenyér kötött kissé lelapítjuk. A keletkezett korongok nagyságára ügyeljünk – minél kisebb és vékonyabb, annál hamarabb sül át.
- Sütés: kisüthetjük grillsütőn, serpenyőben, grillserpenyőn, grill alatt a sütőben vagy a sütőben. A lapos szeleteket sütés előtt mindig kenjük meg olajjal, majd mindkét oldalon alaposan süssük át (közepes hőmérsékleten). Sajtos hamburger esetében, amikor a második oldalt sütjük, egy vékony sajt szelettel fedjük le a tetejét, hogy kellően ráolvadjon, vagy tegyük grill alá 1-2 percre (sütés után).
- Zsemle: ketté vágjuk, grill alatt kissé megpirítjuk, miközben a hús sül.
- Saláták, szószok: ezeket feltétlenül készítsük elő, ne akkor kezdjük el szeletelni őket, amikor a hús már sül, különben pánik lesz!
- Amikor a hús átsült, a zsemle alsó felét megkenjük a kiválasztott szósszal, leborítjuk salátalevéllel, paradicsom vagy egyéb zöldség szeletekkel. Ráhelyezzük a hússzeletet, leborítjuk zöldség, saláta karikákkal és egyéb feltétekkel, leöntjük szósszal, végül leborítjuk a zsemle felső részével. Vigyázzunk arra, hogy ne legyen a hamburger túl vastag – azaz kézzel megfogható legyen!
Hamburger tálalása
- Fontos, hogy a hamburgert melegen tálaljuk – ne babráljunk sokat a szendvics építésével, a hús maradjon meleg!
- Bár a hamburger önálló étel, általában sült krumplit vagy édesburgonyát szokás mellé tálalni, de passzol pl a sült tortilla, chips, ropogós zöldségek, ázsia verziók esetében a rizs is.
Tippek
- A húsmassza lefagyasztható, miután a hússzeleteket kiformáztuk. Fagyasszuk le egy műanyag, fedeles dobozban, tegyünk a húspogácsák közé sütőpapírt, így nem ragadnak majd össze!
- A hamburger ideális gyors ebéd vagy vacsora, de remek étel családi és baráti összejövetelekre, hétvégi grillezésre, de akár parti falat is lehet bulikon, gyerekzsúrokon is (utóbbi esetekben készítsünk mini hamburgereket!)
Hamburger receptek
Íme néhány fantasztikus és változatos hamburger recept. A listát folyamatosan bővítjük.
Marhahúsból:
- Angol hamburger
- Görög hamburger
- Ausztrál hamburger
- Argentin hamburger
- Dél-afrikai hamburger
- Teriyaki hamburger
- Mexikói hamburger
- Mexikói stílusú hamburger
- Olaszos hamburger
- Pikáns hamburger fekete babbal
- Indiai pikáns hamburger
- Currys hamburger
- Spenótos hamburger
- Angol kéksajtos hamburger
- Tormás hamburger
- Olasz hamburger
- Pikáns hamburger
- Édes-chilis hamburger
- Koreai hamburger
Vegyes húsokból:
Pulykahúsból:
Sertéshúsból:
Bárányhúsból:
Vegetáriánus, vegán hamburgerek
- Céklaburger
- Chilis babburger
- Gesztenye és gomba burger
- Spenótos babburger
- Spenótos-sajtos babburger
- Édesburgonya puffancs fetával
- Sárgarépás tofu
- Mexikói babburger
- Paradicsomos csicseriborsó burger
- Angol babburger
- Csicseriborsó és grillezett paprika burger
- Vegán feketebab burger
- Jákafa gyümölcs fasírt
- Grillezett halloumi, cukkini és paprika hamburger
- Feketebab és cukkini hamburger
- Mentás zöldborsó hamburger
- Fekete bab és grillezett paprika hamburger
- Spenótos jackfruit hamburger
- Halloumi és padlizsán hamburger
- Karfiol és bab burger
- Édesburgonyás feketebab hamburger
- Medvehagymás quinoa és bab pogácsa
Kapcsolatos cikkek