A bárányhús a világ nagyon sok részén az egyik legfontosabb alapanyag, Magyarországon azonban nem igazán népszerű. Ennek egyik oka az, hogy a hazánkban tenyészett bárányhús több mint 90%-át külföldön értékesítik (elsősorban Olaszországban), a maradék pedig nem mindig kiváló minőségű, és meglehetősen drága. Íme néhány tipp a bárányhús kiválasztásához és felhasználásához, amit sok finom bárány recept követ.
Bárányhús
A bárányhús nem egyenlő a juhhússal. Bár a bárány valóban juh, magyar normák szerint maximum 20 kiló lehet. Csakis a fiatal, általában 6-8 hetes (maximum 3 hónapos) korában levágott állat húsa nevezhető bárányhúsnak. Az idősebb (de egy évnél fiatalabb) húst sokszor „juhhús”-ként árulják (kerülve a birka nevet). Az átlag magyar ember évente 0.2-0.4 kg juhhúst fogyaszt, bárányhúsból valószínűleg még kevesebbet. Azonban vidéken, nagyobb telkeken, sokan tartanak manapság bárányt (amelynek ellátása elég gazdaságos, füvet sem kell vágni!), és egyre többen vállalnak be 1-2 extra bárány tenyésztését magán megrendelésre. Minél fiatalabb a bárányhús, annál zsengébb – az olaszok pl. a néhány hetes bárányt kedvelik, nem csoda, hogy olasz asztalokra kerül a legtöbb magyar bárány!
Bárányhús vásárlása
Mivel nincs elég kereslet, de kínálat sem, a bárányhús nagyon drága. Megtévesztő az is, hogy a hazai termékek sokszor másodosztályú húsok (azok, amik nem feleltek meg exportra) vagy idősebb juhhúsról van szó. A külföldi termékekkel is vigyázni kell, ugyanis sok országban (még az unión belül is) bárányként tartják nyilván az egy éves (vagy max. 50 kilós) állatot is, így az importált juhhúst a magyar forgalmazók sokszor bárányhúsként árulják, kissé becsapva a vásárlókat. Íme néhány tipp a megfelelő bárányhús kiválasztásához:
- Az olcsó hús soha nem igazi bárányhús, az vagy birkahús, vagy több hónapos juhhús (amit már nem lehet báránynak nevezni).
- A bárányhús rosé színű, míg a juhhús vörös, a birka húsa sötétvörös.
- Világviszonylatban az Új-Zélandi és a Wales-i bárányhús a leghíresebb, ugynis a hasonló klímájuk ideális báránytenyésztéshez. Ugyanez a két ország exportálja a legtöbb hűtött és fagyasztott bárányhúst is. Bár a friss bárányhússal kétségtelenül nem versenyezhet a fagyasztott verzió, a szupermarketekben már hazánkban is kapható Új-Zélandi bárányhús (pontosabban juhhús), amely olcsóbb, mint a magyar termékek. Érdemes kipróbálni.
Bárányhús felhasználása
Sokan idegenkednek a bárányhústól, elsősorban a mellékíze miatt. Való igaz, hogy a bárányhúsnak van egy jellegzetes „birka” íze – ezt meg kell szokni, sőt, meg is lehet szeretni! Az alapízt remekül kiegészíti pl. a rozmaring és a fokhagyma párosítása – a skótok szardellával tűzdelik, a görögök juhsajttal vagy paradicsomszósszal készítik, az indiaiak curry-hez használják, a törökök és arabok kebab-ként és/vagy grillezve fogyasztják. A bárányhús különböző részeit a következő módon lehet sütni, párolni, grillezni:
- Darált hús – ideális görög, török és arab húsgombócok, shish (kebab) készítéshez
- Gerinc, comb, karaj, lapocka szeletek (csontos vagy csontozott) – csupán néhány perces sütést igényelnek akár serpenyőben, grill sütőn vagy grill alatt. Grill tippek>>
- Csülök (csontos vagy csontozott) – a görög konyha egyik specialitása a csülök lassú sütése, szószokban való párolása
- Nyaktő, comb (csontmentes) – ideális arab és indiai ételekhez – pl nyársalni, egytálételekben, curryben
- Comb, lapocka egészben (csontos vagy csontozott) – ideális ünnepi, vendégváró sültként
- Borda, gerinc egészben (csontos) – ideális sütőben sütve vagy grillezve elsősorban vendégváró alkalmakra (nagyon drága!)
Tippek
- Mivel a bárányhús zsenge, nincs szükség hosszú pácolásra – sőt, sok (világhírű) séf szerint egyáltlán nem szabad a bárányhúst órákon keresztül pácolni, mert fehérjebomlás indul el a hús rostjában és mállós lesz.
- A bárányhús, a steak–hez hasonlósan, kissé pink-en tálalva tökéletes. Sok magyar ember számára ez túl idegen, így számukra érdemes kicsit tovább sütni. Nagyon kell vigyázni azonban arra, hogy ne süssük túl a húst- ugyanis akkor rágós lesz (és nem azért, mert nem volt bepácolva!). Ez kis gyakorlatot igényel – jobb előbb levenni a grillről vagy kivenni sütőből, mint túl későn, és ha nem sült még át ízlésünknek megfelelően, akkor vissza lehet tenni néhány percre!
- Fontos a tálalás előtti pihentetés is – azaz nem szabad egyből felvágni, mert kifolyik a hússzaft, így a hús száraz, szálas lesz.
- Az omlós (de nem rosé) hús kedvelői számára legideálisabb a szószban-mártásban való főzés vagy a lassú sütés (alacsony hőmérsékleten). Ez általában sokáig tart, viszont kevés előkészülettel jár.
A fenti bárányhús tippek után íme néhány tuti finom bárány recept, amiket (mint mindig) saját magunk is elkészítettünk. A legtöbb recept (max. 1 éves) juhhússal is elkészíthető.
Bárány receptek
Egészben sült bárányhús
- Sörben párolt báránycsülök
- Paradicsomos báránycsülök
- Marokkói báránycsülök
- Kuktában főtt pikáns báránycsülök
- Vörösboros báránycsülök
- Szardellás báránysült
- Görög báránysült
- Chilis báránysült
- Angol báránysült
- Báránycomb édesköménnyel
- Petrezselymes báránycomb
- Fűszervajas báránysült
- Pikáns báránycomb
- Skandináv báránysült
- Zöldfűszeres báránycomb
- Báránysült articsókával és újburgonyával
- Olasz báránysült
- Kuszkusszal töltött báránylapocka
- Citromos báránycomb kaporral
- Mentás báránysült
- Báránysült fügével és citrommal
- Báránysült pisztáciás kéregben
Darált húsos receptek
- Tandoori hamburger
- Paradicsomos húsgombóc
- Görög húsgombóc
- Marokkói hamburger
- Bárány és sütőtök curry
- Mentás bárány hamburger
- Pikáns bárány húsgolyók sütőtök mártásban
- Zöldséges bárányragu
Grillezett szeletek, nyársak
- Pikáns bárány nyárs
- Pikáns kofta rolád
- Pácolt bárány szelet
- Mentás bárányszelet
- Áfonyás bárányszelet
- Joghurtos bárányszelet
- Balzsamecetes bárányszelet
- Fűszeres joghurtban pácolt bárány szelet
- Grillezett bárányborda olasz módon
- Grillezett fűszeres bárányborda
- Báránypecsenye portói mártással
- Almás húsrudacskák nyárson
- Marokkói báránypecsenye
- Borban pácolt bárányszelet
Egytálételek
- Bárány tagine csicseriborsóval
- Csicseriborsós bárány piláf
- Kókuszos bárány curry
- Paradicsomos bárány csicseriborsóval
- Harira
- Citromos bárány tagine
- Spenótos báránycurry
- Omlós báránytál
- Spenótos bárány csicseriborsóval
- Paradicsomos báránytál
- Mentás báránytál
- Paradicsomos báránypörkölt
- Paprikás báránytál csicseriborsóval
- Egyszerű bárány piláf
- Tepsis bárányborda zöldségekkel
- Paprikás bárányragu babbal
- Marokkói bárány tagine
- Zöldségágyon sült bárány
- Bárány curry zöldborsóval
Maradékból
- Bárányhúsos omlett fetával
- Bárányhúsos, gránátalmás saláta falatok
- Laposkenyérbe töltött bárányhús padlizsánmártással
- Pikáns báránypörkölt
Kapcsolatos cikkek