Táplálkozásunk nagyon fontos alapja a rendszeres zöldségfogyasztás. Ennek ellenére a közép-európai országokban sokkal kevesebb zöldséget fogyasztanak az emberek, mint a mediterrán vidékein, Észak-Európában, Közel-keleten vagy Ázsiában. A Zest oldalain nagyon sok egyszerű-de-nagyszerű zöldséges recept található, amelyekkel könnyen megreformálhatjuk az étrendünket. Íme néhány tipp a zöldségek rendszeres fogyasztásához.
Zöldségfogyasztás előnyei
A zöldségek nagyon fontos tápanyagokat (vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, rostanyagokat) biztosítanak szervezetünk optimális működéséhez, amelyeket pozitív élettani hatásokkal rendelkeznek. Törekedjünk arra, hogy naponta legalább 5 különböző zöldséget fogyasszunk – összesen minimum fél kilót, ideálisan egy kilót! Részletes információ a zöldségfogyasztás előnyeiről>>
Zöldségek vásárlása, tárolása
- Lehetőleg szezonális zöldségeket vásároljunk!
- A zöldség legyen friss, üde, ép – de ugyanakkor kerüljük a tökéletes formákat, csillogó felületeket, ezek vegyszerek használatára utalnak!
- A zöldségeket hűvös helyen, lehetőleg a kamrában vagy a hűtőszekrény zöldséges dobozaiban tároljuk, és minél előbb használjuk fel, ugyanis hamar értéküket vesztik!
- Sok zöldségfélét könnyen lehet termeszteni konyhakertben, de akár konténerekben is egy erkélyen – ilyen pl a chili, paradicsom, bab és persze a zöldfűszerek, amelyek felfrissítenek minden ételt!
- Bab és lencsefélék, egyéb hüvelyesek, kukorica, grillezett paprika, lecsó olcsón beszerezhetők konzervként, amikkel szuper gyorsan készíthetünk leveseket, salátákat, krémeket. Legyen mindig a kamránkban konzerv paradicsom vagy üveges paszírozott paradicsom!
Tippek
Íme néhány tuti tipp étkezésünk megreformáláshoz és egy egészségesebb étrend kialakításhoz:
- A legtöbb zöldség nyersen legegészségesebb, továbbá héjjal együtt fogyasztva! Nyersen sok zöldség remek rágcsálnivaló lehet (pl sárgarépa, karalábé, paprika, zellerszár, cukorborsó, káposzta stb), reszelve vagy aprítva salátákba nagyon jó kiegészítő elem (pl káposzta, retek, cukkini, hagyma, spenót). Több zöldségfajta ideális zöldséglevek készítéséhez is. Nyersen a legtöbb zöldség kiváló méregtelenítő.
- Némely zöldség különösen értékes tápanyagokban, ezek a szuperételek kategóriába tartoznak. Minden nap étkezzünk ebből a kategóriából!
- A legegészségesebb hőkezelési mód a gőzölés és blansírozás. Fontos, hogy a zöldségeket (magyar szokással ellentétben) ne főzzük túl, maradjanak harapósak (al dente) – lásd párolt zöldségek, blansírozott zöldségek.
- Zöldségekből fantasztikus szezonális, olcsó és kiadós leveseket, krémleveseket, főzelékeket lehet készíteni. Zöldséglevesek>>
- Zöldségekkel nagyon könnyen kikészíthetünk egytálételeket, húsos leveseket is, ez különösen jó trükk zöldségeket nem kedvelők számára.
- Ha valami húsos főételt sütünk a sütőben, feltétlenül használjuk ki a sütő másik polcát valami egyszerű zöldséges köret készítéshez. Sült zöldségek>>
- Nyári grillezés során ne a húsokra koncentráljunk – rengeteg tuti egyszerű zöldséges köretet lehet a grillsütőn készíteni. Grillezésre ideális a paprika, padlizsán, cukkini, édeskömény, hagyma. Grillezett zöldségek>>
- Sült, blansírozott, grillezett zöldségekből szuper salátákat lehet készíteni, zöldsalátával, sajttal, hússal kiegészítve és pikáns öntettel tálalva. Zöldségsaláták>>
- Hétköznapi, kedvenc ételeket nagyon könnyen kiegészíthetünk zöldségekkel – ilyen pl az omlett, pizza, leveles tészta.
- Maradék zöldségeket felhasználhatunk sós muffinok, zöldséges pogácsák, puffancsok, chutney készítéshez.
- Gyerekeket már hozzátáplálás idején szoktassuk a rendszeres zöldségfogyasztásra – zöldségpürék után adjunk nekik sárgarépa, karalábé, paprika és zellerszár csíkokat, ezekhez tálaljunk humuszt vagy avokádépürét. Kedvenc ételeiket egészítsük ki “titkos” zöldségekkel!
- Főtt, nyers, sült, grillezett vagy konzerv zöldségekből gyorsan és egyszerűen készíthetünk mártogatóst, szendvicskrémet vagy pástétomot. Mártogatósok>>
Zöldséges receptek
Az alábbi zöldségekről részletes információt lehet olvasni, amit sok tuti zöldséges recept követ:
- Brokkoli
- Karfiol
- Póréhagyma
- Spenót
- Lencse
- Spárga
- Gomba
- Cukkini
- Zöldborsó
- Burgonya
- Édesburgonya (batáta)
- Cékla
- Fokhagyma
- Padlizsán
- Káposzta
- Karfiol
- Csicseriborsó
- Cikória
- Édeskömény
- Sárgarépa
- Vöröskáposzta
- Rizs
- Tofu
- Zöldfűszerek
- Zabpehely
- Quinoa
Az alábbi alapanyagok hivatalosan gyümölcsök, de valójában zöldségként fogyasztjuk őket:
Kapcsolatos cikkek
- Zöldséges ételek
- Vegetáriánus ételek
- Vegán ételek
- Egészséges életmód
- Egészséges étrend