A sárgarépa az egyik legkedveltebb zöldségünk, amely aránylag olcsó és egész évben kapható. A sárgarépa nem hiába népszerű, hiszen íze édeskés, fogyasztható nyersen, és változatosan felhasználható. Továbbá szuper egészséges, hiszen tápanyagokban gazdag – különösen karotinokban. Éppen ezért érdemes az étrendünkben rendszeresen fogyasztani. Íme néhány tipp ehhez és néhány meggyőző infó..
Eredete
A sárgarépa Közép-Ázsiából származik, a mai Irán-Afganisztán térségéből, ahol a 10. században kezdték termeszteni. Az ókori rómaiak is ismerték a növényt, de csupán a kemény, vad verzióját. Az eredeti sárgarépa lila, sárga és fehér színű volt, a világszerte elterjedt narancssárga sárgarépát Hollandiában nemesítették a 17. században.
Növény
A sárgarépa egy zöldségnövény, amelynek elsősorban a megvastagodott gyökerét fogyasztjuk. Konyhakertben nagyon könnyen termeszthető, akár konténerekben is. Kétéves növény, amely viszonylag hidegtűrő, nem túl igényes, bár kedveli a laza, kissé homokos, humuszban gazdag talajt. Fényigénye is viszonylag kicsi – árnyékban is megterem. Magvait már február végén elvethetjük, kb 4 hónap múlva betakarítható.
Sárgarépa fajták
- Két alapfajta létezik – keleti és nyugati sárgarépa. A keleti (vagy Iráni) sárgarépa eredetileg lila volt, a nyugaton nemesített verzió narancsága színű. Még a mai napig létezik lila, vörös, fehér és sárga színű sárgarépa – ezek jelenleg trendi gasztro zöldségek Nyugat-Európában.
- Alakjuk alapján is több fajtát különböztetnek meg. Míg a normál sárgarépa teste lefelé keskenyedő és hosszúkás, a francia Chantenay pici és tömör, míg a Duwicki, Párizsi hajtató fajták gömbölyödésre hajlamosak. Tompa végű, henger alakú fajták közé tartoznak a Nanti, Gonsenheimi, Amszterdami és Amerikai fajták. Tavasszal és kora nyáron népszerű a bébi sárgarépa, amely a húsvéti ételek fontos alapanyaga.
Tápanyagok
- A sárgarépa tápanyagokban gazdag, igen jelentős vitaminforrás. Magas az antioxidáns karotintartalma – különösen bétakarotinban bővelkedik, amit a szervezet A-vitaminná alakít át. A gyökér tartalmaz még flavonoidokat, illóolajokat, C, B, E vitaminokat – továbbá kalcium, kálium, magnézium, nátrium, folsav, foszfor, vas, cink, króm is előfordulnak benne.
- A legtöbb zöldséggel ellentétben, a sárgarépa táplálóbb főzve, mint nyersen. A vastag sejtfalak miatt a szervezetünk a nyers sárgarépa karotintartalmának csupán 3%-át tudja hasznosítani. Hőkezelés során a sejtfalak meglazulnak és a karotin felszabadul.
- A sárgarépa kalóriatartalma 30kcl/100g.
Élettani hatások
- Karotintartalma segíti a látást, csupán napi 1 szál sárgarépa megelőzi a szürkületi vakság (farkasvakság) kialakulást.
- Védelmet nyújt szív- és érrendszeri betegségek ellen – csökkenti a vérelmeszesedést.
- Erősíti és serkenti az immunrendszert – magas antioxidástartalma védi a szervezetet fertőzések és a szabadgyökök támadási ellen.
- Rákmegelőző – poliacetilén tartalma különösen bélrák megelőzésben segít, de hatásos tüdő-, hasnyál-, gyomor, mell-, méhnyak és húgyhólyagrák ellen is.
- Magas rosttartalma segíti a bélműködést, serkenti a hasnyálmirigy működését.
- Szárított leveleiből készített tea csökkenti a vérnyomást.
- Javítja az anyatej minőségét és mennyiségét.
- Lúgosítja a szervezetet – ez különösen jó hatással van a májra és vesére.
- Rendszeres fogyasztása szépíti a hajunkat, bürünket, körmünket. Pattanások kialakulását is megelőzi.
- Jó hatással van az idegrendszerre.
- Napi fogyasztás csökkenti a magas vérnyomást és koleszterin szintet. Szabályozza a vércukorszintet.
- Évszázadokon keresztül afrodiziákum volt – nem csoda, hiszen E és A vitamin tartalma serkenti a spermatermelést és fokozza a termékenységet.
- Levelit a népgyógyászatban tea készítéséhez is hasznosítják.
- Vizelethajtóként is alkalmazzák a népgyógyászatban.
Jó tudni
- Az étrendi karotin sokkal hatásosabb, mint a tablettákban fogyasztott karotin. Ezért együnk minden nap 1-2 szál sárgarépát!
- A sárgarépa könnyen felszívja a műtrágyában található nitrátot és egyéb mérgező vegyületeket. Ezért különösen ajánlatos bio vagy házilag termesztett sárgarépát fogyasztani.
- Bár a hőkezelt sárgarépa hatékonyabb, mint a nyers – ez csakis kissé párolt zöldség esetében igaz. Azaz ne főzzük, süssük túl! Továbbá az egészben főtt-sült sárgarépa egészségesebb, ugyanis kevesebbet veszít tápértékéből.
- A tápanyagok túlnyomó többsége a sárgarépa hájában és közvetlenül a héj alatt koncentrálódik, így lehetőleg ne pucoljuk meg, elég átdörzsölni egy durva felületű szivaccsal!
- Bár kísérletek bizonyítják, hogy rákos megbetegedések ellen hatékony – minimum 3 kilót kell belőle fogyasztani naponta, hogy hatása érvényesüljön.
Felhasználás
A sárgarépát nem csupán az emberiség, de az állatok is nagyon kedvelik, ezért takarmányként is használják az állattartásban. Rendszeres fogyasztásuk az állatok egészségére is pozitív hatással van – a lovak szőre fényesebb lesz, a tyúkok tojása sárgább stb. A nyuszik kedvenc tápláléka, éppen ezért a sárgarépa a húsvéti ünnepek szimbóluma. A sárgarépát a konzerv és élelmiszeripar is nagymértékben hasznosítja.
Mivel a sárgarépa a szuperételek egyike, egész évben könnyen és olcsón beszerezhető, érdemes a mindennapi étrendünkbe beiktatni. Ez nagyon könnyen megvalósítható:
- A legtöbb levest, egytálételt könnyen feldobhatjuk egy-két szál sárgarépával – akár aprítva, akár egészben.
- Préselt leve ideális méregtelenítésre, léböjt alatt is fogyasztható. Almalével elkeverve a gyerekek egyik kedvenc itala.
- Nyersen reszeljük salátákba, vagy vágjuk fel vékony hasábokra és fogyasszuk mártogatósokkal. Gyerekek kedvence pl a humuszba mártogatott sárgarépa hasáb.
- Nem csupán a hozzátáplálás egyik fontos alapanyaga és kiváló bébiétel, de fogzás idején kisbabák számára nagyon jó hűsítő lehet egy nagy, behűtött sárgarépa! Nem tudják lenyelni, de beleharapni sem.
- Diétás, fogyókúrás étrendekben nagyon jó édesítőpótló reszelve vagy préselve. Egészséges sütemények készítéséhez is nagyon jó alapanyag.
- A sárgarépa nagyon változatosan felhasználható, éppen ezért rengeteg ételben előfordul. Íme sok finom tuti sárgarépa recept>>
A sárgarépa az egyik legegészségesebb zöldségünk, fogyasszuk rendszeresen egy egészséges étrend keretében! További Zöldségek>>
