A zöldségleves egész évben fontos vitaminforrás, így rendszeres fogyasztása különösen ajánlott. Ráadásul a zöldséglevesek többsége nagyon könnyen és változatosan elkészíthető, olcsó, kiadós, és a legtöbb étrend keretében fogyasztható. Íme néhány tipp, amit sok finom zöldségleves recept követ.
Alapanyagok
Bizonyára szinte minden háztartásban előfordul az, hogy napokon, heteken keresztül nézzük a zöldségeket hűtőszekrényben vagy kamrában, és nem tudjuk, hogy mit kezdjünk velük. A legegyszerűbb felhasználási mód egy leves készítése. Néhány tipp ehhez:
- Valójában szinte minden zöldségből készíthetünk valami szuper levest. Csupán arra kell ügyelni, hogy némely zöldség (elsősorban a gumós zöldségek) főzése több időt igényel, mint pl a friss hüvelyesek (zöldborsó, zöldbab stb) vagy káposztafélék – amelyek főzési ideje csupán néhány perc. Ez nem jelenti azt, hogy nem lehet ezeket a zöldségeket kombinálni – csupán a kevesebb időt igénylő zöldségeket a főzés végén adjuk a leveshez!
- Egy zöldségleves elkészíthető mélyhűtött zöldségből is – ezek talán még egészségesebbek, mint friss zöldségek, ugyanis szüretelésük után 1-2 órán belül lefagyasztják, míg a zöldségesnél vásárolt termékek már 20-50 vesztettek a tápértékükből. Sajnos nem minden zöldség fagyasztható, de ami igen, azokból kiváló vitamindús leveseket készíthetünk!
- A legtöbb zöldséget csupán meg kell mosni, tisztítani, és mehet is a lábasba. A száraz babféléket azonban be kell áztatni előző éjszaka – lencseféléket viszont nem szükséges!
- Gyorsan és egyszerűen készíthetünk leveseket konzervekből – különösen bab, csicseriborsó és paradicsom konzervekből.
- Zöldfűszerek – friss zöldfűszereket általában a főzés végén adjuk aprítva vagy bekötve az ételhez, viszont a fűszercsomagokat, héjas, fűszereket a főzés végén eltávolítjuk.
- Ha túl sok a felesleges zöldség a kamrában – készítsünk alaplevest, amit sok más ételhez is felhasználhatunk. Fagyasszuk le fél literes zacskókban vagy dobozokban.
Zöldségleves készítése
- A legtöbb zöldségleves alapja egy zöldséges alapleves – ez lehet instant por, feloldott leveskocka vagy házilag készített alapleves. Az ipari termékekkel legyünk óvatosak – többségük adalékot tartalmaz! Az adalék-mentes bio verziók sótartalma nagyon magas, így extra sóra nincs igazán szükségünk (jobb bioboltokban már lehet kapni alacsony sótartalmú bió leveskockát). Az alaplevest mindig melegen adjuk a leveshez!
- A legtöbb zöldségleves első lépése a dinsztelés, azaz vajban vagy olajban némi hagymát megpuhítunk, majd néhány percig a zöldségeket, utána felöntjük az alaplevessel, és fedő alatt rotyogtatjuk.
- Főzés végén a levest ízesítjük – sóval, borssal, zöldfűszerekkel.
- A levesbe főzhetünk levesbetétet vagy tésztát is – az utóbbi különösen népszerű olasz zöldséglevesek esetében (de a tésztát közvetlenül főzzük a leveben!). Ázsia levesek is sokszor készülnek (üveg vagy tojásos) tésztával, ezeket viszont többnyire külön főzzük, majd tálaláskor leöntjük a kész levessel.
- A zöldséglevesek darabosan vagy pürézve tálaljuk. Az utóbbi esetben egy krémlevest kapunk, amit akár bögrében is tálalhatunk!
- A zöldségleveseket tálalás előtt megszórhatjuk reszelt sajttal, kruton darabokkal, pirított magvakkal, morzsált kecske vagy feta sajttal stb. Némely zöldségleves különleges ízt kaphat kevés tejföllel vagy ecettel kiegészítve.
- Zöldséglevesek hússal – húst kedvelők számára a legtöbb zöldségleves kiegészíthető hússal- ez lehet szalonna, sonka, kolbász, virsli, maradék sült csirke, pulyka stb.
Egészség
- A zöldséglevesek többsége nagyon egészséges, különösen ha szuperételeket is tartalmaz. De ne felejtsük el, hogy a vitaminok bizonyos része elvész főzés során, így ne főzzük túl a levest, és a lehető legfrissebb alapanyagokat hasznosítsuk!
- Sok zöldségleves meglehetősen laktató (különösen a bablevesek és lencselevesek), ugyanakkor kevés a kalóriatartalmuk. Így ideálisak fogyókúra, diéta alatt.
- Allergiák – mivel a legtöbb zöldségleves nem tartalmaz lisztet, élesztőtőt, tejterméket, mogyorókat- így a legtöbb allergiás étrendben fogyaszthatók. A tejtermékmentes, vegán zöldséglevesek méregtelenítésre is alkalmasak.
Zöldségleves receptek
Az alábbi zöldségleves recept listánkat folyamatosab bővítjük.
A következő leves-sorozatok sok zöldséges levest tartalmaznak
Mivel rengeteg a zöldségleves receptünk, alapanyagok szerint (is) kategorizáltuk a leveseket:
Hüvelyesek
Gumós zöldségek
Egyéb zöldség levesek
Vegyes zöldséglevesek
- Őszi zöldségleves
- Skót zöldségleves
- Tavaszi zöldségleves
- Tavaszi káposztás zöldségleves
- Citromos zöldségleves
- Téli káposzta leves
- Olasz tavaszi leves
- Lencsés hagymaleves
- Gazpacho
- Zöldséges bableves
- Francia zöldségleves pestoval
- Gomba és tofu laksa
- Marokkói lencse és csicseriborsó leves
- Pikáns csicseriborsó és lencse leves
- Kelkáposzta és csicseriborsó leves
- Lencseleves spenóttal
- Mentás zöldborsó és sárgarépa leves
- Thai káposztás gomba leves
- Kínai kukoricaleves
- Sült sütőtök és édesburgonya leves fekete babbal
- Vöröslencse és édesburgonya leves
- Pikáns spenót, póréhagyma és csicseriborsó leves
- Diétás káposztalevs gombával
- Lilahagyma leves
- Sült cékla és édesburgonya leves csicseriborsóval
- Sült cékla és sütőtök leves csicseribosóval
- Csicseriborsós padlizsán és paradicsomleves
- Zöldséges paradicsomleves csicseriborsóval
- Harissa sütőtök és csicseriborsó leves
- Diétás sütőtök és lencseleves
- Karfiol és zeller főzelék-leves babbal
- Pikáns zöldségleves lencsével
- Pikáns sült paprika és karfiol leves
- Minestrone leves lencsével és káposztával
- Kapros burgonya és vajbab leves
- Sült karfiol és lencseleves
- Karaláblé és édeskömény krémleves babbal
Kapcsolatos receptek