A quinoa az egyik legegészségesebb élelem, ami különösen népszerű egészségtudatos, glutén-mentes, alacsony szénhidráttartalmú, alacsony kalóriás és egyéb diétás étrendek keretében. Szerencsére manapság világszerte termesztik, így egyre könnyebben és olcsóbban beszerezhető.
A quinoa (ejtsd kinoa) vagy rizsparéj, az Andokban őshonos, ahol már 7000 évvel ezelőtt termesztették, eleinte takarmánynövényként, később emberi fogyasztásra is. Az inkák tisztelték a növény szívósságát, így kincsként tartották számon, amit szertartásokhoz és többféle betegség gyógyítására is alkalmaztak,
A quinoa botanikailag nem tartozik a gabonafélékhez. Mivel elsősorban magjaiért termesztik, így az un álgabonák (pszeudocereália) közé tartozik. A magjaikat megőrölve, lisztként is hasznosítják, sőt növényi tej is készül belőlük. Az ehető növények közül közeli rokona a cékla, a spenót és az amaránt.
Többet a quinoa eredetéről és a növényről>>
Quinoa tápértékei
A quinoa tápanyagokban különösen gazdag, így a szuperélelmiszerek egyike, ugyanis tartalmazza mind a 9 esszenciális aminosavat. Továbbá jelentős a mangán, magnézium, kálium, kalcium, vas, réz, foszfor tartalma, továbbá B, C, E vitaminokban is gazdag. Jelentős fehérjét és élelmi rostot is tartalmaz. 100g főtt quinoa kalóriaértéke 120Kcal.
Quinoa élettani hatásai
- A quinoa rendszeres fogyasztása segítheti az általános egészségi állapotunkat, valamint védelmet nyújthat bizonyos betegségek ellen.
- A quinoa két fontos flavonoid vegyületet tartalmaz – kvercetin és a kaempferol – amelyek gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek, és antioxidánsként működnek a szervezetben. Ez azt jelenti, hogy segítenek megvédeni a sejteket a szabad gyökök által okozott károsodásoktól.
- Egyéb gyulladáscsökkentő tápanyagok, például fenolsavakat és E-vitaminok, tartalmának köszönhetően, a quinoa számos egészségügyi probléma tünetein és azok megelőzésében is segíthet (pl Crohn-betegség, lupus és a reumás ízületi gyulladások stb)
- A quinoa Omega-3 zsírsavakat is tartalmaz, és a normál gabonafélékhez képest magasabb az telítetlen zsírtartalma, amely a szívrendszer számára előnyös.
- A quinoa több kalciumot tartalmaz, mint más gabonafélék, így segít az erős csontok és fogak felépítésében, helyreállításában és fenntartásában, továbbá védelmet nyújthat csontritkulás ellen.
- Több tanulmány kimutatta, hogy a rendszeres quinoa-fogyasztás segíti egyensúlyban tartani a vércukorszintet, ugyanis gazdag antioxidánsokban, különösen quercetin-ben.
- A quinoa könnyen emészthető, így gyomorpanaszokban szenvedők számára is remek eledel. Továbbá magas rostartalma segíti a bél- és emésztőrendszer optimális működését. Rendszeres fogyasztása fokozza a hasznos bélbaktériumok sokféleségét és csökkenti a vastagbélgyulladás és egyéb gyulladásos állapotok tüneteit. A quinoa prebiotikumként működik, üzemanyaggal látja el a jótékony bélbaktériumokat, lehetővé téve számukra a szaporodást.
- A quinoa hasznos lehet fogyókúrázok számára, ugyanis magas fehérje és rosttartalma segít az étvágyunk kezelésében. Továbbá alacsony a glikémiás indexe (GI), így a lassabb energiafelszabadulás miatt kevésbé valószínű, hogy éhségérzetünk lesz. Hatásos fogyókúra>>
- A quinoa gluténmentes, így ideális gluténmentes étrendbe. Nagyon jól helyettesít gabonaféléket – pl búzadarát, grízt, kuszkuszt. Lisztje ideális sűrítésre, kötőanyagként, vagy gluténmentes sütemények, puffancsok, palacsinták és desszertek készítéséhez.
FONTOS: a quinoa antinutrienseket is tartalmaz, többek között szaponint, tannint és fitinsavot. Ezek bizonyos tápanyagokhoz kötődhetnek, például vashoz és magnéziumhoz, és csökkenthetik azok felszívódását. A quinoa főzés előtti alapos öblítésével, áztatásával vagy csíráztatásával azonban csökkenthetjük az antinutriens-tartalmát. A quinoa oxaláttartalma is meglehetősen magas. Ez azok számára okozhat gondot, akiket vesekövekkel küzdenek.
A quinoa könnyen és változatosan felhasználható, így érdemes rendszeresen fogyasztanunk egy tudatos táplálkozás keretében. Quinoa receptek>>
