A tofu dél-kelet ázsiai és japán konyhák egyik alapétele. A tofu altatott szójatejből készült túró, amitt különböző állagra összenyomnak. Az igazi, hagyományosa készített tofu nagyon egészséges, Kínában és Japánban évszázadok óta használják gyógyírként is.
Eredete
A tofu Kínából származik, ahol már kétezer évvel ezelőtt is fogyasztották. A 8.százaban elterjed Koreában és Japánban, majd Kelet- Ázsiában. A nemzetközileg elterjedt kifejezés “tofu” valójában a japán kiejtése a kínai doufu-nak, mely erjesztett babot jelent. A tofu a japán miso leves egyik fontos eleme.
Tápértékek
- A tofu fehérjékben és vitaminokban gazdag táplálék, különösen fontos alapétel vegetáriánus és vegán étrendekben.
- Jelentős B (1,2,3) és E vitaminforrás, továbbá fontos ásványi anyagokat és nyomelemeket (vas, réz, cink, folsav, kalcium, nátrium,magnézium, mangán, szelén) és esszenciális aminosavakat (Omega-3) is tartalmaz. Legfontosabb azonban talán a filoösztrogén tartalma.
- A tofu zsírszegény, kalóriatartalma alacsony – kb 95kcal/100gr (kemény tofu), 55kcal/100gr (lágy tofu) – így ideális alapanyag diétás, fogyókúrás, egészségtudatos étrendekben is.
Élettani hatásai
- Lecitin tartalma serkenti az idegrendszert.
- Redukálja a koleszterin szintet – rendszeres fogyasztása akár 30%-al is!
- Segít a csontritkulás megelőzésben, szív-és érrendszeri betegségek kialakulását megakadályozza.
- Nem tartalmaz glutént, tejcukrot, tejfehérjét, koleszterint, cukrot, így ideális allergiás és diétás étrendekbe.
- Könnyen emészthető, ugyanakkor telít, segíti az anyagcserét.
- A távol-keleten érelmeszesedés, keringési zavarok ellen használják gyógyírként.
- Rákellenes, különösen jelentős a prosztata és mellrák megelőző hatása.
- A tofuban előforduló filoösztrogén stabilizálja a hormonrendszerünket. Különösen fontos élelmiszer nők számára a menopauza alatt – ázsiai nők nem szenvednek változáskori tünetekben!
- Fontos – jó azonban azt is tudni, hogy a túlzott szójafogyasztás gyermek és serdülő-korban felborítja a hormonháztartást, időskorban pedig memóriazavarokat és agykárosodást okozhat! Továbbá nagyon sok tejfehérjére allergiás egyén a szójatejre is allergiás!
Egészséges a szója?
A szója az elmúlt évtizedekben alapétellé vált nyugaton is, pontosabban alap adalékká! Jótékony hatásait kutatások, tanulmányok bizonyították éveken keresztül, azonban káros hatásiról egyre többet lehet olvasni a médiában. Valójában teljesen ellenkező “szakvélemények”, kísérletek és tanulmányok támasztják alá a szója egészségre gyakorolt hatását – így ki tudja, mi az igazság?! A legtöbb helyen azonban azt lehet olvasni, hogy a fermentált szója egészséges, míg a szójából előállított mesterséges termékek (liszt, szójafehérje, tej) viszont károsak lehetnek a szervezetünkre, főleg ha nagy mennyiségben fogyasztjuk (és jó tudni, hogy manapság rengeteg feldolgozott élelmiszer szójafehérjével dúsított!). Vásárlásnál nézzük meg az összetevőket – és kerüljük a szója-lecitin vagy E-322 adalékot! Fermentált szója esetében is csakis természetes módon fermentált termékeket válasszunk, ugyanis a fermentálás során számos káros hatás megszűnik (ilyen “jó” szója termék pl a miso, tempeh, tamari, shoyu). Tofu esetében a termék legyen friss, vízben tárolt, és ellenőrizzük le az előállításhoz használt koaguláló szert (tengeri víz vagy citrom-sav nem ártalmas)!
Tippek
- A tofu semleges ízű, így rengeteg féle, nemzetközi (de nem csupán ázsiai) ételt kiegészíthetünk vele.
- A tofu lehet lágy vagy kemény – az utóbbit lehet sütni, grillezni, rántani, míg a lágy verzió krémtúró helyett alkalmazható süteményekben, desszertekben.
- További felhasználási tippek és receptek a Tofu receptek cikkünkben találhatók.
Kapcsolatos cikkek
- Kínai receptek
- Thai receptek
- Japán receptek