A fém vagy papír csomagolásban, illetve üvegekben kapható konzerv paradicsom világszerte az egyik legfontosabb alapanyag a konyhában. Bár általában az Olasz és egyéb Mediterrán gasztronómiákkal asszociáljuk, alapételnek számít egész Ázsiában, Amerikában, Dél-Amerikában és Észak- Afrikában is. Konzervált paradicsom többféle verzióban kapható – sűrű, folyékony, sima, darabos, natúr, ízesített stb, amelyek felhasználási lehetősége végtelen.
Paradicsom konzerv
- A fém vagy papír csomagolásban kapható paradicsom konzerv a kamra egyik legfontosabb alapanyaga, hiszen rengeteg ételt készíthetünk velük egész éveben. Továbbá minden élelmiszer boltban kedvező áron kaphatók, és sokáig eltartanak a kamrában. Két alap konzerv létezik – az egészben vagy kockázva eltett paradicsomok – mindkettő általában hámozott (de lehet még kapni héjas verziót is, bár az már kihalóban van). Jó tudni, hogy az egészben eltett paradicsom konzervek általában kiváló minőségű, érett, tojás alakú paradicsomokból készülnek, míg az aprított paradicsom konzervekhez másodosztályú vagy kissé sérült terméseket alkalmaznak.
- Érdemes még megemlíteni a koktélparadicsom és a sárga datolya paradicsom konzerveket, amikből különleges tészta mártásokat, saláta önteteket lehet készíteni.
- A natúr paradicsom konzervek nem tartalmaznak tartósítószert, csak egy kis citromsavat adnak hozzá, hogy ne oxidálódjon a paradicsom. Ha pénztárcánk engedi, érdemes bio termékeket vásárolni, ugyanis jóval több antioxidánst tartalmaznak, mint a nagyipari módon termesztett paradicsomok.
- Manapság lehet kapni ízesített, fűszerzett konzerveket is, különösen népszerűek a zöldfűszeres, olajbogyós és fokhagymás verziók.
- Felhasználása: kiválóak mártások, szószok, levesek, egytálételek, curry-k, chilik, raguk, rakott zöldségek készítéséhez.
- Felbontás után 2-3 nap alatt fel kell használni.
Passzírozott paradicsom
- A passzírozott vagy zúzott paradicsom különösen közkedvelt Olaszországban. Olasz neve passata, amely nyers, zúzott paradicsomokból készül – tehát nem összekeverendő a magyar befőzött paradicsompürével vagy paradicsomlével. Ez a nyers, pürézett paradicsom lehet sima, passzírozott (magokat és héjaktat leszűrve) vagy rusztikus, magos, amely sűrűbb és durvább állagú. A passzírozott paradicsomot üvegben vagy papír dobozban lehet kapni.
- Felhasználása: levesekhez, egytálételekhez, ragukhoz, tepsis sültekhez, tészta mártásokhoz alkalmazzuk. Az egész mediterrán térségben használják, beleértve a észak-afrikai országokat is.
Sűrített paradicsom
- A sűrített paradicsom hosszú ideig főzött paradicsomból készül, amit passzírozás után leszűrnek, majd további főzéssel sűrű pasztává redukálnak. Kapható mini konzervekben, üvegben vagy tubusban – létezik dupla, tripla sűrítmény is, ezek íze még intenzívebb. Az üveges (amely általában só- és tartósítószermentes) sűrített paradicsom elég hamar megromlik felbontás után, így 2-3 napon belül fel kell használni, míg a tubusos, tartósított és ízesített termékek sokáig elállnak a hűtőben (ezek sokszor cukrot is tartalmaznak!).
- Felhasználása: a sűrített paradicsomot általában kiegészítőként alkalmazzuk egytálételekben, levesekben, curry-ben, chiliben, sokszor paradicsom konzervvel kombinálva (a thai és egyéb dél-ázsiai konyhákban kókusztejjel szokás kombinálni). Mivel intenzív az íze, így 1-2 kanálnyit használunk belőle. Ideális zöldségkrémek, mártások készítéshez is. Felhígítva remek paradicsom szószként is.
Paradicsom szósz, püré, lé
- A paradicsom szósz, püré és lé jellegzetessége, hogy befőzött paradicsomból készülnek. A paradicsompüré sűrűbb állagú és intenzívebb ízű, mint a szósz. Mindkét verzió lehet passzírozott vagy darabos, továbbá léteznek ízesített, fűszerezett verziók – pl bazsalikomos, fokhagymás, chilis, gombás – de lehet kapni speciális, különleges szószokat is, pl arrabiata, rusztikus, zöldséges, szardellás stb. Létezik sárga paradicsomszósz is.
- Ezek a konzervált szószok konyhakészek, azaz egyből lehet őket alkalmazni mártogatósként, pizza szószként, saláta-sült húsok-zöldségek önteteként, tészta mártásként stb. Azaz villámgyors ebéd, vacsora készíthető velük. Hátrányuk, hogy általában sok adalékot, szintetikus ízesítő anyagot tartalmaznak, különösen magas szokott lenni a cukortartalmuk. Paradicsom szósz és püré nagyon könnyen készíthető házilag, amit lefagyaszthatunk vagy sterilizált üvegekben konzerválhatunk (pl Pikáns paradicsomszósz, Chilis paradicsomszósz)
- A paradicsom lé natúr, befőzött, passzírozott paradicsom, amelynek állaga a nyers passzírozott paradicsomhoz hasonlít (de felbontás után egyből fogyasztható, akár italként is) – házilag is nagyon könnyen készíthető a téli szezonra.
- Ebbe a kategóriába tartozik még a világhírű paradicsomszósz, a ketchup, amely alapvetően befőzött paradicsom, ecet és cukor, különböző fűszerekkel ízesítve.
Aszalt vagy szárított paradicsom
- Érdemes megemlíteni az olajban eltett aszalt paradicsomot is. Két verziója kapható – a szárított, és a félig szárított paradicsom. A napon szárított friss, érett paradicsom elveszíti víztartalmának 95%-át, így héja rágós, bőrszerű lesz. Ezt a verziót lehet szárítva kapni, vagy olajban eltéve. A száraz verziót vízben kell áztatni, hogy valamelyest megpuhuljanak; míg az olajos verzióban az olaj kissé megpuhítja a kiszárított paradicsomokat, így ezek egyből használhatók.
- A félig aszalt paradicsom esetében a paradicsom kissé lédús marad, héja nem lesz rágós. A napozás során íze édessé válik. Az olaszok olíva olajban tárolják, szárított zöldfűszerekkel és fokhagymával kombinálva. Olasz delikben lehet kapni üveges vagy friss termékeket.
- Mindkét verzió nagyon könnyen elkészíthető házilag is – nem szükséges az olaszokat utánozni, és a háztetőn szárítani a paradicsomokat – jó a terasz, ablakpárkány vagy erkély is. Akiknek nincs kertjük, vagy erkélyük, azok a sütőben vagy egy konyhai aszaló készülékben is elkészíthetik. Olajban eltett szárított paradicsom receptje>>
- Létezik még aszalt paradicsom sűrítmény is, amit különleges ételekhez szokás alkalmazni – ez is olasz delikben kapható tubusban vagy mini üvegben.
- Felhasználás: kiválóak antipasti, tapas és parti falatok kiegészítéséhez, de tojáslepények, szendvicsek, pizzák és lepények is fantasztikusan feldobható velük.