Mint a neve is elárulja, az egytálételek olyan főételek, amelyek elkészítéséhez egy edényre van szükség. Ez lehet serpenyő, lábas vagy tepsi. Nyáron bográcsot is használhatunk, télen nehézaljzatú vagy öntöttvasból készült, fedeles lábasok különösen praktikusak a sütőben vagy tűzhelyen főzött ételek készítéséhez.
Az egytálételek másik fő jellemzője, hogy nem szükséges hozzá köretet főzni, lehet önmagában vagy kenyérrel, savanyúsággal tálalni. Egy tipikus köret általában szénhidrát alapú, azaz burgonya, rizs, nokedli, kuszkusz, gyöngyárpa, tészta stb, amiket többnyire külön, azaz egy másik edényben, szükséges főzni vagy sütni. Az egytálételek általában együtt készülnek a körettel – pl ilyen a paprikás krumpli vagy piláf. Éppen ezért a curry nem nevezhető egytálételnek, mert a curry-t rizzsel tálalják az indiaiak – sőt, hagyományosan egy thali keretében, ahol a curry csupán egy étel a sok közül. (lásd Indiai konyha). Valójában a legtöbb ázsiai konyhára sem jellemző az egytálétel – esetleg néhány thai wok, amelybe a rizstésztát közvetlenül belefőzzük.
Alapanyagok
A legtöbb egytélétel tartalmas és kiadós, elkészítése tovább tart, mint pl. a párolás vagy serpenyőben való sütés. Egytálételek készíthetők a legtöbb húsból, halból, zöldségből.
- Húsok – szárnyasok minden része változatosan alkalmazható egyszerű egytálételekhez – egészben, felvágva, csontozva, csíkokra, vagy kockákra aprítva stb. Vörös húsok esetében, különösen szaftos egytálételek, kiadós levesek készítéséhez ne használjunk nemesebb részeket (pl szűzpecsenye vagy bélszín), helyettük jobb az olcsóbb húsfajta – ezek rágósabbak, így tovább és lassan kell főzni őket, de így lesz omlós és ízletes az étel (ilyen pl a birka, csülök, comb, lapocka, lábszár, pacsni).
- Darált hús – minden húsból jó, de lehetőleg a hentes darálja le, ne készen vásároljuk! Darálthúsos egytálételek leginkább a Görög, Mexikói, Marokkói és Közel-keleti konyhákra jellemzők. Ezeket általában lapos kenyérbe töltve-tekerve fogyasztják. Mexikói ételekre a marhahús és a disznóhús jellemző, az arab konyhára pedig a bárány-birka-kecske hús. Darált hús>>
- Konyhakész hústermékek – bacon szalonna, füstölt-érlelt szalonna, kolbász és egyéb felvágottak lehetnek főszereplők vagy kiegészítők egytálételekben, tartalmas levesekben és pörköltekben. Leginkább a mediterrán konyhákra jellemző.
- Halak – tenger gyümölcsei és tengeri-folyami halakból is nagyszerű egytálételek készíthetők. Ilyen pl a halászlé.
- Zöldségek – szinte minden zöldség alkalmazható, akár főszereplőként, akár mellékszereplőként – hámozva vagy hámozatlanul, egészben vagy aprítva, rengeteg kombinációban és verzióban.
- Tészták – az olaszok különösen szeretik a tésztát kiadós levesekbe közvetlenül belefőzni, ezáltal a leves besűrűsödik. A Thai konyhában pedig a sokszor a tésztával együtt készül a szaftos wok vagy leves.
- Rizs – a húsos rizs készítéshez az Európai konyhákban legalább két edény szükséges. A török, arab, közép-keleti konyhákban azonban együtt szokás készíteni a húsos és-vagy zöldséges rizst, amit Piláf-nak hívnak. Indiában is van hasonló, ennek Pilau a neve.
- Egyéb gabonafélék – zabpehely, hajdina, kuszkusz, quinoa, gyöngyárpa, köles, bulgur, kuszkusz tartalmassá varázsolhat egy levest, amiket közvetlenül az ételbe lehet főzni (de lehet külön is természetesen, de akkor már köret lesz, így nem egytálételről beszélünk).
- Száraz hüvelyesek – a legtöbb nemzetközi egytálétel fontos kiegészítője a bab, lencse vagy borsóféle, amely kiadóssá teszi az ételt. Egyszerűbb verzió konzerveket alkalmazni, mert a száraz babokat és lencséket (nem mindet) be kell áztatni előre. A mexikói konyha kedvenc alapanyaga a fekete bab, a mediterrán konyhák a fehér, barna és tarka babokat kedvelik, az arab konyhák a csicseriborsót, az Indiai konyha pedig a vöröslencsét és a sárgaborsót.
Egytálételek készítése és egytálétel receptek>>