A padlizsán, vagy tojásgyümölcs, az egyik legnépszerűbb és legegészségesebb zöldség. Míg a mediterrán és ázsiai konyhák egyik alapzöldsége, közép és észak Europában még mindig sokan idegenkednek tőle. Íme néhány hasznos információ a padlizsánról, amit sok egyszerű és finom recept követ.
Padlizsán növény
A padlizsán a burgonyafélék családjába, a csucsor nemzetségbe tartozó zöldségnövény (Solanum melongena), amely rokona a paradicsomnak is. Legnépszerűbb a lila, hosszúkás színű termés, de létezik gömbalakú, fehér, sárga vagy fekete verzió is. Botanikai szempontból a padlizsán egy (bogyós) gyümölcs, de zöldségként fogyasztjuk.
Padlizsán Eredete
A padlizsán Délkelet-Ázsiából származik, ahol már évezredek óta termesztik, később az arabok által terjedt el Spanyolországban. Neve is az arab badinjam szóból származik. Magyarul tojásgyümölcsként is ismert, az angol nevéhez hasonlóan (eggplant), bár Angliában és Írországban a francia aubergine néven terjedt el. Európában sokáig nem terjedt el, ugyanis az olaszok mérgezőnek vélték. Az éretlen padlizsán idegi és emésztési betegséget okozott – mala insana, azaz őrült alma, volt sokáig a neve. Érdekes módon a padlizsánt sok európai nemzet az Újvilágon keresztül ismerte meg, ahová a Spanyol hódítók vitték magukkal. Manapság az egész világon terem, de továbbra is Kína és Indai együttesen képviselik a világtermelés 87%-át.
Padlizsán Termesztése
A padlizsán egy egynyári növény, amely könnyen termesztehető konyhakertben is, a paprikához hasonlóan. Magyarországon is egyre népszerűbb, nálunk Július végétől a fagyok beálltáig terem. Kedveli a napsütést és a meleget (25 C az optimális hőmérséklet), így csak akkor ültessük el a palántát, ha már az időjárás kedvező erre (kb május közepén, amikor a hőmérséklet nem csökken 15 C alá). Bokra 40–100 cm magas, szára fásadó. Termése lehet hosszúkás (kb 20-30 cm) vagy gömbalakú. Akkor kell leszedni, amikor színe sötétlila, héja szép élénk, fényes. Ha túlérett, a felülete matt, a magjai barnák, a húsa rágós és keserű lesz.
Padlizsán Tápértékei
A padlizsán kimondottan gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban.
- Kimondottan magas a rosttartartalma, továbbá jelentős a réz, B1, mangén, B6 vitamin és nikotinsav (B3) tartalma. Található benne még C- és K vitamin, folsav, kálium, magnézium és foszfor is.
- A lila héja fontos antioxidáns vegyületeket (pl fenolsav, klorogénsav) tartalmaz.
- Magas a víztartalma, viszont alacsony szénhidrát tartalma. Éppen ezért energiaérteke alacsony, csupán 25Kcal/100g.
Padlizsán Élettani Hatásai
- Magas rost tartalma serkenti az emésztést és segíti az optimális bélműködést. Különösen jó székrekedés, puffadás és bélgyulladás ellen.
- Rostjai csökkentik a vér „ rossz” LDL koleszterin szintjét, ugyanakkor növelik a jótékony hatású HDL-koleszterin szintet, ezáltal segítik a szív működést. Vértisztító hatása megakadályozza az érelmeszesedést. Rosttartalma stabilizálja a vércukor szintet is.
- Vérképző, megelőzheti a vérszegénység kialakulását.
- A sötétlila héj színért felelős vegyületek nem csupán csökkentik a csontritkulást, de amerikai kutatások szerint serkentik a csontsűrűséget is!
- Mangén tartalma antioxidáns hatású, így a padlizsán rendszeres fogyasztása megelőzheti a rákos sejtek kialakulását..
- A fenolsavak megvédik a sejteket a szabad gyököktől, így rákellenes hatásúak, míg a klorogén sav megvéd a rossz koleszterin és rákosodás ellen.
- A padlizsánban lévő fitotápanyagok serkentik az agy működését, különösen a memóriát.
- Kalóriaszegény, ugyanakkor laktató, így a súlycsökkentő diétákban ideális tömeget adó alapanyag. Fogyókúra>>
- Szivacsos húsának köszönhetően nagyon jó húspótló és változatosan felhasználható, így a vegán, vegetáriánus, szétválasztó, szénhidrátszegény, méregtelenítő étrendek egyik legfontosabb zöldsége.
Padlizsán felhasználása
Az értékes vitaminok és az ásványi anyagok nagy része a padlizsán héjában találhatóak, ezért lehetőleg ne hámozzuk meg főzés, sütés előtt. A padlizsán a mediterrán, arab, indiai, japán, koreai és kínai konyhák egy legnépszerűbb alapanyaga, ugyanis nagyon változatosan elkészíthető. Lásd padlizsán receptek>>