A spárga az egyik legelterjedtebb zöldség Európában, ennek ellenére nem igazán közkedvelt Magyarországon, bár népszerűsége az elmúlt években jelentősen megnőtt. A spárga pedig nagyon könnyen termeszthető, egyszerűen felhasználható, és szuper egészséges is..
Eredete
A spárga régebben a liliomfélék közé tartozott, de átcsoportosították egy új, spárgafélék családjába (Aspargaceae). Európában, Nyugat-Ázsiában és Észak-Afrikában őshonos. Ismert volt az ókori Egyiptomban és Görögországban, bár elsősorban gyógyírként hasznosították. Az asparagos görögül fiatal hajtást jelent. A rómaiak kezdték el ételként is felhasználni, különösen népszerű volt előételként. Később luxuszöldségként terjedt el az arisztokrácia körében, de manapság már közönséges zöldségként fogyasztjuk. A fehér spárga legnépszerűbb Németországban, ahol királyi zöldségnek is nevezik – évi 82 ezer tonnát termelnek. A lila spárga Olaszországban különösen felkapott.
Növény
A spárga nem igazán igényes növény. Termesztése egyszerű, akár kis konyhakertben is megoldható. Évelő növény, 15-20 évig is képes termésre. Bojtos gyökérzettel rendelkezik, a gyöktörzsből minden tavasszal egy hajtásrendszer tör elő. A zsenge, megvastagodott hajtásokat fogyasztjuk. A spárga általában 10-20 cm hosszúságú, színe lehet zöld, fehér vagy lila.
Tápértékek
A spárga jelentős tápértékekkel rendelkezik, de jó tudni, hogy a zöldspárga sokkal egészségesebb, mint a fehér spárga. A spárga 95%-a víz, így zsírmentes, szénhidrát (cukor) tartalma csekély, kalóriatartalma nagyon alacsony (20 Kcal). Nem tartalmaz koleszterint sem, ugyanakkor magas a jól emészthető rosttartalma. Gazdag A-, B-, C-, E –vitaminokban, folsavban, káliumban és klorofilban (a zöld fajta). Továbbá jó kalcium, foszfort, vas, ón, szilícium és molibdén forrás.
Élettani hatások
A spárga évszázadok óta fontos gyógyír a népgyógyászatban, ugyanis:
- Kiváló vízhajtó – vesekő eltávolításra is használják.
- Méregtelenítő hatása jelenetős, különösen jót tesz a májnak, vesének, bőrnek (de leginkább a nyers leve!).
- Hashajtó hatása miatt alkalmazható székrekedésre. Serkenti az anyagcserét.
- Jó hatással van a vérkeringésre – vértisztító, vérnyomáscsökkentő, serkenti a vérképződést. Lúgosító hatású.
- Ideális fogyókúrára és sok diétás étrend keretében is fogyasztható (pl cukorbeteg, kismama, változó kor).
- Serkenti az immunrendszert – nagyon jó stressz és alvatlanság ellen.
- Védi a bőrt ráncosodástól, pattanásoktól – erősíti a haj és köröm szerkezetet. Gyulladás csökkentő.
- Nem csupán formája vágyserkentő, de magas B6 vitamintartalma miatt vágyfokozó és termékenység serkentő, így a spárga az afrodiziákumok egyike.
Spárga fogyasztása után vizeletünk jellegzetes szagú lesz, színe is besötétedik (bár az emberek csupán 20%-a érzi ezt a különös szagot!).
Tippek
- A spárgát soha ne főzzük túl – mindig maradjon harapós (al dente). Ideális főzési mód a blansírozás vagy grillezés.
- A főző, pároló levet ne öntsük ki – hidegen remek hűsítő és méregtelenítő ital lehet. Továbbá felhasználhatjuk levesalapok készítéshez.
- Főzés előtt általában lepattintjuk az alsó, száraz végeket. Ezeknek a zöldes részét ne dobjuk ki – felhasználhatjuk levesekbe vagy zöldséglevek készítéshez.
- Vásárlásnál ügyeljünk arra, hogy a zöldség ne legyen puha vagy lapos, és a vége ne legyen túl fás, üreges. A zöldspárga ne legyen túl vastag – tökéletes a vékony, hosszú, sötétzöld és kemény szál. További tippek spárga vásárlásához, tárolásához, előkészítéséhez>>
- Ne főzzük-süssük a spárgát alumínium edényben vagy fóliában, ugyanis elszíneződik az alumínium-oxiddal kialakult reakció miatt. Egészséges konyhai eszközök>>
- A spárgához nem passzolnak erős fűszerek, szószok, mártások – a franciák pl. a blansírozott spárgát fokhagymás vajba mártogatva kedvelik, az angolok csupán lágy tojásba mártogatják. Spárga receptek>>
- A spárga egy szezonális zöldség – Európában késő tavasszal, kora nyáron terem, de importált termékek egész évben beszerezhetők. Fogyasszuk rendszeresen egy egészséges étrend keretében!
Kapcsolatos cikkek