Minden méregtelenítő program egyik legszükségesebb feltétele a sok folyadék fogyasztása. Különösen a méregtelenítő italoknak van fontos szerepük, amelyek elősegítik a máj tisztító hatását, ezáltal felgyorsítják a méregtelenítés folyamatát..
A méregtelenítést a következő folyadékokkal tudjuk elérni:
- Víz
- Gyümölcslevek
- Zöldséglevek
- Gyógyteák
- Levesek
Víz
Az átlag emberi test 55-75%-a, az agy 95%-a víz, így egyértelműen létfontosságú a sok folyadék fogyasztása. (Jó tudni: étel nélkül 2 hónapig is elélhetünk, víz nélkül csupán néhány napig!). A folyadékok közül a víz állítólag a legjobb méregtelenítő. A sok vízfogyasztás stimulálja a vesét, segíti az emésztést, ápolja a bőrt és az izomzatot, megkönnyíti a bélrendszer működését, szabályozza a testhőmérsékletet és metabolizmust – ráadásul még fogyasztó hatással is rendelkezik! Naponta kb 3 L vizet veszítünk izzadás, vizelet és lélegzésen keresztül – ezt mindenképpen pótolnunk kell. Azonban a vélemények eltérnek abban, hogy pontosan mennyi vizet fogyasszunk naponta – eddig az volt a szaktanács, hogy naponta 1.5-2 L víz szükséges egyéb ételek és italok mellet. Legújabban azt tanácsolják, hogy teák, levesek és egyéb folyadékok is belekalkulálhatók a 2 L-be – sőt, még a zöldségek, gyümölcsök fogyasztása is beszámítható, hiszen azok többnyire vízből állnak. Nos, ha nem tudjuk eldönteni, hogy melyik tanácsot kövessük – íme egy józan álláspont: akkor fogyasztunk elég folyadékot, ha a vizeletünk színtelen és szagtalan (kivéve a reggeli, első vizelet!) A napi víz fogyasztásunkat ennek megfelelően alakítsuk! Tipp: Méregtelenítés alatt minden reggel igyunk meg egy pohár citromos meleg vizet – ez fokozza a máj tisztító funkcióját. Ha adunk hozzá 1tk mézet, az a vese működését is erősíti! Léböjt>>
Méregtelenítő gyümölcslevek, zöldséglevek
Minden méregtelenítő program alapvető feltétele a gyümölcs és zöldséglevek napi fogyasztása. Fontos az, hogy ezeket a leveket frissen préselve fogyasszuk, éhgyomorra és félórával étkezés előtt. Íme néhány tipp és alapszabály a méregtelenítő levekhez:
- A frissen préselt gyümölcs és zöldséglevek készítéséhez szükséges egy gyümölcscentrifuga vagy présgép – az a típus jó, amely rostmentessé préseli a nyersanyagokat. Egy turmixgéppel csupán rostos lét tudunk készíteni – más néven smoothie – ez is egy egészséges ital, amit érdemes az általános napi diétánkba bevezetni, de méregtelenítésre nem igazán alkalmas (a cukrozott, banános és joghurtos változata abszolút nem).
- A frissen préselt leveket mindig egyből igyuk meg, ugyanis a vitaminok nagy része oxigén hatására el kezd bomlani 5 percen belül!
- A frissen préselt leveket (különösen a gyümölcsleveket) nem szabad ételekkel együtt fogyasztani, mert a gyomorban erjedést okoznak, amely lelassítja az emésztést, és sokaknál gázosodást okozhat.
- Lehetőleg üres gyomorra igyuk a préselt leveket – így sokkal hatásosabbak. Méregtelenítés alatt reggel igyunk meg 2-3 dl frissen préselt gyümölcslét, míg este, vacsora előtt 2-3 dl zöldséglét.
- Lehetőleg bió alapanyagokat préseljünk ki – vagy pedig alaposan mossuk át és hámozzuk meg a zöldségeket és gyümölcsöket.
Gyógynövényteák
A gyógynövényeket évezredek óta nem csupán gyógyításra használjuk, hanem egyéb megelőző vagy frissítő kúrákra is, pl méregtelenítésre. Méregtelenítés alatt (akár egyhetes, három napos vagy egynapos programról van szó) olyan gyógyteákat fogyasszunk, amelyek segítik a máj, vese és vér tisztulását! A következő teákból igyunk meg 1-1 bögrével naponta!
- Gyermekláncfű tea – tisztítja és frissíti a májat
- Csalán tea – tisztítja a vért, csökkenti a vércukrot, segíti az emésztést
- Édeskömény tea – tisztítja és frissíti a májat
Tipp: Azok, akik koffein-függőek, a kávét helyettesítsék gyermekláncfű (pitypang) gyökér kávéval, fekete-teát pedig vörös (rooibos) teával. Méregtelenítő programok alatt (jó minőségű!) zöldtea is fogyasztható (erősíti az immunrendszert), lefekvés előtt pedig igyunk meg egy bögre kamilla teát.
Méregtelenítő levesek
Azok a krémlevesek, amelyek nem tartalmaznak állati eredetű alapanyagokat, továbbá rántás és habarás nélkül készülnek, méregtelenítésre is alkalmasak – azok, amelyek csakis nyers ételekből állnak, még böjt napokon is fogyaszthatók. Fontos az, hogy a leves ne legyen darabos és túl sűrű sem – azaz alaposan dolgozzuk el egy robotgéppel a kész levest! Egészséges levesek>>
A méregtelenítő italok mellett a méregtelenítő ételek is fontos szerepet játszanak a szervezetünk megtisztításában. Ehhez a Zest oldalain sok finom méregtelenítő recept is található.