A chutney az indiai konyha egyik alapétele, amit az angolok a gyarmatosítás során Európa- majd világszerte népszerűsítettek. Nem hiába lett közkedvelt, hiszen elkészítése egyszerű és változatos, felhasználása sokoldalú. A házilag készített chutney-nál pedig nincs finomabb!
Eredete
A chutney voltaképpen egy darabos fűszeres lekvár, általában gyümölcs alapú, de sokszor zöldségeket is tartalmaz. Indiában még a mai napig minden étkezés előtt frissen készítik, és nem tartalmaz tartósító közeget, mint az európai változata. Az angolok ecettel és citromlével kombinálták, ezáltal napokig, sőt hetekig fel lehetett használni.
Angol és indiai éttermekben, receptekben sokszor lehet találkozni a chutney, relish és pickle kifejezésekkel, amelyek sokszor ugyanarra az ételre vonatkoznak. Mi a különbség közöttük? Sajnos nincs erre a kérdésre egyértelmű válasz – talán a következő magyarázat kissé világosabbá teszi a minimális eltérést közöttük:
- Sok kulináris szakértő szerint a chutney mindig gyümölcsből készül, a relish zöldségekből. Mások ezt vitatják, mert Indiában népszerű a zöldséges chutney is – ez általában főtt étel, míg a gyümölcs alapú chutney nyers alapanyagokkal készül (mint a dél-amerikai salsa).
- A pickle viszont nyers, apróra vágott zöldségek, gyümölcsök és fűszernövények olajjal ekevert sós vagy ecetes vízben való pácolása. Levegőmentesen tárolva a savas pác meggátolja a baktériumok elterjedését, míg az olaj tartósítószerként szerepel.
- A relish valójában a pickle befőzött változata.
Chutney készítése
Európában és Észak-Amerikában a chutney általában gyümölcs darabok, cukor, ecet keveréke, amit tűzhelyen lekvár-sűrűségre redukálunk, majd üvegekbe töltjük. Az eljárása valójában hasonlít a befőzéshez, de általában adunk hozzá sót, hagymát, fokhagymát, gyömbért, chilit és egyéb fűszereket is, azaz az eredmény nem egy tipikus lekvár, hanem egy darabos édes-savanyú- fűszeres sűrű massza.
Felhasználás
Az indiai konyhában a chutney-t és a picklet-t általában indiai ételek mellé tálalják és előételként (mint a mártogatóst) poppadommal. Az angolok maradék hideg húsokkal és sajtokkal is fogyasztják, nyáron grillezett húsok mellé is. Továbbá felhasználhatók salátákban, szendvicsekben is, de akár parti falatok dekorációjaként is.
Tárolás
A chutney-t mindig hűvös helyen vagy hűtőszekrényben tároljuk, lehetőleg légmenetesen zárható, sterilizált üvegben vagy agyagedényben – kerüljük a műanyag és fém palackokat (lásd egészséges konyha)!
Chutney receptek
Az alábbi chutney recept listában kipróbált és tuti finom chutney, pickle és relish recepteket gyűjtünk össze, a klasszikusoktól a különlegesekig.
Ázsiai chutney
- Mangó chutney
- Zöldcitrom és mangó chutney
- Pikáns mangó chutney
- Chililekvár
- Pikáns grillezett chililekvár
- Thai chilis paradicsomlekvár
- Kiwis chutney
- Pikáns paradicsom chutney
- Újhagyma chutney
- Pikáns padlizsán chutney
- Édeskömény és cseresznye chutney
- Mazsolás papaya chutney
Pikáns gyümölcs lekvárok
- Szilva chutney
- Alma és datolya chutney
- Körte chutney
- Chilis körtelekvár
- Vörösáfonya chutney
- Karácsonyi chutney
- Füge és dió chutney
- Pikáns cékla és narancs lekvár
- Aszalt gyümölcs chutney portóival
- Mentás alma chutney
- Nektarin chutney
- Pikáns cseresznye chutney
- Balzsamecetes füge chutney
- Vörösáfonya és alma chutney
Hagymalekvárok
- Karamellizált hagymalekvár
- Boros lilahagymalekvár
- Fűszeres hagymalekvár
- Narancsos hagymalekvár
- Pikáns paradicsom és hagyma chutney
Pikáns lekvárok édességekhez
Pickle receptek