Befőttek, lekvárok, savanyúságok készítéshez, de olajban és sóban eltett ínyencségekhez is sterilizált üvegekre van szükségünk. A hagyományos üveg sterilizálás elég macerás és időigényes, így nem csoda, hogy sokan emiatt (is) kerülik a házias befőzést. Szerencsére létezik sok egyszerű sterilizálási módszer..
Hagyományos sterilizálás
Hagyományosan forró vízben 10-15 percig kifőzzük az előzőleg tisztára mosott üvegeket (fedőket elég 5 percig). Fontos, hogy a víz teljesen ellepje az üvegeket. Ennek a módszernek hátránya az, hogy sokszor az üveg felületén mészlerakódás (kalcium-karbonát) keletkezik, amely elsősorban kemény vízből válik ki. Továbbá (sterilizált) csipesszel kell kivenni az üvegeket a forró vízből, amely némi tapasztalatot (és türelmet) igényel.
Modern sterilizálás
A következő módszerek tuti egyszerűk és hatásosak:
- Sütőben – a sütőt 110-160 fokra előmelegítjük. Az üvegeket és fedeleket meleg vízben (mosogatószerrel) átmossuk, leöblítjük majd lecsepegtetjük. Egy tepsibe állítjuk az üvegeket, míg a fedőket egy másikba (felső oldaluk érintse a tepsit). 10-15 percre a sütőbe tesszük. Amikor az üvegek megszáradtak, akkor jó – kikapcsolhatjuk a sütőt.
- Mosogatógépben – kimosott üvegeket (szájjal lefele) a tiszta, üres mosogatóba helyezzük, majd beállítjuk a szárító programot. A vízgőz sterilizálja az üvegeket.
- Mikróban – az üvegeket kimossuk, leöblítjük és nedvesen a mikróba tesszük 1 percre.
- Gőzsterilizálóban – elektromos vagy mikrohullámú gőzsterilizáló kisebb befőttes üvegek fertőtlenítésére is alkalmas. Az alsó kosárba több üveg elfér – a felső kosárra helyezzük a fedőket (lefele nézve)! Kövessük a készülék használati utasítását!
- Fertőtlenítő tablettával – cumisüveg, cumi fertőtlenítésre alkalmas tablettákat üvegek sterilizálására is hasznosíthatjuk. Kövessük a tablettán található használati utasítást! Figyelem: ez a módszer hideg vízben történik, így leginkább hideg savanyúságok, olajban vagy sóban eltett ételkehez alkalmazható.
Tippek
- Használt befőttes, lekváros, mézes üvegek újrahasznosíthatók – de az üvegre ragasztott címkét áztassuk le meleg vízben, majd mossuk el az üvegeket alaposan. Ügyeljünk különösen a kupakok épségére és tisztaságára – ha sérültek, vegyünk újakat!
- Ha sütőben sterilizálunk, ügyeljünk arra, hogy a sütő ne legyen 180 foknál melegebb, ugyanis az üvegek megrepednek!
- Az üvegeket egyenként, közvetlenül megtöltés előtt vegyük ki a sütőből, vízből, gőzsterilizálóból, mosogatógépből. A többit hagyjuk a melegen. Vagy hagyjuk őket teljesen kihűlni (viszont az eltennivaló is legyen hideg). Langyos hőmérsékletet kedvelik legjobban a bacik!
- A forró üvegeket ne tegyük hideg felületre – pl márványlapra – de hideg hőmérsékletre sem.
- Kézzel, konyharuhával ne érjünk az üvegek és fedők belsejéhez!
- Minden eszköz, amit az üvegek töltéshez alkalmazunk, legyen steril!
- Az üvegek megtöltésénél ügyeljünk arra, hogy a lekvár vagy szósz ne érintkezzen az üveg peremével (így nem lesz penészes). Ehhez ajánlatos egy un lekvár-tölcsért használni, amelynek szélesebb a nyaka.
- Az üvegeket ne töltsük tele – maximum az üvegek nyakáig, de inkább 1 centire alatta.
- Ha véletlenül az üveg szájára, peremére pottyan lekvár vagy szósz, ezt tiszta, vasalt konyharuhával vagy papírtörölközővel töröljük le. Különösen ügyeljünk a csavaros részre!
- Kupakok – nem minden fedeles üveg alkalmas befőzéshez. A kávés és egyéb műanyag fedelű üvegek nem megfelelők, mert ezek nem záródnak teljesen légmentesen. Legjobb a csavaros fémtető, amit az üvegekre tudunk szorosan csavarni. Chutney és ecetes savanyúságok lezárásához csakis bélelt fémtető alkalmas, különben az ecet kémiai reakcióba lép a fémmel (a legtöbb fedő manapság bélelt). 24 óra múlva ellenőrizzük a fedőket – ideális a kissé homorú kupak. A domború, vagy nyomásra visszaugró fedő nem zárta le az üveget rendesen – ezekben eltett ételeket csakis hűtőszekrényben tároljunk, és fogyasszuk el néhány héten belül!
Kapcsolatos cikkek
- Befőzés
- Chutney készítése
- Angol lekvár (jam) készítése