Az angol karácsonyi sütemények legfontosabb alapanyaga a mincemeat, amely nem darált hús, hanem aszalt és kandírozott gyümölcsök keveréke. Valójában egy alkoholos, aszalt gyümölcs lekvárról van szó, amit pitékbe, parti falatokba, édességekben alkalmaznak töltelékként.
Eredete
A híres mince(d) pie a 13. század óta népszerű karácsonyi étel az angol konyhában, amelynek receptjét a közel-keleti hadjáratok során tanulták el az angolok. A töltelék (mincemeat) eredetileg húst is tartalmazott, amit gyümölcsökkel és fűszerekkel (fahéj, szerecsendió, szegfűszeg) kombináltak. Később, a Tudor királyság alatt, friss gyümölcsök hiánya miatt aszalt gyümölcsöket alkalmaztak, az ecetet pedig brandy-vel helyettesítették. A cukor elterjedésével egyre édesebb lett a töltelék, a húst kihagyták, csupán a marhafaggyú maradt meg, amely valójában tartósítószerként használt. Modern receptekben a faggyú is elmarad, így voltaképp egy sűrű, darabos lekvárt kapunk.
Hagyományos recept
Hagyományosan aszalt gyümölcsöket, kandírozott citrushéjat, reszelt citrushéjat, reszelt faggyút és almát összekevernek, majd egy éjszakán keresztül hűvös helyen érlelik (néha barndy-t is öntenek rá). Másnap, alacsony hőfokon (120 C) a sütőben, fedő alatt 3 órán keresztül főzik. Hűlni hagyják, majd brandyvel lelocsolják, elkeverik, és üvegekbe töltik. Ez a verzió egy évig felhasználható. (Még régebbi, húsos receptekben csupán alkoholban marinálják a hozzávalókat, amit két hétre levegőmentesen lezárnak).
Modern recept
A következő recept egy vegetáriánus, illetve egy vegán verzió. Nagyon egyszerűen elkészíthető, azonban egy hónapon belül ajánlatos felhasználni, és 1-2 hétig ne bontsuk fel az üveget! Éppen ezért érdemes december elején elkészíteni, és az ünnepek alatt felhasználni (szilveszteri sütikhez is tökéletes töltelék lehet!)
Hozzávalók
- 1 nagy savanyú zöldalma (Bramley)
- 10 dkg apró szemű sötét mazsola
- 10 dkg nagy szemű sötét mazsola
- 10 dkg arany mazsola
- 5 dkg aszalt áfonya
- 10 dkg cukrozott citrushéj (aprítva)
- 50 ml rum/brandy+ 3 ek (lásd tippek)
- 3-5 dkg aprított dió, mogyoró (lásd tippek)
- 1 narancs reszelt héja és leve
- 1 extra narancs kicsavart leve
- 1 citrom reszelt héja és leve
- 10-15 dkg sötét muscovado cukor
- 10 dkg vaj vagy tejmentes margarin
Fűszerek
- 2 tk mixed spice (vagy mézeskalács fűszerkeverék)
- 0.5 tk őrölt szegfűszeg
- 0.5 tk gyömbérpor
- 0.5 tk őrölt fahéj
- 0.5 tk frissen reszelt szerecsendió
Elkészítés
- Az almát megpucoljuk, lereszeljük.
- A cukron kívül minden alapanyagot, fűszert egy nagy, nehéz aljzatú lábasba teszünk. Alkoholból maximum 50 ml-t öntsünk a lábasba, sőt, redukáljuk 3 ek-ra, ha a végén adunk még a lekvárhoz alkoholt!
- Alacsony hőfokon kb 1 órán keresztül sűrű lekvárrá főzzük, közben rendszeresen megkavarjuk. Amikor már nincs leve, de nem is száraz, és a gyümölcsök puhák, puffadtak, akkor jó.
- Hűlni hagyjuk. Belekeverjük a cukrot, és 3-5 ek extra alkoholt. (lásd tippek)
- Steril üvegekbe töltjük. Hűtőszekrényben tároljuk.
Tippek
- Dió-mogyoró – ez lehet vegyes vagy csupán pekán dió, dió, mandula vagy mogyoró. A diókat, mogyorókat kissé meg is pörkölhetjük, amit keverjünk a kihűlt lekvárba!
- Alkohol – ez lehet rum, konyak, calvados, narancslikőr, meggylikőr, áfonyalikőr stb. Ha gyerekek számára is hasznosítani kívánjuk majd a lekvárt, akkor hagyjuk el a végén az extra brandy-t, vagy tegyünk félre egy alkoholmentes adagot számukra. A főzés során alkalmazott alkohol nem gond, hiszen elpárolog.
- Cukor – a sötét muscovado cukor különleges, karamellizált ízt ad a lekvárnak, azonban legyünk óvatosak vele. 10 dekával meglehetősen édes lett a lekvár. Éppen ezért fontos megkóstolni a kihűlt lekvárt, és fokozatosan adjuk hozzá a cukrot! Továbbá sok recept kevésbé intenzív demerara, vagy világos muscovado cukrot ír elő – ezeket is kipróbálhatjuk, de fontos, hogy finomítatlan nádcukrot alkalmazzunk!
- Sok receptben a cukorral együtt főzik a lekvárt, azonban ha a végén adjuk hozzá, akkor ropogósabb lesz a töltelék állaga.
- A fenti aszalt gyümölcsös lekvárt egy hónapon belül ajánlatos felhasználni, és muszáj hűtőszekrényben tárolni. Azonban a szavatossági idejét egy évre kihúzhatjuk, ha a vajat-margarint marhafaggyúval helyettesítjük. Ezt hagyományos receptekben a végén adják hozzá, pontosabban reszelik a kihűlt lekvárba, mielőtt az üvegekbe töltik.
- Az angol aszalt gyümölcs lekvár nagyon változatosan felhasználható, pl leveles tésztába töltve, pite készítéshez, sült pulyka töltelékhez stb. A következő hetekben sok finom és könnyű receptet mutatunk be vele. Ideális karácsonyi ajándék lehet barátok, rokonok számára!
Aszalt gyümölcs lekvár, azaz mincemeat receptek
- Karácsonyi mincemeat
- Angol fűszeres gyümölcslekvár
- Cseresznye és áfonya mincemeat
- Mandulás-barackos aszalt gyümölcs lekvár
- Áfonyás-mandulás aszalt gyümölcs lekvár
- Citrusos aszalt gyümölcs lekvár
- Fűszeres meggyes-körtés karácsonyi lekvár
- Aszalt cseresznye és füge lekvár
Mince pie receptek (angol karácsonyi pite)
- Aszalt gyümölcsös pite (mince pie)
- Gluténmentes angol karácsony pite (mince pie)
- Angol karácsonyi pite
- Vegán karácsonyi pite
Receptek aszalt gyümölcs lekvárral
- Áfonyás kosárka
- Karácsonyi almás rétes
- Aszalt gyümölcsös csiga
- Aszalt gyümölcsös pogácsa
- Aszalt gyümölcsös brownie
- Angol karácsonyfa pite
- Karácsonyi csavart rudak
- Karácsonyi gesztenyés pogácsa
- Aszalt gyümölcs lekváros szélkerék
- Aszalt gyümölcs lekváros csillagok
- Karácsonyi meggyes rétes
- Karácsonyi lekváros linzer csillagok
- Aszalt gyümölcsös pite frangipán krémmel
- Gesztenyés zabpehely keksz
Kapcsolatos cikkek
- Karácsonyi desszertek
- Karácsonyi édességek sütés nélkül
- Egyszerű karácsonyi sütemények
- Chutney receptek
- Angol édességek