Sokak egyik kedvence a bableves, pontosabban a magyaros verzió, pedig számtalan nemzetközi módon lehet elkészíteni. Különösen népszerű Olaszországban és Spanyolországban – így a változatosság kedvéért néha érdemes kipróbálni valami különleges bableves receptet.
Bableves készítése
Egy bablevest el lehet készíteni száraz babból, konzerv babból vagy frissen fejtett babból:
- Száraz fejtett bab – a száraz babot be kell áztatni legalább 12 órával főzés előtt (és bő vízben, mert a víztől megduzzadnak a szemek). Dietetikusok szerint az áztatott vizet érdemes a főzéshez felhasználni. A száraz babból készült leves főzése sokkal tovább tart, mint a konzerves verzió, azonban íze intenzívebb, továbbá egészségesebb is. Remek téli, kiadós levesek készítéshez, hússal vagy hús nélkül.
- Konzerv fejtett bab – konzerv babot gyors levesek készítéshez ajánlatos használni. Mivel a bab már konyhakész, így sokszor a recept végén adjuk a leveshez, ennek hátránya az, hogy kevésbé veszi át a leves zamatát. Érdemes még azt is figyelembe venni, hogy a konzervekben tárolt ételek nem igazán egészségesek, így mindig vásároljunk sótlan babkonzervet, felhasználás előtt mossuk át, továbbá hetente ne fogyasszunk 2 konzerves ételnél többet!
- Nyers, frissen fejtett bab – futóbab, lóbab, spárgabab és szójabab ideális alapanyag lehet fantasztikus és szuper egyszerű bablevesek készítéshez. A frissen fejtett bab előnye, hogy nem kell sokáig főzni, pl egy maradék alaplevest könnyen és gyorsan (5 perc alatt) át lehet varázsolni bablevessé. Továbbá egészséges, vitamin-dús folyadékot biztosít a szervezetünk számára. Ha nincs friss termék, fagyasztott zöldségeket is használhatunk, így télen is biztosíthatunk tavaszi, nyári ízeket az asztalra.
Bableves tippek
- Nem hiába népszerű Magyarországon a Jókai bableves, hiszen a sertéshús (különösen a füstölt) remekül társul a babbal. Érdemes azonban néhány olaszos verziót is kipróbálni, amelyek általában szalonnával készülnek!
- Egy bablevesbe nem feltétlenül szükséges a hús – a bab kiváló fehérjeforrás, így készíthetünk kiadós levest hús nélkül is!
- Egy bablevest rántás és habarás nélkül is el lehet készíteni – sűrítést egy botturmixszal is el lehet érni. Lisztérzékenyek készíthetnek csicseriborsó lisztből vagy kukorica keményítőből rántást!
- Sokak számára a bab gázosodást okoz. Azonban ha a babot 25 percig teljes lángon főzzük, akkor kifőzzük a gázosodást gerjesztő enzimeket. Komoly problémákkal küszködők főzzék meg a babot külön vízben – miközben cseréljék le a vizet háromszor.
- Ha nem kedveljük a konzerv babot, de gyorsan szeretnénk bablevest készíteni – főzzük meg előre a babot, majd fagyasszuk le. Ha csupán félkészre főzzük, akkor jobban átveszi a leves ízét a bab.
- Érdekesebbé tehetjük a levest, ha három különböző babokat alkalmazunk – ez lehet fehér, fekete, barna, karós- vagy futóbab, vesebab, gyöngybab, vajbab, géberbab, vörösbab, békaháti bab, cseresznyebab stb. De ne csak különböző színeket, hanem különböző nagyságú szemeket is kombináljunk!
- A bableves sok férfi és gyerek egyik kedvenc étele – még a magyaros verziókba is sok egyéb zöldséget el lehet rejteni (pl sárgarépa, zellergumó, karalábé), amelyek további vitaminokat biztosítanak a szervezetük számára!
Bableves receptek
Íme néhány tuti bableves recept. A listát folyamatosan bővítjük, a recepteket leteszteltük.
- Jókai bableves
- Egyszerű bableves
- Olasz bableves
- Póréhagymás bableves
- Szalonnás bableves
- Őszi zöldségleves
- Bableves sütőtökkel
- Paradicsomos bableves
- Zöldséges bableves
- Káposztás bableves
- Toszkán bableves
- Paradicsomos bableves szalonnával
- Marokkói pikáns leves
- Kolbászos bableves káposztával
- Sült sütőtök és édesburgonya leves fekete babbal
- Burgonya és póréhagyma leves vajbabbal
- Bableves füstölt sonkával
- Karfiol és zeller főzelék/leves babbal
- Francia bableves
Friss babból
Zest.hu