A készre nyújtott leveles tészta ideális vendégváró alapanyag, ugyanis gyorsan lehet egyszerű, mutatós ugyanakkor finom falatokat készíteni, akár nagy létszámú társaság számára is. A leveles tészta falatok lehetnek hidegek vagy melegek, a legfontosabb kritérium az, hogy kézzel könnyen megfoghatók legyenek. Íme néhány tipp és egyszerű recept a megvalósításukhoz.
Formák
A készre nyújtott leveles tészta előnye az, hogy egyből lehet szaggatni. Használjunk éles kést, pizzavágót vagy keksz szaggatókat. Sütés előtt ne feledjük megkenni a falatokat vízzel elkevert tojássárgájával. A falatokat kb 10-15 percig sütjük előre melegített sütőben. A következő formák ideálisak parti falatokhoz:
- Rudak – egy késsel vágjunk ki 10x1cm csíkokat, amiket spirálissá is csavarhatunk. Tojással megkenjük és megszórjuk mákkal, szezámmaggal, mustármaggal, paprikával, de meg is kenhetjük pestoval vagy paprikakrémmel, chiliszósszal stb. Ideális mártogatósok mellé.
- Korongok – egy kisebb pohár vagy keksz szaggató segítségével kivágjuk, a tetejére tehetünk kolbászt, szalámit, sajtot, zöldségkrémet, lekvárt, gyümölcsöket stb
- Négyzetek – késsel 4-5cm-es négyzeteket vágunk, sütés előtt vagy után megkenjük valami krémmel, majd díszítjük.
- Alkalmi formák – alkalomnak megfelelően ötletes formákat tudunk szaggatni –pl szív, hold, hóember, csengő, bárány, pillangó stb. Sütés előtt vagy után egyéb alapanyagokkal, krémekkel dekoráljuk.
- Kosárka –ideális töltött, krémes falatokhoz. Tuti egyszerű kosárkát tudunk formálni úgy, hogy tészta szeletekkel kibélelünk egy muffin sütőforma mélyedéseit, majd sütés előtt megtöltjük valami finomsággal.
- Táskák – a kosárkához hasonlóan töltött falatok készítésére alkalmas. Ebben az esetben a tölteléket becsomagoljuk a tésztába majd kisütjük a kis táskákat. A táska lehet négyszög vagy félhold alakú (a négyzet alakú tészta négy sarkát egymásra vagy félbe hajtjuk, a kör alakú tésztát félbe hajtunk).
- Tekercsek – a tésztából csíkokat vágunk és zöldségek, gyümölcsök, de akár virsli, grillkolbász, garnéla stb köré csavarjuk majd kisütjük.
- Csigák – a tésztát megkenjük krémmel, töltelékkel, felcsavarjuk, majd szeletekre vágjuk és kisütjük.
- Egyéb – más formákkal is kísérletezhetünk, pl gombóc, batyu, tasak, pillangó, masni, koszorú
Töltelékek, krémek, feltétek
A következő szószok, mártások, krémek és egyéb ételek nagyon finomak töltelékként vagy feltétként. Akár a tészta sütése előtt, akár sütés után alkalmazhatjuk őket.
- Grillezett zöldségek – vágjuk fel apró darabokra, kombináljuk sonkával vagy sült csirke darabokkal
- Salsa – önmagában is tökéletes feltét, de kombinálhatjuk kolbásszal, szalámival
- Céklás salsa – ideális füstölt hal mellé alapkrémként
- Krémtúró, krémsajt – remek alapkrém, különösen passzol füstölt lazachoz, fűszeres lekvárokhoz, szószokhoz. Mézzel kombinálva gyümölcsös desszert falatok alapja is lehet
- Fenyőmagos cukkini – ideális vegetáriánusok számára
- Pástétomok – zöldségek, halas, májas és húsos pástétomok ideálisak kosárkák, táskák töltéséhez, de krémként is hasznosíthatók hús, hal, sajt, zöldség szeletek alatt.
- Sajtok – feta, parmesan, kecskesajt, mozzarella
- Húsok, halak – maradék sült hús, szalámi, kolbász, füstölt hal, kaviár remek feltét lehet
- Díszek– a falatokat díszítsük esztétikailag is kielégítő finom elemekkel mint pl kapribogyó, olívabogyó, zöldfűszerek, szardella, kaviár stb
- Édes krémek, habok, töltelékek – vaníliakrém, csokoládékrém, gyümölcskrémek vagy habok, diós-mogyorós masszák nagyon finom töltelékeket képeznek kosárkákhoz, táskákhoz.
- Lekvár, chutney – feltétként, vagy alapkrémként is hasznosíthatjuk őket gyümölcsökkel, diókkal, mogyorókkal kombinálva. Chutney receptek>>
- Gyümölcsök – feltétként vagy díszként is jók, ezek lehetnek nyers, kompót, sült formában
- Diók, mogyorók – egészben, darabosan vagy őrölve remek díszítéshez
Gyors leveles tészta falatok
- Virslis tekercs – a virslit kb 5cm-es darabokra vágjuk, a tésztából pedig 4cm-es négyzeteket vágunk. A tésztát megkenjük tojással, paprikakrémmel vagy mustárral, és a virslit betekerjük úgy, hogy a két vége lógjon ki egy kicsit. Kívülről is megkenjük tojással. 200 fokos sütőben kb 15 percig barnára sütjük.
- Lazacos falatok – mini korongokat vagy négyzeteket vágunk a tésztából, tojással megkenjük, aranysárgára sütjük. Megkenjük krémtúróval és borsozott, citromlével meglocsolt füstült lazac szeletekkel (esetleg kaviárral) díszítjük.
- Kéksajtos falatok – 1 szeletelt hagymát 1 ek olajban üvegesre dinsztelünk, majd 1 ek bazsalikomecettel és 1 ek barnacukorral karamellizálunk. A tésztából 4cm-es kockákat vágunk, tetejükre teszünk a hagymából, amit leborítunk egy darabka kéksajttal majd egy fél dióbéllel. 10 percig aranysárgára sütjük.
- Paradicsomos falatok – a tésztából korongokat vagy négyzeteket vágunk. Mindegyikre helyezünk egy szelet paradicsomot, 1 levél bazsalikomot (vagy néhány levél oreganot) majd leborítjuk egy szelet mozzarella sajttal. Kb 10 percig sütjük.
- Kecskesajtos falatok – vékony korongokra felvágunk egy hengeres (kérges) kecskesajtot és hasonló átmérőjű korongokat szaggatunk a tésztából. A tésztakorongokra tesszük a kecskesajt szeleteket, 10-15 percig sütjük. Tálalás előtt áfonyaszósszal és néhány darab kakukkfűvel díszítjük. (karamellizált hagymával is finom)
- Bogyós tortácska – korongokat sütünk a tésztából (kb 10 perc) majd megkenjünk mascarpone krémmel és bogyós gyümölcsökkel díszítjük
- Gyümölcsös tortácska – korongokat szaggatunk, megkenjük vaníliakrémmel, leborítjuk szeletelt kemény gyümölccsel (pl alma, körte, szilva, barack), megszórjuk fahéjjal majd kisütjük
- Csokis kosárka – muffin formát kibélelünk 10-cmes kör alakú tészta szeletekkel, megtöltjük csokikrémmel, majd 20 percig sütjük. Ugyanígy készíthetünk vaníliakrémes kosárkákat is.
A fenti gyors recepteket folyamatosan bővítjük. További egyszerű leveles tésztás falatok:
Leveles tészta falatok
- Pestos csiga
- Vegán pestós csiga
- Pesztós karácsonyfa falatok
- Kéksajtos-diós falatok
- Leveles tésztába tekert virsli
- Füge és kéksajt lepény
- Múmia virslitekercs
- Füge, bacon és kéksajt kosárka
- Fahéjas leveles tészta csillagok
- Gombás, kacsamájas lepény
- Leveles tésztába tekert spárga
- Csavart pesto és parmezán rúd
- Halloween chili múmia
- Pók virsli
- Kolbászos puffancs falatok
- Sonkás-kéksajtos leveles tészta falatok
- Fahéjas boszorkány seprű
Sütemények
- Mini almás lepény
- Cukros-sajtos falatok
- Fahéjas-kakaós csiga
- Gyors lekváros bukta
- Kakaós csiga muffin
- Aszalt gyümölcsös csiga
- Sárkány süti
- Szilvás tortácska
- Aszalt gyümölcsös pogácsa
- Fügés táska szőlővel
- Kakaós csavart rudak
- Karácsonyi csavart rudak
- Aszalt gyümölcs lekváros szélkerék
- Aszalt gyümölcs lekváros csillagok
- Egyszerű vaníliakrémes kosárkák
- Almás-szedres tekercs
- Almás pite múmia
- Karácsonyi lekváros táska
- Aszalt gyümölcsös pite frangipán krémmel
- Meggyes-mandulás csiga
- Almás-fahéjas leveles tészta csiga
Egyéb tippek
- A leveles tészta lehet fagyasztott vagy friss – érdemes mindig tartani az egyik változatot a hűtőszekrényben vagy mélyhűtőben váratlanul érkezett vendégek számára vagy nassolásra, de akár egy gyors vacsora készítéséhez is. Lásd leveles tészta>>
- Mindig hideg tésztával és eszközökkel dolgozzunk!
- Sütés előtt a kivágott, megtöltött tésztát érdemes 10-15 percig a hűtőszekrényben pihentetni, így levegősebb lesz az eredmény (ez elsősorban az édes, habos falatoknál fontos)
- Szép aranysárga színt úgy érünk el, ha egy tojássárgáját elkeverünk 1 ek vízzel, és ezzel megkenjük a tésztát sütés előtt.
- Fontos, hogy a falatokról ne essen le könnyen a feltét vagy a krém, továbbá ne legyenek ragadósak, maszatosak stb.
- A leveles tészta falatokat előre is elkészíthetjük, érdemes egyszerre sokat kisütni – a parti előtt 1-2 órával díszíthetjük. További parti tippek>>
- A falatok ideálisak pezsgős koktélok kísérőjeként vagy borozgatás mellé.
- A leveles tészta falatokat tálaljuk partikon vagy aperitifként vendégváró vacsorák, ebédek előtt. Egyéb parti falatok >>