A padlizsán világszerte az egyik legnépszerűbb zöldség – a mediterrán, arab és ázsiai konyhák alap zöldsége. Ez nem csoda, hiszen semleges ízének és jellegzetes szivacsos húsának köszönhetően rengeteg módon felhasználható. Manapság egész évben, aránylag olcsón kapható, míg nyáron konyhakertben könnyen termeszthető. Továbbá értékes tápanyagokat tartalmaz és kalóriaszegény is. Mindezek ellenére vannak, akik még mindig idegenkedek tőle. Íme sok finom, érdekes és könnyen elkészíthető padlizsán recept, amely remélhetőleg megváltoztatja azok véleményét is, akik nem igazán kedvelik ezt a zöldséget.
A Padlizsán
Eredetileg Ázsiából származik, de manapság az egész világon termesztik. Vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban különösen gazdag, ugyanakkor kalóriaszegény, így fogyókúrák, diéták egyik legfontosabb alapanyaga. Remek húspótló is, a vegán és vegetáriánus étrendek egyik főszereplője. Többet a padlizsán eredetérőlr, termesztéséről, tápértékeiről és élettani hatásiról a padlizsán cikkben lehet olvasni>>
Vásárlás-Tárolás
- Bár a padlizsán egy nyári zöldség, manapság egész évben beszerezhető a piacokon, élelmiszerboltokban.
- Csakis érett, ép, fényes bőrű, élénkzöld kocsánnyal rendelkező, nyomásra kissé kemény (de visszaugró) termést vásároljunk. Ami hibás, foltos, ráncos, nyomásra puha, azt ne vegyük meg. Ügyeljünk a fényezett termékekre is – ezek kissé ragadnak, viaszosak.
- FONTOS: éretlen padlizsán nem alkalmas fogyasztásra. Az olaszok nem hiába adták eredetileg a mala insana, azaz őrült alma, nevet neki, ugyanis a benne lévő szolanin vegyületnek köszönhetően az éretlen padlizsán mérgező lehet (a zöld paradicsomhoz hasonlóan). Az éretlen padlizsán azonban szobahőmérsékleten még beérhet.
- A frissen vásárolt padlizsánt tároljuk hűvös helyen, de ne 10 fok alatt. Így kb 1 hétig tárolható. Szeletelve, kockázva lefagyasztható.
Nemzetközi gasztronómia
A padlizsán a mediterrán, arab, indiai, japán, koreai és kínai konyhák egyik legnépszerűbb alapanyaga, ugyanis változatosan elkészíthető. Híres ételek a muszaka, ajvár, ratatouille, caponata, baba ganush.
Padlizsán felhasználása
- Fontos, hogy csakis az érett, fényes héjú, ránctalan termést használjuk. A túlérett vagy sokáig tárolt padlizsán ráncos, matt felületű lesz, magjai bebarnulnak, húsa kesernyés és szálas lesz. A padlizsán nyersen nem fogyasztható.
- Lehet sütni, rántani, grillezni, párolni, tölteni. Kiváló curry-be, egytálételekbe, levesekbe vagy stir-fry-ba. Savanyúságként, lecsóként befőzhető, de olajban/ecetben eltett, grillezett verziója is létezik. Továbbá lehet belőle érdekes fűszeres lekvárt (chutney-t) és különböző krémeket, mártásokat, szószokat is készíteni. Szószok, mártások >>
- A padlizsán húsa kissé szivacsos, így kiváló húspótló lehet egészségtudatos, vega étrendekben. Bár alacsony a kalóriatartalma (25 Kcal/100g), sütés során nagyon sok olajat szív fel, ezt figyelembe kell venni diéták, fogyókúrák alatt. Fogyókúrázók és diétázók számára így kedvezőbb lehet az egészben való sütés vagy grillezés – ehhez semmi zsiradékra nincs szükség, csupán helyezzük a padlizsánt egy tepsibe, szurkáljuk meg több helyen, majd kb 180 fokos sütőben süssük meg addig, amíg egy beleszúrt pálcika könnyen átmegy rajta. Grillezni is lehet, alacsony hőfokon (ez kissé tovább tart, de az íze így kellemesen füstölt lesz). Hagyjuk kihűlni, majd kaparjuk ki a húsát – ez fantasztikus, energia-szegény alapanyag lehet töltelékekhez, mártásokhoz, krémekhez stb.
- Sokan sütés előtt még mindig besózzák, hogy a víz és kesernyés íz kieresszen, de erre a mai fajtáknál már abszolút nincs szükség! Továbbá a héját ne vágjuk le (ez is egy rossz, magyar szokás) ugyanis az értékes vitaminok és ásványi anyagok túlnyomó része a héjában rejlik.
- A padlizsán alapvetően egy semleges ízű zöldség, és a szivacsos húsa fűszereket, pácokat, mártásokat, ízeket könnyen felszív és átvesz. Így valójában a legtöbb fűszerezés passzol hozzá – bár közkedvelt partnerei: a fokhagyma, paradicsom, cukkini, citrom és sajtfélék; fűszerek közül a római kömény, koriander mag, paprika/chili, bors; zöldfűszerek közül a menta, oregánó, bazsalikom és zöldpetrezselyem.
PADLIZSÁN RECEPTEK
A következő padlizsán receptek gyűjteményt folyamatosan bővítjük:
Alapételek
Előételek, falatok, mezze
- Padlizsán tekercs diópestóval
- Padlizsán falafel
- Olasz grillezett padlizsán
- Pikáns padlizsán chutney
- Padlizsán és feta puffancs
- Grillezett padlizsánba tekert sonka és mozzarella
- Grillezett zöldség és halloumi saláta
- Laposkenyérbe töltött bárányhús padlizsánmártással
- Török padlizsánsaláta
- Halloumi és padlizsán hamburger
- Sült padlizsán puffancs
Padlizsánkrémek
- Pikáns padlizsánkrém
- Padlizsánkrém paprikával
- Mentás padlizsánkrém
- Baba ganush újhagymával
- Grillezett padlizsánkrém cukkinivel
- Grillezett baba ganoush
- Sült padlizsánkrém céklával
- Harissa padlizsánkrém
- Sült zöldséges humusz
- Grillezett padlizsán humusz
- Padlizsános humusz
- Padlizsánkrém lóbabbal
- Zöldfűszeres-padlizsános humusz
- Mediterrán padlizsán és paprika krém
- Pikáns padlizsánkrém lóbabbal
- Padlizsánkrém fetával
Levesek
- Paradicsomos padlizsán krémleves csicseriborsóval
- Fokhagymás sült padlizsán és brokkoli leves
- Csicseriborsós padlizsán és paradicsomleves
- Zöldséges paradicsomleves csicseriborsóval
- Pikáns póréhagyma és padlizsán krémleves
Saláták, Köretek
- Zöldséges kuszkusz saláta
- Meleg padlizsán saláta
- Fenyőmagos cukkini és padlizsán saláta
- Grillezett padlizsán tahini szósszal
Tészták
- Padlizsános-rukkolás tészta
- Padlizsános spagetti
- Pikáns padlizsános tészta
- Tésztasaláta sült zöldségekkel
Főételek
- Ratatouille
- Szalonnás padlizsán
- Paradicsomos padlizsán
- Paradicsomos padlizsán csicseriborsóval
- Fetában rántott padlizsán
- Sült zöldségek lencsével
- Egyszerű zöldség curry
- Felesborsó curry padlizsánnal
- Marokkói sült csirke
- Csirke és csicseriborsó sült zöldséges mártásban
- Húsgolyók grillezett padlizsán és paradicsom mártásban
- Pulyka tikka masala zöldségekkel
- Sült padlizsános tojáslepény
- Édesburgonya, padlizsán és csicseriborsó curry
- Csirkecomb görög módra