A cayenne bors kifejezés egy tipikus helytelen tükörfordítás (a pepper angolul paprikát és borsot is jelenthet, az utóbbi ugyanis a peppercorn rövidítése). Azonban semmi köze nincs a borshoz, hanem a chili paprika egyik fajtájáról van szó.
Cayenne paprika
A cayenne paprika a Capsicum annuum egyik, közepesen csípős fajtája, amit ételek ízesítésére használunk. A Cayenne egy kúpos, 10–25 cm hosszú, általában vékony, többnyire vörös színű paprika, amit általában szárítva és őrölve alkalmaznak. Az azonos nevű fűszerpor sajnos sok esetben különböző típusú chili paprikák keveréke.
Számos fajta létezik, például: Tehénszarv, Édes Cayenne, Arany Cayenne, Indonéziai, Ibériai, Török, Egyiptomi Cayenne. Bár a legtöbb modern cayenne paprika vörös színű, léteznek sárga és lila fajták is. A sárga nagyon népszerű volt a 19. században.
Eredete
A cayenne paprika Dél Amerikából származik. A „cayenne” szó valószínűleg az ókori Brazíl tupi „ kyynha” szóból származik, jelentése paprika. Manapság világszerte termelik, különösen népszerű Észak- Afrikában, a Közel Keleten és Dél-Kelet Ázsiában is.
Élettani hatásai
- A többi chilihez hasonlóan a cayenne is szuper egészséges, a népgyógyászatban nem hiába használják évezredek óta.
- A benne lévő kapszaicin anyagcserét fokozó tulajdonságokkal rendelkezik, továbbá csökkenti az éhségérzetet, felgyorsítja a metabolizmust és segíti az emésztőrendszer optimális működését. Éppen ezért a legtöbb fogyókúra egyik alap eleme. Továbbá fájdalomcsillapótó, gyulladásgátló, rák ellenes, vérnyomás csökkentő és érrendszer tisztító tulajdonságokkal is rendelkezik.
- Tartalmaz A -, C-, E- és B6-vitamint, továbbá káliumot, mangánt, rezet, vasat, és antioxidáns hatású flavonoidokat is.
- Méregtelenítő hatása is jelentős, ugyanis serkenti a máj működését. Méregtelenítés>>
Vásárlása
Elsősorban por formában kapható, de ha biztosak akarunk lenni abban, hogy igazi cayenne paprikát vásároltunk, akkor érdemes egészben csomagolt terméket vásárolni, amit magunk ledarálhatunk. Az őrölt cayenne hónapokig tartható hűvös, sötét helyen. Cayenne paprikát könnyen termeszthetünk otthon pl egy kis cserépben az ablakpárkányon.
Felhasználása
- A Cayenne paprikát fűszeres, elsősorban Dél-Amerikai és Ázsiai ételek készítéshez alkalmazzuk.
- A cayenne nem túl erős, így ideális pikáns, vagy mérsékelten csípős ételekhez. Felhasználható curryk, egytálételek, levesek, húsgombócok, pácolt, sült-grillezett húsok-halak készítéshez. Továbbá remek szószok, mártások és öntetek készítéshez is. Egy-két csipet cayenne feldobhat egy tojáslepényt vagy puffancsot is.
- Klasszikus társai: édesburgonya, burgonya, ananász, mangó, avokádó, kukorica, csokoládé, sütőtök, oregánó, fekete bab
- Készhetünk vele méregtelenítő italokat – pl mézzel és citromlével elkeverve. Ugyanez a keverék kiváló kalória-égető, ami segíthet a fogyásban illetve a koleszterinszintünkre is kedvező hatással van.
- Különösen hatásos felsőlégúti fertőzések ellen gyömbérrel párosítva, pl egy húslevesben vagy italként.
Receptek Cayenne paprikával
Levesek
- Pikáns csicseriborsó és lencseleves
- Pikáns édesburgonya és sütőtök krémleves
- Almás sütőtök leves
- Fűszeres céklaleves
Előételek, falatok
Húsos, halas ételek
- Mexikói csirkenyárs
- Pikáns kofta rolád
- Tandoori hamburger
- Pikáns grillezett makréla
- Tandoori hamburger
- Pikáns grillezett makréla
- Spenótos bárány csicseriborsóval
- Baharat csirkecomb
- Mexikói hamburger
- Pikáns bárány nyárs
- Tormás hamburger
Zöldséges ételek
- Fahéjas sütőtök juharsziruppal
- Lencsés sütőtöktál
- Spenótos babburger
- Pikáns gombasaláta
- Spenótos sajtos omlett
- Pikáns karfiolsteak
Saláták, mártások
Kapcsolatos receptek
- Fűszernövények
- Indiai receptek
- Thai receptek
- Mexikói receptek