A fogyasztói társadalom egyik komoly következménye lett a túlsúlyosság. A történelem során soha nem volt ennyi táplálék, ilyen könnyen elérhető az emberiség számára. Továbbá a modern élelmiszeripar technológiája, adalékai, illetve a stresszes, mozgásszegény életmódmódunk is hozzájárult a kövérség epidémia terjedéséhez. Ezzel párhuzamosan a média viszont a vékony, karcsú (férfiak esetében izmos) alkatot bálványozza, amely folyamatos bűntudatot, testképzavart és alacsony önbecsülést idéz elő a legtöbb nőben és tiniben. Éppen ezért nem csoda, hogy a fejlett országokban az emberek többsége fogyókúrázik, és az sem, hogy a fogyókúra az egyik legprofitálóbb iparággá vált.
Fogyókúra világszerte
A diéta és fogyókúra koncepciója nem igazán létezett a XIX század előtt. Az étkezésről való önkéntes lemondás csupán a vallásos megszállottság egyik alapfeltételeként volt ismert és elfogadott, az emberek többsége azt evett és ivott, amit a természet nyújtott. Az étrend és egészség között még nem hozott összefüggést az orvostudomány sem, másrészt a rendszeres élelmiszerhiány, éhínség, betegségek, háborúk miatt kevés túlsúlyos ember létezett. A testes, gömbölyű alkatot jóléttel azonosították, míg a soványságot az éhezéssel. Manapság a fejlett országokban ennek az ellenkezője a jellemző – a kövérség a szegénység szimbóluma, a vékonyság az önfegyelem, jómód és egészség jelképe. Így nem csoda, hogy szinte minden nő fogyókúrázott már legalább egyszer – egy angol felmérés szerint az átlag nő életében összesen 31 évet diétázik, és minden negyedik nő állandó fogyókúra alatt él. Az Egyesült Államokban minden adott nap a népesség majdnem fele fogyókúrázik, évi 40 billió dollárt költve fogyókúrás termékekre – ugyanakkor sok államban a lakosság 70%-a már betegesen túlsúlyos.
Fogyókúra vagy Diéta
A fogyókúra és diéta nem egy és ugyanaz – a fogyókúra egy testsúlycsökkentő program, míg egy diéta jobb egészség vagy kondíció érdekében kialakított speciális étrend (amely sokszor testsúlycsökkenéssel is jár). A legtöbb fogyókúra egy rövid program, amelynek szigorú betartása a kúra végére zsír- és súlyveszteséget ígér, míg a diéták többsége egy hosszú, életmód változtatás. Az eredeti fogyókúrák valójában diétázást jelentettek, csupán a XX század eleje óta alkalmazunk speciális étrendeket testsúly redukálás céljából.
Gyors fogyókúra
Minden évben, általában januárban, valaki előjön egy új, tuti fogyókúra programmal, amely gyors fogyást ígér. Sok esetben sikeresen le is potyog néhány kiló. Az igazság azonban az, hogy ezek a gyors fogyókúrák azért hatásosak, mert valamelyik alap ételcsoportot kihagyjuk vagy drasztikusan redukáljuk a kalóriabevételünket. Amint befejezzük a kúrát, a kilók előbb-utóbb visszakúsznak – nem beszélve arról, hogy sok program ártalmas lehet a belső szerveinkre, bőrünkre, tudatunkra, közérzetünkre.
Hatékony fogyókúra
A szomorú valóság az, hogy csoda nem létezik – felesleges testsúlyunkat csakis akkor tudjuk elveszíteni, ha több a kalória-leadásunk, mint a kalória-bevételünk. Egy optimális testsúly fenntartása pedig csakis egy egészséges étrend betartásával és rendszeres testmozgással lehetséges. Azonban nem muszáj koplalni, fitnisz klubba járni, élvezetekről lemondani – léteznek egyszerű, bevált módszerek, amelyek követésével maguktól potyognak le a kilók. A következő cikkekben ehhez adunk tippeket:
- Hatásos fogyókúra (tudományos módon)
- Fogyókúra tippek
- Zsírégető házimunkák
- Rendszeres testmozgás
Fogyókúrás ételek
A legtöbb fogyókúra alapja az étrend-változtatás. Sokszor alap ételcsoport kihagyásáról van szó (pl low-carb diéta), ételcsoportok felosztásáról (pl szivárvány diéta, szétválasztó diéta stb), vagy drasztikus kalória csökkentésről (pl káposztaleves diéta stb). A fogyókúrák többsége azonban kibírhatatlan és hosszú távon hatástalan. Azonban ha betartunk néhány alapszabályt, élvezhetjük az ételeket, italokat folytonos éhség nélkül is – miközben csökken a derékbőségünk. Érdemes először egy tisztítókúrát tartani, majd egy egészséges étrendre áttérni. Íme néhány további cikk, receptsorozat ehhez:
- Egészséges étrend tippek
- Diétás ételek
- Diétás receptek
- Méregtelenítés
- Méregtelenítő ételek
- Szuperételek
- Egészséges táplálkozás
Fogyókúra veszélyei
Sajnos a legtöbb fogyókúra nem csupán a szervezetünkre ártalmas, de pszichés és társadalmi következményekkel is jár. Egyre több ember fókuszpontja a napi kalóriabevétele és étrendje – vannak, akik „allergiák” vagy természet-, állatvédelmi okokra alapozva kontrolálják az étrendjüket. De a legveszélyesebb következmény az étkezési rendellenségek, zavarok (különösen bulemia és anorexia) kialakulása lehet, amelyre különösen vigyázni kell kamaszkorban. Több info itt:
Kapcsolatos cikkek