A falafel világszerte az egyik legkedveltebb utcai étel, különösen a vegetáriánus és vegán étrend követői között. Változatosan felhasználható és további előnye, hogy melegen és hidegen is fogyasztható, így kirándulásokra, piknikre, munkahelyi-iskolai ebédre is becsomagolható. Mivel nagyon népszerű, rengeteg falafel recept létezik.
Eredete
A falafel eredete a mai napig vitás. A jelenlegi elfogadott álláspont szerint Egyiptomból származik, ahol eredetileg szárított lóbabból készült – ugyanakkor Izrael és Libabon is hagyományos nemzeti ételnek tartja.
Összetevők
A falafel legfontosabb alapanyaga a (száraz) csicseriborsó. Az autentikus falafel beáztatott, azaz nem főtt, csicseriborsóból készül. Van még benne hagyma, fokhagyma, fűszerporok (jellemző a római kömény, koriander, só, bors), zöldfűszerek (koriander, petrezselyem). Azonban az igazi, eredeti falafelben nincs se liszt, se tojás (ezek egyike a legtöbb modern, európai receptben megtalálható!) Libanonban nagyon népszerű a szezámmaggal panírozott falafel. Lásd Autentikus falafel >>
Falafel készítése
A csicseriborsót 8-10 órán keresztül bő vízben beáztatják, majd lecsepegtetik, és hagymával, fokhagymával ledarálják. Fűszerezik, majd belekeverik az aprított zöldfűszereket. A masszát pihentetni szokás minimum 1-2 órán keresztül, majd golyókat vagy fasírtokat formálnak belőle és bő olajban kisütik. Sok izraeli recept alapján érdemes szódabikarbónát is adni a masszához, közvetlenül sütés előtt, mert ettől ropogósabb lesz a falafel felszíne. Ha pedig a massza nem áll össze rendesen, akkor csicseriborsóliszttel egészítik ki.
Tálalás
A Közel-Keleti országokban pita kenyérbe töltve, vagy arab lapos kenyérbe (taboon) bugyolálva tálalják, savanyúságok, saláták, öntetek, szószok kíséretében. Népszerű öntet a humusz, tahini szósz és chili szósz. Önmagában is szokás fogyasztani snackként (mártogatóssal), vagy egy Meze (előétel tál) keretében.
Variációk
Mint minden világszerte közkedvelt étel esetében, már rengeteg falafel verzió létezik. Sokan készítik csicseriborsó konzervből, tojást vagy lisztet hozzáadva. Az alapreceptet ki lehet egészíteni zöldségekkel, egyéb fűszerekkel és zöldfűszerekkel. Modern és egészségesebb verzió a sütőben sült falafel.
Felhasználás
A házilag késíztett falafel ideális party falat lehet egész évben. Hagyományosan tálalva (azaz pita kenyérbe töltve) nagyszerű ebéd vagy vacsora lehet lusta hétvégeken, baráti összejöveteleken, míg a maradék felhasználható saláták feltéteként vagy tálalható levesek, főzelékek kiegészítőjeként.
Tápértékek, diéták
A csicseriborsó az egyik legegészségesebb hüvelyes, a szuperételek egyike. Mivel az autentikus falafel nem tartalmaz állati eredetű összetevőket, így a tejmentes, glutén-mentes és vegán étrendek egyik kedvenc alapétele. Mivel a csicseriborsó fehérje és szénhidrát tartalma szinte azonos, így a falafel a szétválasztó és szénhidrátszegény (low-carb) diéták keretében is fogyasztható.
Falafel receptek
Az évek során sok érdekes falafel receptet kipróbáltunk – ezek a legjobbak:
- Autentikus falafel recept
- Sütőtökös falafel
- Zöldborsó falafel
- Padlizsán falafel
- Cukkinis falafel
- Pikáns cukkinis falafel
- Falafel sütőben sütve
- Zöldfűszeres falafel
- Harissa falafel
- Céklás falafel
- Grillezett paprika falafel
- Falafel szárított paradicsommal (Sütőben sült)
- Falafel saláta tahini szósszal
- Spenótos falafel chia maggal
- Fekete babos falafel
- Lóbabos falafel
- Citromos falafel
- Ropogós szezámmagos falafel
- Gombás falafel
- Édesburgonyás falafel
- Halloween falafel ujjak
- Fűszeres-mentás falafel