A pogácsa az egyik legnépszerűbb aprósüteményünk, amelynek rengeteg verziója létezik. Alapvetően lehet sós vagy édes – a tésztája pedig kovászos, kelesztett, leveles vagy omlós. Az alábbi pogácsa receptek között sok finom és egyszerű verzió található.
Pogácsa eredete
A pogácsa eredetileg a kemence hamujában sült kenyérfajta volt, (az olasz focaccia is innen ered – ami sült tésztát jelent). Azonban valójában a bizánci görögök révén terjedt el a balkáni országokban és a kárpát-medence környékén. Neve a görög pogátsa kifejezésből származik, a magyar nyelvbe a délszláv (pogača) vagy török nyelvből (poğaça) került át a szó.
Hazánkban a 18. század végére már közkedvelt népeledel volt, olyannyira, hogy a magyar népmesék egyik fontos eleme lett a “hamuban sült pogácsa”, amit a vándorútra induló legények kaptak eledelként. Mai napig hagyományunk, hogy a ballagó diákok kapnak egy kis pogácsát útravalóként a tarisznyájukba.
Pogácsa
- A pogácsa egy kerek, sós vagy édes aprósütemény, amely eredetileg egy kenyérlepény volt. Formája manapság jellegzetesen kerek, átmérője kb 3-8cm, vastagsága 2-6cm között változik.
- Eredetileg a tésztája kovászos volt, amit követett a kelt, leveles majd a jóval egyszerűbb omlós (gyúrt) tészta. Ezek manapság a sütőben sülnek, csupán 10-15 percig.
- A pogácsa általában búzalisztből készül, hagyományosan árpa és rozs is adható hozzá. Manapság elkészíthető glutén-mentes lisztekkel és növényi-alapú tejtermék alternatívakkal, így szinte minden diéta keretében fogyasztható.
- A legnépszerűbb magyar pogácsák a burgonyás, tejfölös, sajtos, tepertős és túrós. Ezeket tartalmasabb levesek, egytálételek mellé szokás tálalni kenyér helyett. A kisebb verziók ideálisak ünnepei illetve vendégváró alkalmakra, bulikra, piknikre vagy csak hétköznapi nassolnivalóként. A magyar pogácsa jellegzetessége, hogy a tetejét általában késsel berácsozzuk, még szaggatás előtt.
- Sós verziókat lehet készíteni főtt burgonyával, tepertővel, kolbásszal, szalonnával, tejföllel, túróval vagy sajttal, és tartalmazhat különböző gabonákat, fűszernövényeket és magvakat is. Adhatunk hozzá reszelt, főtt, grillezett vagy sült zöldségeket is.
- Édes verziókhoz ideálisak az aszalt gyümölcsök, különösen a mazsola, de használhatunk friss gyümölcsöket, lekvárt és reszelt vagy kandírozott citrushéjakat is. Népszerű még a mandulás, diós, pisztáciás pogácsa is.
- Külön megemlítést érdemel a világhírű angol pogácsa, amely morzsolt tésztával készül. Általában nagyobb, mint a kelet-európai verziók, amit félbevágva fogyasztanak az angolok, krémmel és dzsemmel megtöltve. Angol teázás>>
- A balkáni országokban különösen népszerű a töltött pogácsa. Ezek mérete is nagyobb – a töltelék általában darált hús, kolbász, fűszeres feta sajt vagy grillezett zöldségek.
- Külön kategóriába tartoznak a serpenyőben sült pogácsák – pl krumplis pogácsák, halpogácsák stb, amelyeknek általában burgonya az alapjuk. Továbbá némely puffancs receptje is pogácsaszerű.
Pogácsa receptek
Sós pogácsák
- Angol sajtos pogácsa
- Kéksajtos, hagymás pogácsa
- Almás-sajtos pogácsa
- Árpás pogácsa
- Édesburgonya pogácsa
- Gluténmentes pogácsa grillezett paprikával és hagymával
Édes pogácsák
- Citromos pogácsa
- Angol pogácsa
- Áfonyás pogácsa
- Narancsos pogácsa
- Aszalt gyümölcsös pogácsa leveles tésztából
- Gesztenyés pogácsa
Diétás pogácsák
- Gluténmentes citromos pogácsa
- Gluténmentes joghurtos pogácsa
- Vegán, gluténmentes zabpehely pogácsa
- Gluténmentes és vegán spenótos pogácsa
- Vegán és gluténmentes vaníliás pogácsa
- Kapros-fetás pogácsa
Kapcsolatos receptek
- Egyszerű sütemények
- Gyümölcsös sütemények
- Gluténmentes sütemények
- Sós aprósütemények