A nyári szezon egy legkellemesebb programja a piknik, amelynek hagyománya évszázadokra vezethető vissza. A piknik eredeti francia jelentése eltér a jelenlegi használattól, amit a francia és angol arisztokrácia tett divatossá a 17-18. században. A 19.századtól a piknikelés egész Európában, sőt a világon, népszerűvé vált, és manapság a szabadbeli falatozás a nyár egyik velejárója.
A piknik manapság sokféle, kisebb- nagyobb rendezvény részese, pl lehet egy romantikus találka, egy ebédszüneti kikapcsolódás, egy hétvégi baráti-családi összejövetel, egy parkban rendezett gyerekzsúr vagy szabadtéri program (sport, koncert, meccsnézés pl a Wimbledoni tenisztorna) de akár egy kirándulás csúcspontja is!
A piknik lehet laza vagy ünnepies, egyszerű vagy választékos – minden esetben fel kell rá készülni. Még ha csak egy gyors szendvics elfogyasztására ugrunk ki a közeli parkba, akkor is gondolni kell pl. szalvétára, ülőhelyre, italra stb. Azonban ha egy komoly pikniket szervezünk – nagyon fontos, hogy előre átgondoljuk a szükséges kellékeket és a piknik menüt. Ha barátokkal találkozunk, általában mindenki hoz valamit magával – így feltétlenül meg kell beszélni előre, hogy ki mit biztosít, mert valami tuti otthon marad. Akik pedig kirándulni készülnek, és a pikniket nem tudják az autóban hagyni, feltétlenül figyeljenek oda a súlyra (pl pakoljanak papír tányérokat, műanyag evőeszközöket – piknik kosár helyett egy hátizsákba).
Legfontosabb piknik kellékek
- Pokróc (lehetőleg vízálló)
- Piknik kosár (étkészlettel) vagy
- Piknik kosár-táska plusz műanyag poharak, evőeszközök (kés, villa, kiskanál), tányérok (ez papír is lehet)
- Kis műanyaga tálak, tálcák, vágódeszka
- Terítő, éles kés, fogpiszkák, sörbontó
- Hűtőtáska, hűtőtasakok, műjegek (előre befagyasztva)
- Termosz, jég darabok nylonzacskóban (italokhoz)
- Papírzsebkendő, konyharuha, szalvéta
- Szemetes zacskó,víz (mosogatáshoz)
- Elsősegély doboz (olló, sebtapasz, antiszeptikus krém-spray, szúnyog és kullancsriasztó krém, napkrém, kis üveg ecet)
- Fényképező gép/telefon
Opcionális
Az alábbi kellékeket javasoljuk egész napos összejövetelekhez:
-
Párnák, plédek, matracok
-
Camping asztal, székek
-
Rádió, magnó
-
Napernyő, esernyő
-
Játékok
Grill piknik
Manapság egyre népszerűbb a szabadbeli grillezés, így sokan visznek magukkal mini vagy eldobható grillsütőt egy piknikre is. Persze a grillsütés egyéb előkészületekkel és feltételekkel jár. Íme néhány fontos tipp:
-
Csakis egyszerű, gyorsan elkészíthető ételeket grillezünk – lásd grill tippek
-
A pácolást otthon készítsük el – legalább 2 órával a piknik előtt. Ha messzire megyünk, érdemes a pácolt húsokat, halakat lefagyasztani – útközben majd kiengednek.
-
A pácolt ételeket tartsuk légmentes dobozokban a hideg hűtőládában, csakis közvetlenül sütés előtt vegyük ki.
-
Vigyázzunk arra, hogy ugyanazokat a tányérokat, evőeszközöket, vágódeszkát stb ne használjuk főtlen és főtt ételekhez
-
Ne felejtsünk el grill eszközöket (lapát, csipesz, gyújtószer) bepakolni
-
Grillezés után a grillsütőt hagyjuk kihűlni, majd öntsük le vízzel. Soha ne hagyjunk eldobható grillsütőt a szabadban! És csakis akkor ürítsük ki, vagy dobjuk el a szemetesbe a faszenet, amikor már tuti kihűltek.
-
Ne szemeteljünk – a piknik végén takarítsunk el rendesen magunk után!
Ételek, italok
A piknik menüt alaposan gondoljuk át. Íme néhány alaptipp:
- Csakis olyan ételeket készítsünk, amely nem túl maszatos, folyékony, ragadós, morzsás stb. Az ételeket csomagoljuk be alaposan (lehetőleg légmentes dobozokba), majd indulás előtt hűtsük legalább 1-2 órán át a hűtőszekrényben.
- A nyári italokat is készítsük el, majd öntsük át egy jól záró üvegbe vagy műanyag palackba és hűtsük vagy fagyasszuk le indulás előtt. A koktélokat is keverjük ki előre.
- Az ételeket, italokat indulás előtt tegyük át hűtőtáskákba – amit zárjunk le rendesen.
- Ha autóval megyünk a piknik helyszínére, és van klíma a kocsiban, az ételeket ne a csomagtartóba tegyük, hanem a hűs beltérbe (a hűtőtáskát is!) – ez különösen fontos kánikulában.
- További tippek és receptek piknik ételekhez és italokhoz>>
Piknik helyszíne
Amikor megérkezünk a piknik helyszínére (legyen az park, erdő, liget, folyópart), nem mindegy, hogy hol táborozunk le. Íme néhány tipp:
-
Csakis engedélyezett helyen piknikeljünk!
-
A piknik színhelyének keressünk egy árnyékos helyet – vegyük figyelembe a nap mozgását!
-
Ha nagyon borult az ég, ne üljünk fa alá, és maradjunk közel az autónkhoz!
-
Ha grillezünk, vegyük figyelembe a szél irányát, és vigyázzunk arra, hogy ne legyen semmi gyúlékony a közelben!
-
Tavak, folyók mentén ügyeljünk a szúnyogokra – erdőkben a kullancsokra. Édes ételek, italok vonzzák a darazsakat!
-
Gyerekekkel legyünk nagyon résen, ha víz közelében vagy pl. egy hegy tetején piknikelünk.
-
Ha lehet, keressünk egy fa asztalt padokkal – ha a pokrócon is szeretünk csemegézni, az asztal akkor is hasznos lehet az ételek tálalásához.
Természetesen a fenti piknik tippek komolyabb piknikhez szólnak – sokszor elég egy-két szendvics, egy üveg pezsgő vagy üdítő, egy-két jó haver vagy partner (de akár egy jó könyv is!) és egy nyugis szabadtér, szép kilátással.