A makréla az egyik legegészségesebb hal, ami nagyon változatosan elkészíthető, így érdemes rendszeresen fogyasztanunk egy kiegyensúlyozott étrendben. A magas zsírtartalmú halak közül az egyik legnépszerűbb fajta, ugyanis meglehetősen olcsón beszerezhető, különösen fagyasztva és konzervekben. Az alábbi makréla receptek között sok finom, egyszerű és egészséges étel található.
Makréla
A makréla egy általános név, amit több mint 30 különböző nyílt tengeri halfajara alkalmaznak, elsősorban a Scombrudae családba tartozókra. A „makréla” kifejezés egy ófrancia szóból származik, jelentése „megjelölt, foltos”. Legnépszerűbb fajtája a közönséges vagy atlanti makréla, amelynek terjedési területe az egyenlítőtől északra eső nyílt tengeri vizekben található (Atlanti-óceán, Északi-tenger, Balti-tenger, Földközi- és Fekete-tenger). Léteznek egyéb fajták is, pl Jack, Király, Csendes-óceáni és Spanyol makréla – ezek kevésbé beszerezhetők hazánkban. A makréla fajok gyakran a vízfelszín közelében és nagy rajokba verődve vándorolnak, így könnyen és nagy mennyiségben halászhatók. A közönséges makréla könnyedén felismerhető – alakja hosszúkás ( kb 20-30cm), színe kékes-szürke, sötét csíkos mintázattal. A feje a száj felé keskenyedik. Húsa barna, bőre olajos, pici pikkelyekkel, mellpáncélja nincs.
Makréla tápértékei
A makréla a magas zsírtartalmú halak közé tartozik. Meglehetősen gazdag többszörösen telítetlen zsírsavakban és fontos fehérje- és A-,B-,E-, K-, D-vitamin forrás. A makréla jelentős mennyiségű Omega-3-at tartalmaz – 100 grammban 2670 mg omega-3 zsírsav és kb 20g fehérje található. A makréla gazdag ásványi anyagokban is – különösen jelentős a szeléntartalma, de található benne magnézium, kalcium, vas, foszfor, nátrium, kálium, cink és réz is. Kalóriaértéke 305Kcal/100g.
Makréla élettani hatásai
A makréla az egészségtudatos életmód és az egészéges étrend egyik legfontosabb alapanyaga:
- A makrélában található Q10 koenzim javítja a sejtek egészségét, anyagcseréjét, csökkentheti a daganatos megbetegedések kockázatát.
- B12-vitamin segít a memóriánkban és szükséges az idegrendszerünk, szívünk optimális működéshez.
- Magas szeléntartalma segít a rákos megbetegedések kezelésében, míg a D vitamin tartalma erősíti az immunrendszert, javítja az ellenállóképességet számos betegséggel szemben.
- Az Omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentő hatási mellett javítják és megelőzik a szív és érrendszeri betegségeket, csökkentik a vérnyomást, az LDL koleszterinszintet, segítenek az arthritis kezelésében is. Továbbá rendszeres fogyasztása csökkenti az öregedési foltok és ráncok megjelenését, segít az ekcémás és egyéb bőrbetegségeken, erősíti a hajszálakat és csökkenti a korpásodást.
- Az atlanti makrélában legalacsonyabb a higanyszennyeződés mértéke – DE a király és spanyol makréla higanytartalma magas, így mindig ellenőrizzük a hal származását, különösen konzervek és konyhakész ételek esetében.
Vásárlás, tárolás
- A makréla kapható frissen (egészben, belezve vagy filézve), fagyasztva, füstölve, pácolva, érlelve vagy konzerveben. Érdemes figyelemebe venni, hogy jóval olcsóbb mint a lazac, míg tápanyagokban értékesebb.
- Halárusnál különösen figyeljünk a friss termékre – a hal szeme ne legyen fátyolos és beesett, bőre és a faroknyél legyen fényes és feszes. Filézett hal esetében a hús legyen kemény, ne mállós. A füstölt hal húsa is legyen kemény, fényes és ne legyen nyálkás. Fagyasztott hal esetében nehéz a minőséget ellenőrizni, de a felolvadás, sérülés, fagyasztó égés jelei (tompa száraz foltok) észrevehetők.
- Makrélát lehet kapni vízben, olajban, páclében, sóban, paradicsomszószban és egyéb pikáns mártásokban tartósítva is. Mindig nézzük meg az összetevőket a konzerveken és üvegeken – lehetőleg a vízben tárolt verziót vásároljuk, ebben van a legkevesebb adalék.
- A friss makrélát tároljuk hűtőszekrényben és mielőbb készítsük el vagy egyből fagyasszuk le. A pácolt, érlelt és füstölt makréla felhasználási ideje hosszabb, de korlátozott.
Felhasználás
A makréla rengeteg módon felhasználható:-
- Egészben (belezve) a hal grillezhető vagy a sütőben egyszerűen megsüthető. Makréla filét serpenyőben néhány perc alatt kisüthetünk.
- Makréla darabokból nagyszerű halászlé, halpaprikás és egyéb egytálételek, levesek készíthetők.
- A füstölt makréla ideális salátákba, továbbá pástétomok, krémek, töltelékek, parti falatok, pogácsák, omlettek készítéséhez.
- A makréla nyersen is fogyasztható, de csakis nagyon frissen – a nyers makréla (pl Mackerel Tartare) különleges ínyencség az Észak-európai országokban (pl Nagy-Britannia, Norvégia stb), de sashimi, és carpaccio készítéshez is alkalmazzák nemzetközi séfek.
Makréla receptek
Falatok, mártogatósok
- Füstölt makréla pástétom
- Citromos makréla pástétom
- Túrós makréla pástétom
- Tormás makréla pástétom
- Füstölt makréla és feta pastétom
- Füstölt makrélás tojáslepény
- Édesburgonya puffancs füstölt makrélával
Saláták
- Nyári tojásos krumplisaláta
- Krumplisaláta makrélával
- Makréla, lencse, avokádó saláta
- Füstölt makréla, avokádó saláta
- Nyári quinoa saláta makrélával
- Saláta füstölt makrélával és céklával
- Újburgonya saláta makrélával és céklával
- Ázsiai burgonya és makréla saláta
- Füstölt makréla és bab saláta
- Füstölt makréla saláta
- Burgonyasaláta makrélával
Főételek
- Pikáns grillezett makréla
- Babos makréla
- Currys rizs füstölt hallal és spenóttal
- Makrélás tészta
- Sült makréla édesburgonyával
- Makrélás-spenótos tészta
- Tofu és makréla omlett
- Pikáns zöldfűszeres sült makréla
- Füstölt makréla paradicsomos édesköménnyel