Akár nyáron, akár télen, ízletes és könnyű étel egy finom saláta. Zöldsaláta, tésztasaláta, vagy egyéb finomság, a lényeg, hogy néhány hozzávalóval és egy finom öntettel gyorsan és egyszerűen tálalhatunk változatos salátákat ebédre, vagy vacsorára, főételként vagy előételként, saját szájízünknek megfelelő összeállításban..
Ma már hazánkban is elterjedt a változatos alapanyagokkal készülő, többnyire egészséges saláták fogyasztása, és nem csak az éttermi étkezésnél, de otthon is. Hiszen egyszerűen (létezik egyáltalán bonyolult saláta???), gyorsan, változatosan elkészíthető egészséges étel. Kisebb adagban előételként tálalhatjuk egy ebéd vagy vacsora keretében, de önállóan is megállják a helyüket. Vannak örök kedvencek, de érdemes újabb és újabb ízekkel is kísérletezni, hiszen a salátában az (is) a jó, hogy nem kell szó szerint ragaszkodni az eredeti recepthez, sőt, az improvizálás kifejezetten jót tesz néhány salátának.
Ami a hozzávalókat illeti, ha tésztasalátát készítünk, legyen természetesen apróbb méretű tészta kéznél, a zöldsalátánál pedig friss fejes saláta, vagy vegyes saláta levelek, esetleg rukkola, vagy baby spenót. Salátát készíthetünk nagyon egyszerűen csupán zöld levelekből, ízletes öntettel tálalva. Az alap (ami lehet salátalevél, tészta, kuszkusz, rizs) gazdagítására használható többek között: hagyma, póréhagyma, sajt, sonka, szalonna, főtt tojás, olivabogyó, avokádó, zsemlekockák, aszalt gyümölcsök, magvak, zöldfűszerek, sült hús és persze ízlés szerinti további konzerv, vagy inkább friss zöldségek és gyümölcsök.
A saláta előre elkészíthető, sőt néhány esetben egy-két óra pihentetés a hűtőszekrényben szükséges is a megfelelő ízhatás eléréséhez. Vannak azonban gyors változatok is, ahol a mosás, aprítás után, az öntettel elkeverve a saláta azonnal tálalható. A zöldsalátát tálaljuk mindig frissen, és a saláta előkészítésénél használjunk saláta centrifugát. Az üzletekben készen kapható csomagolt és különböző variációban összeállított zöldsaláta alapokkal valóban percek alatt készíthető el egy étel. A salátákból akár nagyobb mennyiség is könnyen elkészíthető partikra. További előny, hogy felhasználhatunk maradék sült húst, vagy köretet (pl. tészta vagy rizs) is salátakészítéshez. A saláta ízlés szerint tálalható péksüteménnyel.
Ügyeljünk arra, hogy a saláta optikailag is élményt nyújtson: azaz a leveleket óvatosan keverjük össze az öntettel, hogy ne törjenek össze; ha aprítjuk a hozzávalókat, legyenek azok hasonló méretűek és esetleg különböző színűek, így tetszetős lesz a saláta. Tálalhatjuk lapos tányéron, de akár kehelyben is, sőt rétes tésztából saláta tálat is “süthetünk”.
Ami az öntetet illeti, ne legyen se túl sok, se túl kevés. Ne locsoljuk az olajat, érdemes teáskanalat vagy olajsprayt használni az adagoláshoz. Öntetet készíthetünk olajjal, ecettel, de joghurttal, vagy zöldségpürével, akár pestoval is. A kész salátaöntetek és salátafűszerek helyett készítsünk házilag öntetet, percek alatt elkészül, friss, és adalékanyag mentes. Ehhez érdemes többféle olajat és ecetet tartani a kamrában, viszont elég mindegyikből egy kisebb üveg is. Fűszeres ecetet vagy olajat mi is könnyen készíthetünk ízlés szerinti zöldfűszerekkel, chilivel, fokhagymával. Lezárt üvegben tárolva, ugyanúgy eláll, mint a boltban vásárolt. Ne ragaszkodjunk a megszokott öntetekhez, próbáljunk ki például egy kéksajt öntetet spenóttal és csirkehússal. Meg fogunk lepődni, mennyire ízletes.
A saláta tárolásánál fontos, hogy az elkészítés előtt az alapanyagokat, az elkészített salátát, de a maradékot is tároljuk lezárva, hűvös helyen, vagy hűtőszekrényben. Érdemes mindig friss alapanyagokkal dolgozni a vitaminok, de az ízek érdekében is. Már bekevert zöldsalátát ne tálaljuk másnap, inkább keverjünk be kevesebb salátát az öntettel. Lezárva tárolt “csupasz” levelekkel másnap is készíthetünk salátát, esetleg más öntettel.
A saláták az egészséges életmódra áttérőknek, vagy már lelkes híveinek is hasznára vannak, hiszen a sok zöldség – főként nyers változatban – fontos vitaminokat, ásványi anyagokat biztosít szervezetünknek. Nem kalóriabombák, de az egészséges táplálkozás szabályainak értelmében ne öntsük nyakon túlzottan olajos öntettel, majonézzel, és ne tálaljuk túlzott mennyiségű szalonnával, zsíros sonkával vagy sajttal, a tészta pedig legyen például teljes kiőrlésű lisztből készült, a rizs pedig barnarizs. Mielőbb szoktassuk a gyerekeket is saláták fogyasztásához. Ők általában nem kedvelik az ecetes önteteket, ezért használjunk enyhe ecetet vagy kisebb mennyiségben, és készítsünk inkább tésztasalátát vagy rizssalátát. További tippek egészséges saláták készítéséhez>>
Ha pedig az étel, vagy annak fogyasztója úgy kívánja, és magyaros saláta ízekre vágyunk, házias salátákat és savanyúságot is könnyen készíthetünk.
- Egyszerű saláta receptek>>
- További egyszerű és gyors receptek >>