A mandula az egyik legrégebben ismert olajos mag, Ázsiában már hatezer éve termesztik. Arab kereskedők által terjedt el a Földközi tenger vidékein, ahol évszázadokon keresztül alkalmazták gyógyírként, afrodiziákumként és alap élelmiszerként. Európában elsősorban a cukrászatban ismert, míg az afrikai, perzsa, spanyol és portugál konyhákban fontos alapanyag elő- és főételekben is. Íme néhány tipp és sok tuti mandulás recept.
Eredete
A mandula Dél-Ázsiából szármázik, manapság világszerte termesztik. Európában a forró mediterrán éghajlat a legkedvezőbb számára, így nem csoda, hogy már ezer éve termesztik Spanyolországban, Olaszországban és Észak-Afrikában. Magyarországon is megterem, de csakis védett déli domboldalakon.
Növény
- A mandula egy csonthéjas termés. A mandulafa a rózsafélék családjába, az amygdalus nemzetségbe tartozik. Bár 40-50 fajta tartozik ide, világszerte csupán két mandulafajt termesztenek. A mandula rokona az őszibarack, kajszibarack és a szilva.
- A mandula mag lehet édes és keserű. Az édes mag nyersen is fogyasztható, a keserű ehetetlen (sőt, mérgező!) – amiből esszenciákat, olajakat, aromákat, likőrt és gyógyszereket készítnek.
Élettani hatásai
A mandula ez egyik legegészségesebb termés, a szuperételek egyike. Magas E-vitamin tartalma különösen jó a bőrre, míg B-vitamin és antioxidáns tartalma rákellenes. Többet a mandula élettani hatásairól>>
Vásárlás, tárolás
- Lehetőleg csontos héjjal vásároljuk, így sokáig eláll – továbbá ezt nem kezelik tartósítószerrel és nem is pasztörizálják. A héj ne legyen penészes, felnyílt vagy foltos. Szagoljuk meg, az illata legyen édeskés és diós – ha keserű vagy fanyar, az már avasodik. Továbbá rázzuk meg – ha zörög, a mandula túl öreg, kiszáradt, ezt ne vegyük meg.
- A csontos mandulát tároljuk száraz, jól szellőző helyen.
- Tisztított mandulabelet egész évben lehet kapni előcsomagolva az élelmiszerboltokban. Ősszel, télen kilóra lehet vásárolni a piacokon – ha lehet, vásárlás előtt kóstoljuk meg.
- A mandulabelet tároljuk hűvös, sötét helyen, légmentes dobozban. Csonthéj nélkül sajnos könnyen megavasodik – de lefagyasztható!
Felhasználás
- A csonthéj feltörése után a mandulabél nyersen is fogyasztható, amely szuper egészséges. A barna héjt lehetőleg ne távolítsuk el, ebben rejlik a legtöbb vitamin.
- A mandula a marcipán alapanyaga, amit házilag is el lehet készíteni. Marcipán készítése>>
- Mandulából könnyen készíthetünk mandulatejet, amely szuper tejhelyettesítő. Mandulatej házilag>>
- Sok recept blansírozott vagy hámozott mandulát ír elő – ez áltatában drágább konyhakészen vásárolva, de szerencsére házilag is könnyen megoldható.
- Darált mandula is könnyen készíthető házilag – csupán aprítógéppel daráljuk apróra. Ezt szószok, mártások, levesek sűrítésére alkalmazhatjuk, de nagyon jó liszt helyettesítő süteményekben, desszertekben.
- Pirított mandula: pirítás során az illóolaj a felszínre jön, ezáltal különlegesebb lesz a mandula íze és aromája. Pirított mandulával feldobhatunk salátákat, köreteket, sós falatokat, és aprósüteményeket.
- Szeletelt mandula vagy mandula pehely: saláták, köretek, aprósütemények díszítésére alkalmazzuk, blansírozva vagy pirítva.
- Az éretlen, zöld mandulából (aminek a csontos héja tűvel könnyen átszúrható) lehet készíteni likőrt, befőttet és arabos ínyencségeket.
Mandulás receptek
Íme sok tuti mandulás recept:
Saláták, köretek
- Szalonnás brokkoli
- Spenótos piláf mandulával
- Sült uborka és quinoa saláta
- Spárga mandula mártással
- Quinoa és avokádó saláta
- Currys csirkesaláta
- Füstölt libamell saláta
- Marokkói zöldsaláta
- Chilis sárgarépa saláta
- Aszalt gyümölcsös kuszkusz
- Uborka, grillsajt és szőlő saláta
- Árpagyöngy sütőtökkel és kéksajttal
Főételek
- Citromos bárány tagine
- Spenótos tészta kéksajttal
- Piláf csicseriborsóval
- Spanyol kolbászos krumpli
- Joghurtos csirkecomb
- Paradicsomos zöldségcurry
- Burgonya és karfiol curry
Édességek és sütemények