A lentojás a vegán és tojásmentes diéták egyik legfontosabb alapétele. Ez a tojáspótló kocsonyás paszta őrölt lenmagból és vízből készül, amely a tojásmentes és vegán étrend mellett kiváló gluténmentes, paleo és alacsony szénhidráttartalmú és egészségtudatos étrendekbe étrendekbe is.
Lenmag tápértékei
- A lenmag egy nagyon egészséges alapanyag, a szuperételek egyike. Magas a rost, fehérje, B vitaminok, tiamin, magnézium és foszfor tartalma. Az egészségünkre gyakorolt kiemelkedő hatását azonban a benne lévő Omega-3 zsírsavaknak és lignánoknak köszönhetjük. Csupán egy kanál őrölt lenmag napi fogyasztása segíti az emésztést, csökkenti a koleszterinszintet és vérnyomást, lassítja az érelmeszesedést, csökkenti a menapauza tüneteit. Így az egészségtudatos étrend fontos alapétele a lenmag.
- Az őrölt lenmag vízzel elkeverve nagyon jó kötőanyaggá válik, hasonlóan a tojáshoz. Azonban a tojással szemben koleszterinmentes és egy adag csupán 35 kalóriát tartalmaz.
- Való igaz, hogy a lenmag cianogén glikozidokat (kéksavat) is tartalmaz, amelyek víz jelenlétében mérgező hidrogén-cianidot szabadítanak fel – de nagyon sokat kell ennünk belőle ahhoz, hogy krónikus cianidmérgezést kapjunk!
Lenmag tojás készítése
Csupán őrölt lenmagra és langyos vízre van szükségünk hozzá. A lenmag lehet aranyszínű vagy sötét barna – azonban fontos, hogy frissen őrölt lenmagot alkalmazzunk!
1 adag lentojás készítése:
- Kávédarálóban vagy fűszerdarálóban néhány kanál lenmagot ledarálunk.
- 1 evőkanál darált lenmagot egy kis tálba teszünk, majd 3 evőkanál langyos vízzel felöntjük.
- Recepttől függően 5-15 percig pihentetjük. Amikor sűrű, kocsonyás, zseletinszerű pasztát kapunk, alkalmazhatjuk is a recepthez.
- A maradék darált lenmagot hűtőszekrényben tároljuk.
Mihez alkalmas a lentojás?
A lentojás nagyon sok ételhez felhasználható tojás helyett. Ilyenek pl:
- Péksütemények (briós, kenyér, zsemle, kalács)
- Kevert tésztás sütemények ( pl gyümölcstorták, kuglóf, püspök kenyér)
- Amerikai palacsinta
- Gofri
- Brownies
- Puffancsok
- Falafel
- Vegán gombócok
- Hamburger
- Muffin
- Kekszek
- Fasírt, húsgombócok, darált húsos töltelékek
Amihez nem alkalmas a lentojás:
- A lentojást nem lehet minden ételben tojáshelyettesítőként használni, például olyan ételekben, amelyekben a tojás a főszereplő (pl. omlett, tojáslepény, rántotta, tükörtojás, főtt tojás, fagylalt, vaníliakrém, bundáskenyér, tojáskrém, majonéz).
- Olyan süteményekhez sem jó, amelyekben a tojást ketté kell választani (pl piskóta, lisztmentes sütemények)
- Tojáshabokhoz sem alkalmas (pl habcsók, Pavlova, madártej, felfújt, csokihab, macaron)
Tippek
- A lenmagnak enyhén diós az íze, ha ezt nem kedveljük, akkor használjunk inkább chiamagot, amely ugyanolyan hatásos, de semleges ízű (viszont jóval drágább!).
- Mindkét színű lenmag alkalmas a lentojáshoz, de jó tudni, hogy a sötétebbnek kicsit intenzívebb az íze, és nyilvánvalóan sötétebbé teszi az ételt.
- Ne használjunk készen vásárolt őrölt lenmagot (úgynevezett lenlisztet), mert a lenmag darálás után oxidálódik, ezáltal sokat veszít tápértékeiből, és a zsírsavak is kezdenek lebomlani, így a lenmag könnyen megavasodik. Éppen ezért a frissen darált lenmagot mindig hűtőszekrényben, egy légmentes kis üvegben kell tárolni (vagy le is lehet fagyasztani).
- A lentojás gluténmentes receptekben is kiválóan alkalmazható – pl jól kombinálható őrölt mandulával, zabpehellyel és gluténmentes lisztkeverékekkel.
- A lentojást mindig fakanállal, ne elektromos habverővel vagy mixerrel keverjük a tésztákba!
Receptek lenmag tojással
- Vegán receptek
- Vegán sütemények
- Egészséges vegán banánkenyér
- Vegán sütőtökös keksz
- Vegán mandulás palacsinta
- Vegán zabpehely gofri mandulával
- Vegán cukkini és zöldborsó puffancs
- Fekete bab és grillezett paprika hamburger
