Egy egészséges gyerekzsúr nagyon könnyen megvalósítható, ha odafigyelünk a hozzávalókra, és az ételeket ötletesen, gyermekek számára vonzóan tálaljuk. Ehhez adunk sok-sok tippet és receptet az alábbiakban:..
Az egészséges gyerekzsúr bejegyzésünkben már írtunk a sikeres gyerek parti kivitelezésének az alapszabályairól.
Röviden azért érdemes elismételni a következőket:
- A gyerekek nem szeretik az új ízeket – így ne várjuk el tőlük, hogy minden ízleni fog nekik (sőt, egyáltalán hogy megkóstolják az idegennek tűnő ételt!). Azonban a gyerekek „kismajmok” – azaz egymást utánozzák, így ha több gyereket is látnak pl. zöldséget rágcsálni, ők is megeszik még azt is, amit általában meg sem kóstolnának.
- Készítsünk tipikus gyerek kedvenceket – de egészséges verzióban! Ilyen a pizza, palacsinta, keksz, chips, fagyi.
- Kerüljük a következő alapanyagokat: finomított cukor, finomított gabonák, szénsavas és édesített üdítők, colafélék, csokoládé.
- Hasznosítsunk természetesen édes alapanyagokat – pl méz, cékla, répa, édes burgonya és a gyümölcsök többsége
- Az ételeket főzzük, süssük, tálaljuk egészséges és környezetbarát edényekben. Egészséges konyhai eszközök>>
Egészséges étel tippek
- Snack – a szokásos ipari chips és egyéb ropik helyett készítsünk ropogós zöldségeket. Ez lehet a közkedvelt burgonya szirom, de a legtöbb gyereknek ízlik a cékla, sárgarépa és batáta is. Tálaljuk mártogatóssal – a legtöbb gyerek kedveli a hummuszt, vagy az avokádópürét. Ropi helyett tálaljunk házilag készített sós rudacskákat, friss zöldség csíkokat vagy sablonokkal kivágott formákat (ideális zöldségek: sárgarépa, alma, zellerszár, kaliforniai paprika, uborka). Tálaljunk (sótlan) diókat, mogyorókat, mazsolával és egyéb aszalt gyümölcsökkel elkeverve.
- Palacsinta tekercs – melyik gyerkőc nem kedveli a palacsintát? Azonban észre sem veszik, ha a lisztet lecseréljük tönkölybúzára vagy hajdina lisztre (lásd hajdina palacsinta), és ha reszelünk a masszába cukkinit vagy beleturmixolunk egy-két maréknyi spenótot. A kisütött palacsintákat töltsük meg főtt sonkával és vékonyra szeletelt mozzarella sajttal. Feltekerjük, hűtőszekrénybe tesszük, tálalás előtt 2cm-es csigákra vágjuk, majd fogpiszkálóval vagy koktélpálcikával átszúrjuk (a tetejükre tehetünk egy fél koktélparadicsomot is „sisakként”).
- Pizza – az egészséges pizza receptünkből készítsünk mini pizzákat. Ezeket díszítsük ötletesen – pl grillezett paprika csíkok alakíthatnak egy virágformát, szeletelt olívabogyóval és egy gerezd paradicsommal egy arcot „rajzolhatunk” – vagy nyuszifület alkothat 1 szelet cukkini félbevágva, a bajusz készülhet sárgarépa csíkokból, a fogak lehetnek kukoricaszemek stb. Az alap paradicsom mártást készítsük el házilag – adjunk hozzá sok-sok zöldséget, pl sárgarépa, cukkini, spenót, kaliforniai paprika és zöldfűszerek (a bazsalikom és koriander természetes édesítő!)
- Puffancsok – mini pizzákat vagy falatokat készíthetünk a következő receptekből – kukoricás puffancs, cukkini puffancs, sütőtök puffancs. Ezeket díszítsük reszelt sajttal, sonkával, paradicsom vagy uborka karikákkal, de önmagukban is sikeresek lehetnek.
- Szendvics falatok – szendvicsek is tuti sikeresek gyerekek körében. Fontos, hogy jó minőségű péksüteményekkel dolgozzunk (ideálisan házilag sütött kenyérrel). Töltelékek lehetnek szendvicskrémek, sonka, sajt – különösen egészségesek a halpástétomok. Ezeket mindig kombináljuk valami salátafélével vagy zöldséggel – a grillezett paprika mindig hamar elfogy! A szendvics összeállítása után vágjuk le a kenyér szeletek héját majd késsel vágjunk kil érdekes formákat.
- Paradicsom hajók – negyedekre vágott paradicsomokból kaparjuk ki a húst és a magot, majd töltsünk meg túróval vagy krémtúróval. Kemény sajtszeletekből vágjunk ki háromszög alakú zászlókat, ezeket húzzuk fel fogpiszkára és szúrjuk bele a túrós paradicsomba. A túróba keverhetünk aprított snidlinget vagy koriandert is.
- Főtt kukorica – egyszerű de nagyszerű gyerekzsúr kedvenc. Előre megfőzhetjük, majd az utolsó pillanatban csupán a grillsütőn felmelegítjük!
- Omlett katonák – egy omlettben nagyon sok minden elrejthető. Tehetünk bele húst, halat, zöldség darabokat, zöldfűszereket (lásd omlett receptek). A kisütött omlettet vágjuk fel 3 cm-es kockákra, szúrjunk bele egy sajtos sisakot, vagy egy retekből kivágott virágot!
- Húsgombóc – ideális zsúrfalat, nem is maszatos, és előre elkészíthető. Továbbá sok-sok reszelt zöldséggel lehet gazdagítani. Jó minőségű darált húsból készíthetünk golyókat, roládokat vagy mini hamburgereket – csupán keverjük el aprított hagymával, fokhagymával és reszelt zöldségekkel, sajttal. Süssük ki bő olajban! Vagy adjunk hozzáa zöldségeket stb – lásd egészséges pulyka burger.
- Sütemények – minden a gyerekzsúr főszereplője az édesség. Ez elég sok gondot okoz az egészségtudatos szülők számára, de nem kell aggódni, létezik egy csomó finom, mégis egészséges sütemény. Lásd egészséges zsúr sütemények>>
Egy egészséges gyerekzsúr könnyen kivitelezhető, csupán szervezettséget és egy kis kreatív figyelmet igényel. Ne feledjük, hogy a gyerekek étrendje nagyon fontos, hiszen egész életükre hatással lesz – zsúrok, partik sem kivételek.
Kapcsolatos cikkek