Az egészséges pizza gondolta sokak számára egymást kizáró ellentét, hiszen a pizza manapság az egyik legegészségtelenebb gyorsétel (magas kalória és zsírtartalma miatt). Kár, mert a pizza egy fantasztikusan változatos és laktató étel (ezért is olyan népszerű), és ráadásul elkészítése is aránylag egyszerű.
Már az egy haladás az egészséges pizza felé, ha a pizzát házilag készítjük el – így kontrolálni tudjuk a cukor és zsírtartalmát – továbbá ha magunk készítjük a pizzamártást is, kiküszöbölhetjük az ízfokozókat és egyéb egészségtelen összetevőket.
Pizza tészta
A tésztát hagyományosan vagy kenyérsütő géppel is lehet dagasztani. Az alábbi recept kenyérsütőt alkalmaz, azok akik a kézi kelesztés hívei, kövessék a klasszikus pizza receptünk készítését.
Hozzávalók
- 1 csésze víz
- 1 ek olvasztott vaj
- 2 ek cukor
- 1 tk só
- 2 ¾ csésze liszt (lásd tippek)
- 1 tk élesztő (instant)
- Pizza szósz (házi paradicsompüré vagy salsa)
- Feltétek (lásd tippek)
- Zöldfűszerek
Elkészítés
- A hozzávalókat tegyük bele a sütőüstbe, és állítsuk be a gépet a dagasztó programra. Amíg a gép dagaszt, készítsük el a szószt, állítsuk össze a feltéteket.
- Amikor a program lejárt, a tésztát vegyük ki, majd nyújtsuk ki egy kiolajozott tepsiben (téglalap vagy kör alakú) – a közepe legyen vékonyabb, mint a pereme! Olajozzuk meg a tetejét, borítsuk le egy konyharuhával, és hagyjuk 15 percig tovább kelni.
- Kenjük meg a pizzaszósszal, majd tegyük rá a feltéteket. Legyünk kreatívak – rétegekkel, színekkel, különböző szeleteket, íveket, formákat, motívumokat dekorálhatunk! Vagy csak szórjuk rá a feltétket rendszertelenül. A sajt legyen az utolsó feltét.
- 200 fokon süssük aranyszínűre. (10-15 perc)
- Apróra vágott zöldfűszerekkel szórjuk meg közvetlenül tálalás előtt.
Tippek
-
Fontos, hogy a liszt teljes kiőrlésű vagy tönkölybúza liszt legyen.
-
Lisztérzékenyek és candida-ban szenvedők számára is léteznek pizza alaptészták, bár őszintén szólva még nem találtunk olyan glutén-mentes liszt kombinációt, amely igazán bevált és kitűnően pótolja a búzalisztet. Viszont a tönkölybúza szuper helyettesítő, és ráadásul egészséges is!
-
A feltétek is legyenek egészségesek – a klasszikus szalámik és egyéb felvágottak helyett tegyünk a pizzára szardellát, szardíniát és sok-sok zöldséget – hagymát, póréhagymát, gombát, spenótot, kukoricát, zöldborsót, paprikát, paradicsomot, cukkinit, olívabogyókat, de akár grillezett zöldségeket is stb .
-
Pikánssá tehetjük néhány darab chili paprikával is. A sajt pedig legyen sovány sajt – pl zsírszegény mozzarella, kecske sajt, de akár túró is.
-
A zöldfűszert csak a végén tegyük a pizzára, vagy pedig a szósz és feltétek közé – különben könnyen megég, és keserű lesz a pizza íze (és frissen egészségesebb is). Remekül passzol a pizzához a bazsalikom, petrezselyemzöld, snidling – csípős, ázsiai variációkhoz koriander, citromfű, citrombazsalikom, kakukkfű.
-
Az egészséges pizza alaptésztájából készíthetünk mini pizzákat is, amelyeket tálalhatunk partikon, bulikon, de akár gyerekzsúron is!
-
Gyerekeknek alkossunk kreatív formákat – pl csónak, foci, kismalac, szív, maci stb – a feltéteket használjuk motívumokként! Tuti sikeres lesz!
-
Ha nincsen paradicsomszószunk, nyers paradicsomot is alkalmazhatunk – vékony karikákra vagy apró darabokra vágva.
-
Paradicsom szósz helyett a salsa, vörös pesto vagy tapenade is remek pizzamártás lehet – nagyon érdekes variációk, főleg ha valami különleges pizzára vágyunk!
-
Tálaljuk egészséges salátával!
Az egészséges pizza egy lépés az egészséges táplálkozás irányába, amely az egészséges életmód egyik alapköve.