Az egészséges és környezettudatos életmód világszerte egyre népszerűbb. Egyre többen vásárolunk tudatosan, fogyasztunk bio és természetes ételeket – de sokan elfelejtik azt, hogy az ételek készítési módja és tárolása is kihat az egészségünkre és a környezetünkre. Érdekes módon az évszázadokon keresztül alkalmazott edények, főzési technikák sokkal egészségesebbek voltak, mint a modern konyhai eszközök, technológiák – erre egyre többet figyelmeztetnek a kutatók. Egészséges konyhai eszközök közé tartoznak a kerámia, üveg és öntöttvas edények, míg a következő anyagokból készült edényeket érdemes elkerülni:..
Alumínium
2007- ben az Egyesült Állomokban az alumínium felkerült a top toxikus vegyületek listájára, mert bebizonyosodott, hogy mérgező az idegrendszerre, immunrendszerre és génekre. Az emberi szervezet nem képes lebontani az alumíniumot, és az évek során felhalmozódott alumínium több betegséget is okozhat idős korban: pl. agysejt sorvadást, gyomorfekélyt, emlékezetkiesést stb (az Alzheimer kórral is többszörösen kapcsolatba hozták).
Miért veszélyes?
Az alumínium molekulák hő hatására toxikus vegyületeket képeznek a felmelegített ételben felbomló molekulákkal (még a flouridot tartalmazó csapvízzel is!), amelyek felszívódhatnak az ételbe. Éppen ezért lehetőleg ne főzzünk, süssünk alumínium edényekben vagy fóliában. Savas anyagokkal való érintkezés során a molekulák úgyszintén felbomlanak – ezért kerüljük a pácolást, salátaöntetek készítését alumínium edényekben.
Az alumíniumra nem csupán az edényeknél kell vigyázni, hanem a csomagolásnál, tárolásnál is – pl fólia, üdítőitalok kupakja, dobozok, termoszok, grill tálcák, tálak, flakonok stb esetében Továbbá ügyeljünk a sütőporra, tortaporokra és a fagyaszott tésztákra is – ezeknek is sokszor magas az alumíniumtartalmuk.
Műanyag
Egyre több tanulmány mutatja ki, hogy a műanyag edények, flakonok használata ártalmas az egészségünkre. A műanyag flakonok többszörös használata során a műanyagból szintetikus vegyület válhat ki (Bisphenol), amely befolyásolja a hormonrendszerünket, mellrákot, méhrákot okozhat, növeli a az elvetélés kockázatát és csökkenti a tesztoszteron szintet. Úgyszintén ártalmas lehet a műanyagban való melegítés (különösen a mikróban) és az élelmiszerek műanyag dobozokban való tárolása (főként savas ételek esetében), ugyanis magas hőmérséklet hatására a toxikus vegyületek kiválnak, míg a savas vegyületek a műanyag molekulákat feloldják. Továbbá a műanyagból készült flakonok, zacskók, edények a környezetünkre is ártalmasak – több száz évig tart a biológiai lebomlásuk! Így, ahol csak lehet, kerüljük a műanyagban való főzést, tárolást, fogyasztást, csomagolást.
Rozsdamentes acél
A rozsdamentes acél különböző alkatrészekből álló ötvözet ( króm, nikkel, acél, vas stb). Azonban minél olcsóbb az edény, annál rosszabb a minősége, és annál több az összetevője – némely alumíniummal van kombinálva. A fém molekulák feloldódnak főzés során, amelyek az étellel a szervezetünkbe kerülnek. Ajánlatos csakis kiváló minőségű rozsdamentes acél edények vásárlása, de még azokban is kerülendő a savas ételek készítése, pácolása, tárolása.
Bevonatok
A teflon és egyéb nem tapadós (PFOA) bevonattal rendelkező edényekben való sütés-főzés veszélye már évek óta főtéma az egészségtudatos séfek, háziasszonyok és kutatók körében, mivel újabb és újabb tanulmányokkal bizonyítják, hogy a PFOA (perfluorooctanoic acid) rákkeltő, amit egy másik kutató egyből megcáfol, majd a meccs megy tovább… Nos, a jelenlegi álláspont az, hogy csak a nagyon vékony bevonattal rendelkező (azaz olcsó) edényekre kell vigyázni, amelyeken nagyon könnyen leválik a bevonat (akár 1-2 használat vagy mosogatás után is), továbbá a megkarcolódott, megsérült edényekre – ezeket ajánlott egyből lecserélni, ugyanis a sérülés során kioldódnak az ártalmas vegyületek. Továbbá a bevonatos edényeket nem szabad 350 fok felett használni, mert mérgező gázokat bocsátanak ki – ez olyankor fordul elő, ha pl a serpenyőt a tűzhelyen felejtjük. A teflonos és egyéb nem tapadó bevonatos edényekben soha ne használjunk fém eszközöket, csakis fa vagy szilikon kanalakat, lapátokat.
Miben süssünk, főzzünk, tároljunk?
A következő anyagokból készült edények nem ártalmasak az egészségünkre:
- Öntöttvas – régen a legtöbb főzőedény öntött vasból készült, ez most reneszánszát éli. A hagyományos öntött vas edényekből főzés során vas molekulák szabadulnak fel, amely állítólag kimondottan egészséges, mivel a legtöbb ember vashiányban szenved. Azonban az öntöttvas edényeket használat után olajozni kell, így népszerűbbek és praktikusabbak azok, amelyek kerámia bevonattal rendelkeznek (pl a híres Le Creuset).
- Kerámia – porcelán, mázzal bevont égetett agyag edények, cserép edények. Ezek kiválóak sütésre, tárolásra, némely modell tűzhelyen is használható. Azonban vigyázzunk arra, hogy a dekorációs részletek – pl. a festék, lakk, máz – toxikus anyagokat tartalmazhatnak.
- Üveg – hőálló (hőkezelt) üvegedényekben lehet sütni, tárolni, de ezek nem használhatók közvetlenül a tűzhelyen, Nem hőkezelt üveg edények alkalmasak tálalásra és magas hőmérsékletű ételek tárolására is. Üveg edények, flakonok ideálisak pácoláshoz (nem színezi be az étel) és száraz ételek tárolására is. Manapság léteznek mikróban használható, sőt, még fagyálló üveg edények is.
- Bambusz – a keleti konyhák egyik alapanyaga egyre népszerűbb nyugaton is. Bambusz kosár nem csupán kínai ételek készítéshez alkalmazható, de párolhatunk benne zöldségeket, halat, húst stb. Bambusz pálcikák, tálcák ideálisak grillezéshez, és nagyon sok bambuszból készült tálaló- és evőeszköz kapható a boltokban.
- Fa – a fa a leghigiénikusabb vágódeszka, továbbá szép dísztálakat képez pl.gyümölcsök, diók-mogyorók számára, de akár saláta tálalásához is felhasználható. Természetesen minden konyha alap konyhai eszköze a fakanál.
- Barna papír – PVC fólia és celofán helyett csomagoljuk az ételeket barnapapírba. Liszt és szárított babok tárolása is papírzacskóban ajánlatos (ugyanis így tud az élelmiszer „lélegezni”).
- Szilikon – a szilikon a természet egyik alapanyaga, és egyre több konyhai eszköz készítésére használják – pl torta- és muffin formák, keksz szaggatók, ecsetek stb. Egyre népszerűbb is, hiszen nem tapadós, nem színeződik, sokáig használható és hamar lehűl. Azonban a szilikon már 220 fokon megolvad, így vigyázni kell a szilikon formákban való sütéssel! Szilikon tálkák ideálisak élelmiszerek tárolására is.
Az egészségünk és környezettünk érdekében érdemes áttérni az egészséges konyhai eszközök alkalmazására.
Kapcsolatos cikkek
- Egészséges konyha
- Egészséges életmód
- Természetes konyha tisztítás
- Tudatos vásárlás