A hajdina liszt nem csupán liszt érzékenyek számára ajánlott, de kíváló méregtelenítő napokon is. A hajdina, más néven pohánka, közép Ázsiából származik, ahonnan átterjedt Európába és Japánba még évezredekkel ezelőtt. Az elmúlt évszázadban Japánban és Oroszországban használták leginkább – Japánban metéltként (a híres soba noodle), az oroszok pedig palacsintaként (blini). Manapság szinte mindenhol termesztik – EU, Ázsia, Dél és Észak Amerika, Ausztrália stb..
Mivel a hajdina liszt nem tartalmaz glutént, így gluténmentes ételek és italok készítéshez alkalmazzák búza és árpa helyett. A hadina liszt igen nagy jelentőségű tápértékkel rendelkezik – tele van flavoniod-okkal, amelyek a C vitamin hatását segítik a szervezetben. Továbbá magas magnézium tartalma serkenti a véráramlatot; megakadályozza a magas koleszterin szintet és a magas vérnyomást; erősíti a kötőszöveteket és az érrendszert. Antioxidenseket is tartalmaz. Mivel alacsony a GI (Glikémiás Index) szintje, így kontrolálja, sőt, kimondottan alacsonyan tartja a vércukor szintet.
Visszatérve a hajdina palacsintára, az elkészítése ugyanolyan, mint a búzalisztből előállított palacsinta. Keverjünk el egy csésze hajdina lisztet egy-két tojással, vízzel, szójatejjel vagy tejjel. Sózzuk, borsozzuk, adjunk hozzá egy kis olajat és turmixszoljuk össze tejszín sűrűségűre. Lehet bele turmixszolni spenótot, fokhagymát vagy reszelt cukkínit is. A kisütött palacsintákat utána tortillaként kezeljük, és csavarjunk bele mindenféle finomságot – grillezett zöldségeket vagy salátát falafellel, maradék pörkölttel, lecsóval, szardíniával, szalámival stb. Reszeljünk rá sajtot, és tegyük a grill alá egy percre. Oltári finom!
Természetesen hajdinalisztből lehet egészséges süteményeket is készíteni, és édes palacsintatésztát is, de akkor nem ajánlatos fokhagymát tenni bele – inkább próbáljunk ki reszelt almát és fahéjat, vagy mazsolát és friss gyümölcsöket. Legyünk kreatívak! Majd süssük ki a palacsintákat, és tekerjünk bele krémtúrót, vagy csoki krémet banán szeletekkel, vagy tejszínes gyümölcs darabokat.
Ha van időnk, készíthetünk palacsinta tortát is – az egyik rétegre kenjünk csoki krémet, majd a következő rétegre Amarettóban áztatott darált mogyorókat vagy diókat fahéjjal, és így tovább. Bár macerás, és ki kell sütni legalább 20 palacsintát hozzá – megéri a fáradtságot, mert a torta finom hidegen is, és napokig eltart.
Lepényt, kenyeret és süteményeket is lehet a hajdina lisztből készíteni. Ha van egy jó recepted, oszd meg velünk!