A karácsonyi menü egyik hagyományos étele a sült pulyka. Általában több fős családi vacsorára vagy ebédre készítjük, így természetesen nagyobb pulykára van szükségünk. Azonban a pulyka húsa elég száraz – és minél tovább sütjük, annál jobban kiszárad. Továbbá nagyon oda kell figyelni arra is, hogy a hús alaposan átsüljön, különben ételmérgezést kaphatunk! Tehát a karácsonyi pulykasült készítése egy komoly feladat, annak ellenére, hogy valójában magától elkészül a sütőben, azaz nem kell sürögni-forogni körülötte. A finom és omlós pulyka titka viszont az előkészítésben és a végső simításokban rejlik (tálalás, szószok, köretek). Íme néhány tipp és pulykasült recept egy sikeres ünnepi fogáshoz.
Előkészületek
- Lehetőleg vásároljunk friss, regionális, bio pulykát vagy a lehető legjobb minőségű, megfelelő tartás alatt tenyésztett szárnyast. Ha hetekkel korábban találunk valami akciós vagy vidékről beszerezhető pulykát – vegyük meg és fagyasszuk le (de kerüljük a bolti fagyasztott terméket!)
- A pulyka nagysága attól függ, hogy hány emberre sütjük. Személyenként 35-45 dkg-val számoljunk. Lehetőleg ne vegyünk túl nagy pulykát, különben még februárban is a maradékot esszük! Továbbá vegyük figyelembe a sütőnk nagyságát – az óriás pulyka nem minden sütőbe fér be!
- A pulykát 2 órával sütés előtt vegyük ki a hűtőszekrényből. Fagyaszott húst legalább 24 órával korábban vegyük ki a mélyhűtőből!
- A pulykát tisztítsuk meg alaposan a tollaktól és szálkáktól – mossuk át kívül-belül majd töröljük szárazra.
- Minél nagyobb a pulyka, annál könnyebben kiszárad, így ne feledjünk szalonnát és sok vajat is vásárolni!
Pulyka sütése
- A pulyka sütésének idejét a következő módon kalkuláljuk: számoljunk 20 percet 45 dkg-ként és adjunk hozzá plusz 20 percet. Ha a pulyka súlya 6.75kg-nál több, akkor 15 percet számolunk 45 dekaként és extra 15 percet adunk a sütés idejéhez.
- A pulyka rendesen átsül, ha az üregébe nem teszünk tölteléket (elég egy félbe vágott hagymát vagy narancsot, esetleg zöldfűszerket bele dugni).
- A pulykát a sütő alsó polcán sütjük – legtöbb esetben fóliával lefedve.
- A sütés ideje és hőfoka a recepttől függ.
Köretek, tálalás
- Töltelékek – húsos töltelékeket külön tepsiben készítsük el. Húsmentes töltelékek azonban finomabbak, ha a pulykában sülnek meg, pl pulyka nyakát is meg lehet tölteni. Töltelékekből gombócokat is lehet formálni. Sült pulyka töltelék receptek>>
- Tálalás – a pulyka mellé 3 zöldséges köretet szokás tálalni, plusz a sütés által keletkezett szaftból készült szószt, plusz áfonyaszószt vagy valami édes kompótot (pl a téli kompót remekül passzol).
- Köretek – különösen passzol a párolt káposzta, töltött sütőtök, szalonnás zöldborsó, sült paszternák, roston sült burgonya, sült sárgarépa, blansírozott zöldségek szalonnával, sült sárgarépa és paszternák. Ezeket a pulyka sütésével párhuzamosan sütjük vagy főzzük. Klasszikus köret továbbá a párolt kelbimbó is.
- Szószok – a legfontosabb szósz a gravy, avagy a szaftból késztült mártás. Ennek elkészítése roppant egyszerű – a leszűrt szaftot elkeverjük zöldséglevessel (vagy a párolt zöldségek levével), adunk hozzá 1-2 tk lisztet (vagy kukoricakeményítőt), Portoit, Madeira-t vagy vörösbort, fűszerezzük és egy tejszín sűrűségű mártássá főzzük (max 10 perc ), maj átszűrjük. Egyéb hagyományos szószok: áfonyás szósz, kenyér szósz.
- Maradék – a sült pulykából nagyon sok gyors ételt lehet készíteni. Hidegen remek szendvicsbe, vagy salátába, de omletthez és egyéb ételekhez is. Lásd sült pulyka maradék felhasználása>>
Pulykasült receptek
- Kolbászos – almás pulykasült
- Szalonnás pulykasült
- Citromos pulykasült
- Gránátalmás pulykasült
A karácsonyi sült pulyka egy igazi ünnepi főétel, bár az elkészítése időigényes, de egyszerű, ha betartjuk az alapszabályokat.
Kapcsolatos receptek