Az elmúlt években egyre népszerűbbek lettek a növényi tejek. Ennek számos oka van, de elsősorban a veganizmus és az egészségtudatos étrendek elterjedésének köszönhető. Manapság növényi-alapú tejek széles választékát találhatjuk a boltokban, azonban nem mindegyik passzol minden ételhez, italhoz. Íme egy útmutató a felhasználásukhoz.
Növényi tejek
A legtöbb növényi tej hagyományosan úgy készül, hogy a növényeket vagy csonthéjasokat vízben alaposan beáztatjuk, majd pépessé daráljuk és leszűrjük – így egy tehéntejhez hasonló folyadékot kapunk. Mivel a növényi tejek fő alkotóeleme a víz, ezért jóval alacsonyabb a kalóriaértékük, koleszterintartalmuk, ugyanakkor kevesebb vitamint, fehérjét és szénhidrátot tartalmaznak, mint az állati tejek. A legelterjedtebb növényi tej a szójatej, amit a mandulatej, zabtej és kókusztej követ. Ezek többségét házilag is el lehet készíteni – pl mandulatej házilag>>
Növényi tejek vásárlása
A boltban kapható termékek másképp készülnek – általában intenzív ipari feldolgozáson mennek keresztül, és némelyik nagyon sok kiegészítőt tartalmaz (pl tartósítószereket, cukrot, sűrítő anyagokat). Ezért figyeljünk nagyon az összetevőkre, és kerüljük pl a szirupból készült és cukrozott termékeket. Ha vegán étrendet követünk, akkor feltétlenül olyan verziót válasszunk, amit kalciummal és vitaminokkal (D, B, E) dúsítottak.
Az alábbi növényi tejtermékek a leggyakoribbak:
- Szójatej – cukor vagy cukormentes formában kapható, többnyire vitaminokkal dúsított. Friss vagy tartósított formában áruljak. Továbbá szójatejből készül a legtöbb növényi-alapú joghurt, tejszín és tejföl is. Jó sajt helyettesítő a tofu, ami úgyszintén szójababból készül.
- Mandulatej – natúr vagy pörkölt mandulából készül, cukor vagy cukormentes verziókban kapható. Manapság árulnak friss verziót a hűtőpultokon, ezek szavatossági ideje korlátoltabb. A legtöbb mandulatej vitaminokkal és kalciummal dúsított.
- Zabtej – zabpehelyből készül, vitaminokkal dúsított, friss vagy tartósított, cukor vagy cukormentes verziókban kapható. Az olcsóbb verziók zab-szirupból készülnek, ezeket kerüljük. Joghurt, sajt és tejszín is készül belőle. Házilag nagyon könnyen készíthető.
- Kókusztej – ez nem ugyanaz, mint a konzerves verzió, amiben kókuszolaj is található. Kapható friss és tartósított verziókban, továbbá csokoládés tejként is. Íze nagyon jellegzetes, így óvatosan használjuk.
- Rizstej – fehér vagy barnarizsből készül, némelyük rizsszirupból. Kapható rizs-tejszín is. Nem ajánlott gyerekek számára (5 éves korig), mert túl sok arzént tartalmazhat.
- Egyéb tejek: érdemes megemlíti a mogyorótejet, kesudiótejet, kendermagtejet és quinoatejet. Ezeknek meglehetősen jellegzetes ízük van, így csak bizonyos ételekhez jók. Pl a mogyorótej jól passzol forró csokiba, sütikbe vagy csokoládékrémbe, a kendermagtej kenyérbe stb.
Növényi tejek élettani hatásai
Tudatosult bennünk az a szlogen, hogy a „tej élet, erő, egészség”. A mai napig elfogadott tény, hogy a tej a legjobb kalciumforrás, annak ellenére, hogy független tudományos kutatások bizonyítják az ellenkezőjét. Például több nemzetközi tanulmány megerősíti, hogy a tejtermékek rendszeres fogyasztása fokozza a csontritkulást és a csonttörések számát. Valójában nem a tej a legjobb kalciumforrás, hanem a szójabab, sötétzöld zöldségek (pl fodros kel), zabpehely, mandula stb. Lásd tejérzékenység>>
Növényi tejeket az elmúlt évtizedig elsősorban tejfehérjére érzékenyek-allergiások fogyasztottak, illetve a laktóz intoleranciában szenvedők (lásd étel allergia, ézékenység vagy intolerancia). Az elmúlt években a növényi tejek, különösen a szójatej, egyre népszerűbbek lettek a vegán és egészségtudatos étrendet, továbbá a különböző diétás és fogyókúrás étrendeket követők körében. Ennek fő oka az, hogy a cukormentes növényi tejeknek alacsony a kalóriaértékük, koleszterintartalmuk, szénhidráttartalmuk, ugyanakkor tartalmaznak szükségszerű vitaminokat, fehérjét és ásványi anyagokat.
Növényi tejek felhasználása
- A növényi tejek nem passzolnak minden ételbe, italba. Mindegyiknek van egy jellegzetes íze – némelyik erősebb, némelyik gyengébb, így valójában az ízük diktálja azt, hogy miképp alkalmazzuk.
- Figyelembe kell venni azt is, hogy hőkezelés során sok növényi tej kásás lesz, még a kávéba öntve is. Ezt sokszor el lehet kerülni úgy, hogy hagyjuk az italt vagy mártást kissé lehűlni, mielőtt hozzáadjuk a tejet. A szója- és mandulatej a legjobb a kávéhoz, mert nem lesz kásás, és nem nyomja el az ital ízét sem. Sokan kedvelik a zabtejet is, különösen az új barista zabtejet, ami gőzölhető és habosítható.
- Szószok, mártások készítéshez legalkalmasabb a zabtej, rizstej és a szójatej. Sűrítéshez kiváló a szója- és zabtejszín.
- Süteményekbe legjobb a zabtej, mandulatej, mogyorótej és a kókusztej (az utóbbi főként trópusi jellegű édességekhez). Palacsintába, lepényekbe a zab és rizs tejszín passzol leginkább.
- Csokoládé kedvenc társai a mandula, mogyoró és kókusztej – desszertekhez, bevonatokhoz, habokhoz használhatjuk.
- A zabtej remek zabkása készítéséhez, a szójatej tejberizshez, a rizstej pedig kekszekhez.
Kapcsolatos receptek