Minden konyha szükséges tárolója a kamra, amely ideálisan egy közvetlenül szomszédos mellékhelység, de kis lakásokban akár egy konyhaszekrényt is kinevezhetünk erre a célra. Az a fontos, hogy a kamránk legyen hűvös, száraz és napfénytől védett. Továbbá az, hogy szisztemetikusan rendezzük be az életmódunknak megfelelő alapanyagokkal..
A kamra térbeli berendezéséhez már adtunk tippeket – az alábbiakban az alapvető alapanyagokról írunk, amelyek szükségesek egy modern kamrában.
Először is, a legfontosabb az, hogy elemezzük az életmódunkat és a táplálkozási szokásainkat. Íme néhány fontos kérdés, amit érdemes feltennünk önmagunknak:
-
Hetente hányszor főzünk – naponta, 2-3 naponként, hétvégenként, szinte soha?
-
Családra főzünk, a párunkra és magunkra, vagy csakis önmagunkra?
-
Szeretünk főzni vagy csak muszájból főzünk?
-
Mi a maximális idő, amit egy étel elkészítésére vagyunk hajlandók fordítani?
-
Szeretünk édességeket készíteni?
-
A családtagoknak, pároknak mi a kedvencük és mi az, amit nem esznek meg?
-
A családban van aki diétázik, fogyókúrázik, valami allergiában vagy betegségben szenved stb?
-
Az egészséges táplálkozás hívei vagyunk?
-
Szeretünk újszerű ízekkel kísérletezni?
-
Melyik a kedvenc nemzetközi konyhánk?
-
Szoktunk vendégeket fogadni? Milyen gyakran és milyen típusú vendégséget rendezünk általában (pl parti, családi ebéd, vendégváró vacsora, spontán kávézás, borozgatás)?
A válaszok alapján a következő alapanyagok és alapételek közül válasszuk ki azokat, amelyek az életmódunkhoz és étkezési szokásainkhoz passzolnak. Figyelem: az alábbiak csupán alap-ételek és alap-anyagok amelyek sok-sok ételhez szükségesek, a receptek többsége egyéb hozzávalókat is igényel – általában olyat, ami éppen nincs háznál!
Legfontosabb alapanyagok
A következőkből mindig legyen elég (és tartalék) a kamrában:
- liszt, rizs, száraz tészták, só, bors, paradicsomszósz, ketchup, mustár, ecet, bab, lencse, cukor, méz, lekvár, napraforgóolaj, zsemlemorzsa, befőttek, savanyúságok, hagyma, fokhagyma, gyömbér, chili, citrom, egyéb szezonális zöldségek és gyümölcsök, tojás
Gyors ételek készítéséhez
Konzervben tárolt halak, főtt babok, lencsék és zöldségek ideálisak gyors ételek készítéséhez. Ezek a legfontosabbak:
-
konzerv babok és lencsék, konzerv halak (pl tonhal, szardínia), száraz tészták, tortilla wrap, búzadara, gyors rizs
Édességekhez
Akik szeretnek sütni vagy egyszerű édességeket készíteni, az alábbiakból vásároljon eleget:
-
sütőpor, szódabikarbóna, liszt (teljeskiőrlésű, fehér, rétes stb), cukor, porcukor, vaníliás cukor, kakaó, főzőcsokoládé, sűrített tej, kókuszreszelék, diók, mogyorók, vaníliamártás por, pudding por, mazsola, szárított gyümölcsök, mák, puffasztott rizs, mogyoró és vanília kivonat, vaníliarúd, rum, brandy – muffin papírok.
Receptek egyszerű süteményekhez>>
Vendégváró alapanyagok
Érdemes tartani néhány snack típusú készételt, hiszen nem lehet tudni, hogy mikor állít be egy vendég! A következőkből jó ha van, még akkor is, ha mi nem iszunk vagy eszünk ilyeneket:
-
olívabogyók olajban, diók, mogyorók, chips, sós rudak, édes és sós aprósütemények, kávé, teafélék, dobozos üdítők, bor, sör, ásványvíz, pezsgő
Tippek, receptek gyors vendégváró falatokhoz>>
Egészséges alapanyagok
Az egészséges életmód hívei az alábbi alapanyagokkal töltsék fel a kamrájukat:
-
barnarizs, fruktóz, barnacukor, teljes-kiőrlésű liszt, besan (gram liszt), tönkölybúza liszt, barnarizs liszt, hajdina liszt, hidegen sajtolt olajak, kókusz olaj, szójatej, rizstej, zabtej, kukoricadara (polenta), zabpehely, durum és teljes-kiőrlésű tészták, agávé szirup, juhar szirup, babok, lencsék (száraz és konzerv)
Mediterrán ételekhez
A mediterrán ételek nem hiába népszerűk, hiszen gyorsan lehet készíteni valami egyszerűt, de nagyszerűt. Az alábbi alapanyagokra van sok recepthez szükségünk:
Ázsiai ételekhez
A legtöbb ázsiai ételhez a következő alapanyagok szükségesek:
-
szójaszósz, halszósz, currypaszta (thai, indiai – piros, zöld), mirin, mogyoróolaj, kókusztej, szezám mag, rizsecet, chiliszósz, szezámolaj, zöldcitrom, citromfű,
Alapfűszerek
A rengeteg szárított fűszer közül a következők a leggyakrabban használtak:
-
só, bors, paprika, fahéj, szerecsendió, római kömény, fűszerkeverékek (olasz, kínai, grill stb), szegfűszeg, curry por, kurkuma, koriander mag, babérlevél
Érdemes egészben és őrölve is tartani. Zöldfűszereket lehetőleg frissen használjunk, ne szárítva.
Végül néhány tipp a az alapanyagok tárolásához:
-
A szószokat, savanyúságokat, befőtteket, lekvárokat felbontás után hűtőszekrényben kell tárolni (sokak szerint a mustárt és ketchupot is).
-
A tojást és zöldségeket, gyümölcsöket csakis hűvös kamrában vagy pincében tároljuk, ha nincs ilyen helység, akkor a hűtőszekrényben.
-
Zöldségeket, gyümölcsöket tároljuk levegős kosarakban vagy ládákban, ne műanyag dobozokban.
-
Lisztet papírzacskóban tároljuk – száraz babokat, lencséket, tésztákat érdemes nagy befőttes üvegekbe áttölteni.
-
Évente egyszer tartsunk „leltározást” – dobjuk ki a lejárt, megromlott, szükségtelen ételeket, és listázzuk azt, ami van és azt, amire szükségünk van. Közben takarítsuk ki a kamrát rendesen!
-
Alsó polcokon soha ne tartsunk ételt – csupán vonzza a rovarokat!
-
Csoportosítsuk az ételeket – befőttek, konzervek, tészták, olajak stb – pl kosarakba vagy nyitott dobozokba. Ez megkönnyíti a keresést.
-
A rendszeresen alkalmazott ételeket mindig szemmagasságba tegyük vagy a legkönnyebben hozzáférhető helyre.