A fagylalt nem igazán nevezhető egészségesnek, hiszen általában zsíros tejből vagy tejszínből készül, rengeteg cukorral édesítve. Éppen ezért diétákat, fogyókúrákat követők nagy ívben kerülik a fagyis pultokat, míg a különböző betegségekben szenvedők kénytelenek lemondani az ínyencségről. Pedig létezik aránylag egészséges és diétás fagyi – íme néhány tipp és recept:..
Egészséges fagylalt tippek
- Először is kerüljük a boltokban kapható „diétás” késztermékeket. Különösen vigyázzunk a „lite”, „zsírmentes” stb. kifejezésekkel, ezek ugyanolyan kalóriabombák lehetnek, mint a normál tejszínes fagyi. Mindig ellenőrizzük az összetevőket és a fagylalt zsír-, cukor- és kalóriatartalmát. Nem árt a szintetikus színezékekre, édesítő- és tartósítószerekre is ügyelni.
- A valóság az, hogy egészséges, diétás fagyi nem igazán kapható. De nem is könnyű házilag sem készíteni – ugyanis a tökéletes fagyi állagához szükséges a magas zsírtartalom és a cukor. Minél zsírosabb a tejszín-tej, annál krémesebb lesz a fagyi – minél magasabb a cukortartalma, annál lágyabb. Továbbá a fagyasztás redukálja az édes ízt – így növelni kell a fagyasztandó krém cukortartalmát.
- Zsírszegény tejből vagy joghurtból pedig azért nem lehet krémes fagylaltot készíteni, mert zsír hiányában túl sok jégkristály keletkezik fagyasztás során – a tejes jégkristály viszont nem valami finom.
- A fentieket figyelembe véve az összetevőket azonban lehet manipulálni:
Tejszín-tej
Tejszín vagy tej helyett alkalmazhatunk szója, zabpehely, barnarizs, almond vagy kókusztejet. Különösen alkalmas fagylalt készítéshez a görög joghurt, amely természetesen sűrű és kissé édes (a szuperételek egyike, így nagyon egészséges is). A joghurtos fagyi állaga nagyon hasonlít a tejszínes fagylalthoz, amit elkeverhetünk mézzel és dióval (pl görög joghurt fagyi), vagy édes gyümölcspürével és betesszük a fagyasztóba. Joghurtos fagyi receptek>>
Cukor
Szinte minden receptben helyettesíthető a cukor fruktózzal, azaz gyümölcscukorral – fruktózból ráadásul kevesebb mennyiségre van szükség (mivel édesebb), az előírt kb 50-75%-ára. A gyümölcscukor GI értéke továbbá alacsony, így diabetikus számára különösen alkalmas. Még egészségesebb az agávé szirup használata, amely a legtöbb bioboltban kapható. Édesítésre alkalmazhatunk mézet, juharszirupot és gyümölcspürét is.
Tej- és tojásmentes fagyik
Ezek általában gyümölcspüréből és gyümölcslevekből készülnek. Bár krémes állagú fagylaltot nem biztosítanak – forró nyári napokon mégis ideális csemegék lehetnek. A granita (jégkása) elkészítése nagyon könnyű – a granita recept gyűjteményünkben sok-sok finomság található, csupán helyettesítsük a cukrot fruktózzal. Míg a jégkását csészében, kehelyben vagy italként fogyasztjuk, a pálcás jégkrém ideális egészséges fagyi lehet – csupán gyümölcspürét vagy gyümölcslevet elkeverünk agávésziruppal vagy mézzel (natúron édes gyümölcsök esetében nincs szükség édesítőszerre) majd jégkrém formába töltjük. Remek gyerekek számára és egészséges gyerekzsúrokra is. A sorbet is alapvetően gyümölcsökből készül, amely kissé finomabb állagú, mint a jégkása. Egészségesebb verziója az, ha frissen készített smoothie-t fagyasztunk le – tojásfehérje elhagyható, helyette alkalmazzunk zselatint, és ha cukor szükséges, helyettesítsük fruktózzal!
Gyors és egyszerű egészséges, diétás fagyik:
- Banán fagyi – krémes fagyi állagot el lehet érni banán használatával. Félig fagyasszunk le 2-3 pürézett banánt, majd keverjük el (elektromos habverővel) gyümölcspürével vagy őrölt dióval, mogyoróval, különböző esszenciákkal, (70%-os kakaótartalmú) olvasztott csokoládéval. Isteni!
- Tejberizs fagyi – nagyon finom és egészséges is. Készítsünk tejberizst barnarizsből, adjunk hozzá őrölt fahéjat és vaníliaesszenciát vagy jó minőségű olvasztott csokit. Fagyasszuk le. Még egészségesebb kókusztejes tejberizzsel készítve.
- Szivárvány-jelzőlámpa jégkrém – pürézzünk 3 különböző színű gyümölcsöt (pl 5 kiwi, 20 dkg eper, 3 barack). Ízlés szerint préseljük át szűrön, majd adjunk hozzá 1-1 ek mézet. Töltsük az első pürét jégkrémforma harmadáig, fagyasszuk le kb 1-1.5 órán keresztül. Adjuk hozzá a következő pürét – fagyasszuk megint 1 órán át, majd öntsük hozzá a harmadik pürét. Ha édes gyümölcsökből készítjük, akkor a méz el is hagyható (pl mangó, ananász esetében). Szuper egyszerű és egészséges!
Egészséges-diétés fagyi receptek
- Sárgadinnyés jégkrém
- Barack és szilva jégkrém
- Málnás jégkrém
- Cseresznyés jégkrém
- Trópusi szivárvány jégkrém
- Görögdinnyés jégkrém
- Mangós-zöldcitromos jégkrém
Kapcsolatos cikkek