Megfigyelhető, hogy a magyar emberek nem fogyasztanak elegendő zöldséget. Még szomorúbb az, hogy gyerekek sem, annak ellenére, hogy a szülők többsége elismeri a rendszeres zöldségfogyasztás fontosságát és előnyeit. Nos íme néhány, remélhetőleg meggyőző érv, hogy miért nélkülözhetetlenek a zöldségek az étrendünkből..
Zöldségfogyasztás előnyei
A zöldségek nem csupán fontos tápanyagokat (vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, rostanyagokat) biztosítanak a szervezetünk optimális működéséhez, de egyéb pozitív élettani hatásokkal rendelkeznek – például:
- Elősegítik az emésztést, serkentik az anyagcserét
- Méregtelenítő hatással rendelkeznek
- Erősítik az immun rendszert
- Fontos szerepük van szerveink karbantartásában és betegségek megelőzésében – különösen redukálják a szív- és érrendszer, bélrendszer, agy, máj, vese, bőr betegségek rizikóját
- Sok zöldség antioxidáns összetevői által megelőzi a rákosodást, némelyik megakadályozza vagy lelassítja a daganatok növekedését, terjedését
- Sok zöldség csökkenti a vérnyomást
- Segítik az ideális testsúly fenntartását. Fogyókúra tippek>>
- Lúgosító hatással rendelkeznek
- Javítják a fizikai kondíciónkat, remek energiaforrást biztosítanak
- A zöldségek többsége alacsony glikémiás index-el rendelkezik, így stabilizálják a vércukorszintet, redukálják a cukorbetegség kialakulását
Gyógyító zöldségek
Évezredeken keresztül a népgyógyászatban zöldségeket, gyümölcsöket és növényeket alkalmaztak gyógyírként. Nem csupán a természetgyógyászat, de a modern gyógyszeripar is ismételten a természet felé fordul kúráló alapanyagokért, elemekért, hiszen egyre több tudományos kutatói munka támasztja alá a zöldségek betegségeket gyógyító vagy megelőző hatását. Különösen megemlítésre méltó az un. szuperételek kategóriája, amelyek közé azok az élelmiszerek tartoznak, amelyeknek kimondottan magas a tápanyagértékük. Többet erről ezekben a cikkekben lehet olvasni:
Az alábbi cikkekben sok-sok információ található bizonyos zöldségek tápértékeiről és gyógyító hatásairól:
Tippek
- Lehetőleg szezonális zöldségeket vásároljunk! A zöldség legyen friss, üde, ép – de ugyanakkor kerüljük a tökéletes formákat, csillogó felületeket, ezek túlzott vegyszerek használatára utalnak!
- A zöldségeket hűvös helyen, lehetőleg kamrában vagy a hűtőszekrény zöldséges dobozaiban tároljuk, és minél előbb használjuk fel, ugyanis hamar értéküket vesztik!
- A legtöbb zöldség nyersen legegészségesebb, továbbá héjjal együtt fogyasztva! Kivétel pl a paradicsom és sárgarépa, amelyek hőkezelve egészségesebbek, mint nyersen. Nyersen sok zöldség lehet remek rágcsálnivaló (pl sárgarépa, karalábé, paprika, zellerszár, cukorborsó, káposzta stb), reszelve vagy aprítva könnyen felhasználhatók salátákhoz (pl káposzta, retek, cukkini, hagyma, spenót). Nagyon sok zöldség ideális préselt zöldséglevek készítéséhez.
- A legegészségesebb hőkezelési mód a gőzölés és blansírozás. Fontos, hogy a zöldségeket (magyar szokással ellentétben) ne főzzük túl, maradjanak harapósak – lásd párolt zöldségek, blansírozott zöldségek.
- Kevesebb vitamin vész el, ha a zöldségeket egészben főzzük, sütjük, grillezzük – csupán tálalás előtt szeleteljük fel őket. A legtöbb puha héjú zöldség esetében a héjban vagy közvetlenül a héj alatt rejlik a legtöbb tápanyag, így héjjal együtt főzzük, és fogyasszuk is – ilyen pl a sárgarépa, cékla, burgonya, édesburgonya.
- A fagyasztott zöldségek sok esetben egészségesebbek, mint a piacokon, boltokban vásárolt “friss” zöldségek, ugyanis betakarítás után 1-2 órán belül lefagyasztják.
- Ha lehet, elsősorban konyhakertben termesztett vagy bio zöldségeket fogyasszunk. Nagyiparilag termesztett zöldségekben sok a mesterséges szennyező anyag, továbbá némely zöldségféle (pl cékla, spenót, retek) nagyobb mennyiségben veszi fel a talajból és raktározza el a káros elemeket (különösen a nitrogént). Éppen ezért a zöldségeket fogyasztás előtt alaposan mossuk meg, dörzsöljük át.
- Némely zöldség különösen értékes tápanyagokban, ezek a szuperételek kategóriába tartoznak. Minden nap étkezzünk ebből a kategóriából!
- Sok diatetikus szerint fontos a zöldségek színkombinációja – ajánlatos naponta egy-egy adagot enni sötétzöld zöldségekből (brokkoli, ceruzabab, spenót, fodros kel), sárga húsú zöldségekből (sütőtök, sárgarépa, édesburgonya), piros zöldségekből (kápia paprika, paradicsom, retek) és vörös zöldségekből (cékla, cikória, vöröskáposzta).
További tippek a zöldségek rendszeres fogyasztásához a zöldségek cikkünkben találhatók.
Kapcsolatos cikkek