Az édeskömény az egyik legnépszerűbb zöldség és gyógynövény a mediterrán országokban. Mind a gumója, magja, levele változatosan felhasználható ételként, italként, gyógyírként. Íme néhány tipp ehhez..
Eredete
Az édeskömény egy mediterrán növény, már az ókorban ismert volt. Számos termesztett fajtája létezik, de legelterjedtebb Európában az olasz édeskömény, római édeskömény és közönséges édeskömény. Manapság világszerte termesztik, hazánkban is, ennek ellenére nem igazán népszerű zöldség a magyar konyhában.
Növény
Az édeskömény a az ernyősvirágzatúak családjába tartozik. Nem túl igényes növény, amely remekül alkalmazkodott a kontinentális éghajlathoz. Kedveli a mérsékelt, meleg éghajlatot, és meglehetősen fényigényes, továbbá vízigényes is csírázástól a virágzás kezdetéig. Könnyen termeszthető egy konyhakertben, akár cserépben is az erkélyen. Évelő növény, amely akár 2.5 m magasra is megnő. Levele hasonlít a kaporéhoz, míg kellemes illata az ánizsra emlékeztet – éppen ezért kaporánizsnak is hívják. Jellegzetes aromáját magas illóolajtartalmának köszönheti. A gumós termés íze édeskés, kissé csípős (hasonlít az ánizsmagra) – fogyasztásra leginkább a római édeskömény gumója alkalmas.
Tápértékek – Hatóanyagok
- Az édeskömény termésében magas az illóolaj (2-5%), amely elsősorban az édes transzanetol (50-70%) és a kámforos alfa-fenchon (50%) kombinációja. Illatát az ánizsaldehid tartalmának köszönheti.
- Illóolajon kívül tartalmaz még zsíros olajat, fehérjét és cukrot is.
- Jó C-vitamin, A és B-vitamin, folsav, kalcium, kálium, magnézium, mangán, cink forrás – gazdag vasban és rosttartalma is magas.
- Alacsony a kalóriatartalma – csupán 31 kcal/100g.
Élettani hatások
Az édeskömény évszázadok óta fontos gyógynövény a népgyógyászatban, ugyanis:
- Segít emésztési problémákon – görcsoldó, erjedésgátló, puffadásgátló hatású. Serkenti a bélműködést és az anyagcserét. Javítja az étvágyat.
- Tisztítja a vesét, májat – azaz méregtelenítő hatású.
- Kisbabák és gyerekek számára remek görcsoldó, enyhíti a hasfájást, csökkenti a puffadást.
- Segít megfázáson, gyulladásokon. Csillapítja a köhögést, nyálkaoldó hatással rendelkezik.
- Szoptatás alatt serkenti a tejtermelést.
- Enyhíti a szénanátha és asztma tüneteket.
- Enyhíti a menstruációs fájdalmakat, hormonaktivitású hatása szabályozza a rendszertelen menstruációt.
- Felfrissíti a fáradt, petyhüdt bőrt. Antibakteriális hatása miatt nagyon jó pakolás lehet begyulladt, vörös szemre.
- Anetoltartalma legújabb kutatások szerint nem csupán gyulladásellenes, de megelőzheti a rákosodás kialakulásást is.
- Az indiai népgyógyászatban látás-javítóként alkalmazzák a magot (nyersen alaposon át kell rágcsálni). Továbbá étkezés után is rágcsálják, amely serkenti az emésztést és illatosítja a szájat.
Felhasználás
- Olaj: torokgyulladás, megfázás esetén nagyon jó párologtatásra. Továbbá jó masszázsolaj lehet izületi bántalmak enyhítésére, stressz, idegesség, érzelmi feszültség csillapítására.
- Gumó: nyersen ideális salátába reszelve, szeletelve finom főzelék, leves készíthető belőle. Félbe vagy gerezdekre vágva lehet sütni, grillezni, párolni. Édeskömény receptek>>
- Levél: remek zöldfűszer halakhoz vagy mártások, szószok készítéséhez, ételek díszítéséhez.
- Mag: fűszerként és teaként hasznosítjuk. Sok fogkrém egyik alapanyaga is.
Édeskömény gyógytea készítése
- 1 tk magot 3 dl vízben 15 percig főzünk, majd lehűtjük.
- 1 tk magot törjünk össze egy mozsártörőben, majd 3 dl forró vízzel öntsük le. 5 perc áztatás után szűrjük le, majd igyuk meg melegen.
Az édeskömény tea nagyon jó gyógyír viszkető, száraz bőrre is, vagy pakolásként begyulladt, vörös szemekre. Méregtelenítés alatt különösen fontos szerepet játszik.
Kapcsolatos cikkek
