Az afrodiziákum kifejezést általában olyan ételekkel, italokkal és szerekkel asszociáljuk, amelyek a sexuális vágy felkeltését, a képesség fokozását, és az élvezet felpezsdítését idézik elő. Azonban afrodiziákum lehet egy formai asszociáció, illat, memória és egyéb anyag is. Íme néhány tipp.
Eredete
Az afrodiziákum kifejezés Aphoridité, a szerelem istennőjének nevéből származik, aki a mitológia szerint a tenger habjaiból emelkedett ki, majd egy fésűkagyló sodorta a partra. A tengerből kilépve virágok és növények sarjadtak léptei nyomán. Ezek a virágok, fűszernövények lettek afrodiziákumok, továbbá minden, ami a tengerrel és a görög istennő születésével és életével asszociálható.
Mi az afrodiziákum?
Szinte minden kultúrában, népi orvoslásban, babonákban, irodalomban évezredek óta szerepelnek vágykeltő és vágyfokozó ételek, szerek, anyagok. Ezek többsége jelképes vagy placebo-hatású, azaz azért hatékony, mert hiszünk benne. Azonban némely alapanyag esetében a kutatók megtalálták a szerelmi vágy kémiai okait! Az afrodiziákumok lehetnek fizikai vagy pszichés vágykeltők és élvezet fokozók:
Fizikai afrodiziákumok
Afrodiziákumok alatt leginkább fizikai vágykeltő anyagokat, szereket értünk. Ezek lehetnek a következők:
- Ételek – népi hiedelmek, babonák szerint rengeteg ételnek van afrodizális hatása. Némelyről bebizonyosodott, hogy olyan vegyületekben dúsak, amelyek a nemi szervek optimális működéshez vagy a hormontermeléshez szükségesek. Többségük azonban csak szimbolikus (pl tojás, gránátalma) vagy placebo-hatással rendelkezik. Vágykeltő ételek>>
- Italok – bódító hatású és tudatmódosító italok oldják a feszültséget és gátlásokat, nyugtatják az idegrendszert. Különösen a pezsgő és a forralt bor vágykeltő (de csak mértékkel) – a pezsgő melegséggel tölti el a testet, míg a forralt borban található fűszerek kombinációja a vágyserkentő. Gyümölcslevek, teák (pl borsmentatea) és egyéb fűszeres italok már a régi civilizációkban fontos szerepet töltöttek be a szeretkezés előtti szertartásokban.
- Fűszerek – nagyon sok fűszernövénynek tulajdonítanak vágykeltő és teljesítmény fokozó hatást. Ilyen például a hétköznapi petrezselyem, bazsalikom, zsálya, rozmaring, borsmenta, fahéj, szegfűszeg, babérlevél, szerecsendió, mustár; vagy az egzotikus gyömbér, ginzeng, ginkgo, ánizs, vanília, chili.
- Illóolajok – nem csupán a fent említett fűszerekből kivont olajok, de virágok (pl rózsa, jázmin), és zöldségek olajai is lehetnek vágykeltők. Nőkre különösen a vanília illata hat erotikusan, férfiakra a bazsalikom.
- Hormonok – a libidóért a tesztoszteron hormon felelős. Minél magasabb a termelése a szervezetben, annál nagyobb a sexuális vágy. Ez magyarázza a tengeri herkentyűk vágykeltő hatását, ugyanis magas cinktartalmuk serkentik a tesztoszteron-termelést (különösen az osztriga és a fésűkagyló esetében). A vörös hús fogyasztása viszont 30%-al csökkenti a tesztoszteron szintet!
- Állatok részei – a kínai orvoslás a tigrispénisz, orrszarvúak tülkeiből és egyéb fallikus szimbólumot jelképező testrészekből készült porokat és kivonatokat alkalmaz gyógyírként. Indiában a csikóhal népszerű, Afrikában még mindig beszerezhető az életveszélyes kőrisbogár.
Pszichés afrodiziákumok
A szerelmi lázat pszichés alapon is fel lehet kelteni:
- Színek – a szerelem színe már régóta a vörös, amely nem csoda, hiszen az állatvilágban is a vörös szín hozza sexuális lázba az emlősöket. A vörös a férfiakra is hasonló hatással van, míg a nőkre a zöld (a termékenység színe), és a narancssárga (a boldogság színe) hat romantikusan.
- Illatok – nem csupán virágok (rózsa, jázmin, ilang-ilang), fűszerek (vanília, bazsalikom), ételek (sütőtök és levendula lepény, pattogatott kukorica, eper), továbbá az ezekre alapozott illóolajok és füstölők, parfümök, krémek, gyertyák illata lehet csábító, bódító és vágyserkentő – a leghatásosabb a feromon, az „izgalom hordozó” kémiai vegyület, amit a szerveztünk termel, és tudat alatt érzünk az ellenkező nemen. Minél magasabb a foramon termelésünk, annál vonzóbbak vagyunk. Éppen ezért ajánlatos az illatosított krémeket, tisztálkodó szereket kerülni – mert a „természetes” illatunk sokkal izgatóbb hatással van a párunkra, mint bármiféle illatszer.
- Formák – sok étel alakja miatt vált afrodiziákummá. Ilyen például a banán, spárga, avokádó, füge, uborka, mandula. Romantikus alkalmakra vágykeltő hatású lehet akár egy hosszú gyertya – vagy bármi, kagyló, szív, száj, rózsaszirom alakzatokkal formálva, dekorálva. Valentin napi dekoráció>>
- Emlékek – romantikus, szerelmi élményeinket az agyunk elraktározza, és később a tudatallatink az ezekhez fűződő részletek (illat, környezet, étel, zene stb) megismétlődése során nemi vágyakozást idéz elő.
Tippek
- Fontos megjegyezni azt, hogy a leghatásosabb afrodiziákum az agyunk és a szervezetünk. A boldogság, nyugodtság, önbizalom és bizalom a sikeres szerelmi élet alapja.
- A legtöbb afrodiziákumnak vélt étel különösen egészséges – vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag. Egy általánosan egészséges étrend betartása pozitív hatással van a libidónkra. Továbbá egy egészséges szervezet termékenyebb, a nemi szervek működése is kiegyensúlyozottabb, hiszen a sexuális működést befolyásoló hormontermelés, szervrendszerek, érrendszer, idegrendszer harmonikusan és egészségesen működnek.
- Kísérletek azt is tanúsítják, hogy a rendszeres testmozgás is afrodiziákum, ugyanis sportolás közben az agy endorfint termel, amely örömérzetet vált ki és serkenti a libidót.
Kapcsolatos cikkek