Tésztás ételek alatt általában a száraz tésztából készült ennivalókat értelmezzük, annak ellenére, hogy a tésztafélék közé tartozik pl a leveles tészta, galuska, palacsinta és egyéb ételek is. Éppen ezért rengeteg tészta recept létezik, az egyszerűtől a komplikáltig; a diétástól a kiadósig; az olasztól a az ázsiai tésztákig stb.
Tésztás ételek
A tésztákat lehet csoportosítani összetétel szerint (tojásos vagy tojás nélküli), liszt fajta alapján (búza, durumliszt, kukorica, rizs, árpa, hajdina stb) vagy elkészítési mód szerint is (főtt, rakott tészta, töltött tészta). Egy tészta lehet száraz vagy friss is. Tésztás ételek csoportosítása>>
Olasz tészták
Talán a legnépszerűbb tészta az olasz száraz tészta, amelynek legalább 350 fajtája létezik. Az olasz száraz tészták általában durum lisztből és tojás nélkül készülnek, így sokáig tárolhatók és könnyen felhasználhatók. Az olaszok a tésztákat nagyságuk és felhasználásuk szerint kategorizálják: hosszú (pasta lunga), rövid (pasta corta), töltött (ripiena), gombóc (gnocchi), továbbá levesben főtt (pastina) és nyújtott (strascinati) tészták. Magyarországon legkedveltebb a spagetti, makaróni, penne, lasagne, vermicelli, csiga és kagyló tészták, amelyeket gyorsan és változatosan lehet alkalmazni.Olasz tészták>>
Ázsiai tészták
Az ázsiai konyha egy tág kulináris fogalom, hiszen az india, kínai, japán, dél-kelet-ázsiai térségek teljesen eltérő gasztronómiával rendelkeznek. Így a tésztáik is különbözőek. A japán konyháról pl a soba tészta a leghíresebb, amely hagyományosan hajdina lisztből készül, de közkedveltek az udon, ramen és somen tészták is. A kíniaknál a tojásos tészta (egg noodles) nagyon népszerű wok ételekben, míg a thai és egyéb dél-kelet-ázsiai országokban a rizstészta az egyik legontosabb alapanyag – ez lehet levesbe főzött cérnametélt (vermicelli) vagy vastagabb verzió, amit húsgombócokkal, curry-vel tálalnak. Érdemes megemlíteni a kínai wonton tésztát is, amiből a híres húsos táskák (dumplings) készülnek, és thai celofán tésztát, amit a tavaszi tekercshez alkalmaznak.
Magyar tészták
A magyar konyhában a tojásos tészták részsülnek előnybe, különösen levesbetétként. Míg az olaszok az apró tésztákat közvetlenül a levesbe vagy egytálételbe főzik (ezáltal besűrűsödik a leves), a magyarok külön főzik, majd vízzel leöblítik tálalás előtt. A külföldiek furcsállni szokták a magyar tésztás ételeket – pl krumplis tészta, mákos tészta, túrós csusza, grízes tészta.
Diétás tészták
Manapság léteznek minden diétába, fogyókúrába passzoló tészták – teljes kiőrlésű, glutén-mentes, alacsony szénhidrát tartalmú, zéró kaloriás, zöldség-alapú, színes fajták is.
Tésztafőzés
A közhittel ellentétben nem létezik általános tésztafőzési idő vagy módszer- ez a tészta összetevőitől, minőségétől és nagyságától függ. Az olasz durum tészták kb 8-12 percet igényelnek, teljes kiőrlésű tészták 10-12, míg gluténmentes tészták főzése kb 5-8 perc, az ázsiai tojásos tészták pedig 3-5 percrt igényelnek. Rizstésztát pedig sok esetben csak forró vízbe kell beáztatni. Vannak tészták, amiket közvetlenül a levesbe vagy egytálételbe főzünk (pl orzo), a gnocchi főzése pedig kb 2 percet igényel. Mindig kövessük a csomagoláson feltüntetett főzési időt és útmutatást. Se az olasz, se az ázsiai tésztákat nem szokás hideg vízzel leöblíteni, mert nem veszik fel a mártást rendesen.
TÉSZTA RECEPTEK
Mivel rengeteg tészta receptünk van, az alábbi kategóriákba soroltuk őket:
Főtt tésztás receptek
Sült – rakott tészta receptek
- Sütőtökkel töltött kagylótészta
- Vegán sajtos makaróni
- Tésztába töltött spárga sajtmártással
- Sajtos karfiolos makaróni
- Klasszikus lasagne
Ázsiai tészta receptek
- Kínai tészta receptek
- Thai tészta receptek
- Japán paradicsomos tészta
- Szezámmagos tofu tésztával
- Káposztás tofu tészta
- Pikáns padlizsános tészta
- Tofus-zöldséges tészta
Magyaros tészta receptek
- Kolbászos öreglebbencs
- Krumplis tészta
- Káposztás tészta
- Túrós tészta