Tésztás ételek közé rengeteg féle étel tartozik. A legtöbb nyelvben egy különálló szó jellemzi pl a kevert tészta, kelt tészta vagy száraz tészta kifejezéseket, míg a magyar nyelvben egy jelző szükséges ezek meghatározásához. Így nem csoda, hogy magyarul egy tésztás étel sok mindent jelenthet. Alapvetően nagy a különbség az un tésztaipari termékek és a cukrásztészták között.
Tésztaipari termékek
Ide tartoznak a száraz és friss tészták, amelyek legfontosabb alapanyagai a liszt és víz. A tésztákat lehet csoportosítani összetétel szerint (tojásos vagy tojás nélküli) és liszt-fajta alapján (búza, durumliszt, kukorica, rizs, árpa, hajdina stb). De csoportosíthatjuk felhasználási mód vagy elkészítés szerint is – pl főtt tészta, rakott tészta, sült tészta, töltött tészta.
- Száraz tészták közé tartoznak a levesbetétek, az olasz száraz és friss tészták, galuska, Gnocchi , csipetke, metélt, lebbencs stb. Egyes tésztákat közvetlenül a levesbe, egytálételbe főzzük (pl csipetke, orzo), de általában forralt vízben főzzük ki, amiket szószokkal, mártásokkal vagy leveshez, salátákhoz tálalunk.
- Sült tészták közé tartoznak a zsírban sült tészták pl a palacsinta, fánk, lángos, és a gofri, amik folyékony masszából készülnek. Továbbá ide tartozik még a tortilla tészta, az indiai chapati-roti dosa és az arab lapos kenyerek is, amiket forró, kissé olajozott sütőlapon sütnek ki. Egsészséges verzió a vöröslencse lepény.
Többet a száraz és friss tésztákról a tészta receptek , olasz tészák és gyors tésztaételek cikkben lehet olvasni>>
Cukrásztészták
A cukrásztészták jellemző alapanyagai a liszt, tojás, zsiradék, folyadék és cukor. Kiegészítő anyagok lehetnek diók és magvak, gyümölcsök, szilárdító és színezőanyagok, továbbá fűszerek. A tésztákat elsősorban az összetételük alapján határozzuk meg, de készítési műveletek és lazítási módok alapján is kategorizáljuk őket:
- Élesztős tészták – ezek lehetnek gyúrt tészták (kenyér, kifli, kalács, zsemle); kevert tészták (kuglóf, farsangi fánk) vagy hajtogatott tészták (pl tepertős pogácsa, pozsonyi kifli és beigli)
- Omlós tészták – ezek lehetnek gyúrt tészták (pl linzerek, lepények) vagy kevert omlós tészták (pl püspökkenyér, nyomózsákos aprósütemények, tortalapok)
- Vajas tészták – a fő összetevők a zsiradék és a liszt (uzsonnasütemények, pite, kakaós csiga, búrkifli stb). Ide tartozik a leveles tészta is.
- Felvert tészták – a tésztába levegő kerül, így a felvert tészták szerkezet laza. Ide tartozik a piskóta, felvert vajas lapok, tortalapok, habtészták stb
- Forrázott tészták – másnéven égetett tészták (pl képviselő fánk, sós teasütemények)
- Hengerelt tészták – lisztet nem tartalmaznak, alapanyagai olajos magvak és cukor (pl marcipán)
Részletesebben lásd cukrásztészták>>