A csirke a legelterjedtebb tenyésztett baromfi világszerte, húsa is legnépszerűbb a kulináris világban. Ennek egyik oka az, hogy a többi állathoz késpest viszonylag olcsó és könnyű a tenyésztése; a másik, hogy a csirke húsa változatosan felhasználható és könnyen adaptálható minden kultúra regionális ízeihez, fűszereihez.
Élettani hatások
A csirkét sokan úgy tekintik, hogy egészségesebb, mint a vörös hús, mivel alacsonyabb koleszterin- és zsírtartalommal rendelkezik. Való igaz, 100g csirkemell filé csupán 165 Kcal, 31g fehérjét és 3.6g zsírt tartalmazva. Azonban újabb kutatások szerint a sült (de nem a főtt) csirkehús rendszeres fogyasztása 72%-al növeli a hasnyálmirigy rák kialakulásának rizikóját!
Továbbá a csirkehús okozza a legtöbb ételfertőzést, ugyanis a norovírus, szalmonellabaktérium, lisztéria és E.coli kórokozók hordozója. (A norovírusok világszerte több mint 200 ezer halálesetet okoznak évente!).
Éppen ezért nagyon fontos, hogy a húst alaposan főzzük meg vagy süssük át, és nagyon vigyázzunk a keresztfertőzésekre, amikor a húst előkészítjük. A jelenlegi hivatalos tanács szerint a húst nem szabad megmosni (így a baktériumok nem kerülnek a mosogatóba, a szivacsra, csapra, evőeszközökre stb). Továbbá külön vágódeszkát és kést használjunk a hús felaprításakor, amelyeket alaposan mossunk el használat után. Nagyon sok fertőzés nyári grillezés során fordul elő – nagyon figyeljünk a grill-eszközök megfelelő használatára és arra, hogy a hús (különösen a csirkecomb) rendesen, azaz belül is átsüljön. Grillezés tippek>>
Az egészségtudatos életmódot követők számára fontos azt is megemlíteni, hogy a legtöbb csirkét hormonokban és szintetikus fehérjékben gazdag tápanyagokkal etetik, hogy gyorsabban és nagyobbra nőjennek, továbbá nem az etikus állattartás elvei alapján nevelik őket.
Csirkehús vásárlása
A csirkét vásárolhatjuk egészben, darabolva vagy darálva. Lehetőleg friss, jó minőségű terméket válasszunk, amelynek bőre sárgás, húsa rózsaszínű (nem fehér!), a combon pedig nincsennek foltok (amik arra utalnak, hogy a csirkének nem volt elég élettere mozogni). Ha bármilyen szagot áraszt a hús, az nem friss vagy nem minőségi termék. Legjobb a fűvel és kukoricával táplált, hagyományosan (azaz lassan, szintetikus tápszerek nélkül) tenyészett tanyasi csirke (bio vagy szabadon tartott) – ez drágább, de sokkal finomabb és egészségesebb a húsa, mint a tápszeren és mesterséges fény alatt nevelt, hormon-kezelt csirke. Továbbá sok előre csomagolt termék adalékokat, tartósítószereket tartalmaz. A legtöbb olcsó hús estében ráadásul vízzel befecskendezik a mellet, hogy dúsabbnak legyenek (és így a súlyuk is nagyobb!). Darált húst csakis hentesnél vásároljunk, vagy daráljuk le házilag, így biztosra tudjuk, hogy mi van benne.
Csirke tárolása
A csirkehúst mindig hűtőszekrényben tároljuk! Pácolás alatt is. Nyáron, grillezés során, ne hagyjuk a csirkehúst a meleg levegőn, mert így terjednek a bacik rajta! A csirkehúst le lehet fagyasztani, akár egészben, akár darabolva – sőt bepácolva is. Nagyon fontos, hogy a csirkehús alaposan engedjen ki fagyasztás után – ne tegyük közvetlenül meleg vízbe, mert a meleg víz kioldja a fehérjét, és a csirke húsa szálkás lesz. Csak zacskóstul tegyük LANGYOS vízbe, de még jobb az, ha előző nap kivesszük a mélyhűtőből, és normál térben (télen) vagy a hűtőben (nyáron) hagyjuk lassan kiolvadni.
Csirke felhasználása
A csirkét sokféle módon készíthetjük el – lehet sütni, grillezni, főzni, párolni, wokban pirítani.
- Egész csirke – csirkeleves és alapleves készítéséhez szokás használni, különösen az Ázsiai konyhákban. Az Európiai konyhákban népszerű az egészben sült csirke (pl. ünnepi, családi összejövetelekre) és a grillcsirke (pl. hétköznapi vacsorákra, ebédre). Gyorsabb verzió az un pillangócsirke, amikor a csirke hátát egy ollóval hosszában felvágjuk majd kifordítva fektetjük a tepsibe, ezáltal jelentősen lecsökkenthetjük a sütési időt. Sült csirke receptek>>
- Csirkemell – a legnépszerűbb csirkehús, ugyanis a csirke legsoványabb része és nagyon könnyen elkészíthető. Lehet egészben, filézve, szeletelve, csíkozva, kockázva főzni, blansírozni, sütni vagy pirítani. Lehet tölteni, rántani, falatokat készíteni belőle. Ideális ázsiai ételek készítéshez is. Csirkemell receptek>>
- Csirkecomb – legtöbb séf szerint a felső csirkecomb a csirke legízletesebb része. A csirkecombot is lehet sütni, rántani, grillezni, levesbe főzni – a filézett csirkecomb húst lehet tölteni, gyors grillezni, rántani, nyársalni. Ideális egytálételek készítéséhez. Csirkecomb receptek>>
- Csirkeszárny – a gyorséttermek egyik kedvenc alapanyaga, különösen a Mexikói és Kína konyhákban népszerű, mint utcai étel (street food). Ideális bulikra, nyári kertipartikra, grillezésre is.
- Csontok – akár nyers csontokból akár a sült csirke csontjaiból készíthetünk csontlevest, alaplevest vagy hamis húslevest, amiket alkalmazhatunk egyéb ételekhez.
- Belsőségek – végül de nem utolsó sorban a belsőségek olcsó, tápértékekben gazdag és ízletes részei a csirkének, amikből lehet készíteni pörköltet, egytálételeket, leveseket, falatokat, salátákat stb. A máj különösen gazdag vitaminokban ( A, B és Kálium), de a zúza, vese, szív is gazdag ásványi anyagokban és fehérjében. Mindegyik különlegessé varázsolhat egy ételt, akár kiegészítőként, akár főszereplőként, akár töltelékként. Nagyon finom pástétomokat is készíthetünk belőlük.
Csirke receptek
Olyan sok csirkés receptet készítettünk az évek során, hogy muszáj volt kategorizálnunk őket. Ezekben a cikkekben rengeteg finom csirke recept található:
Nemzetközi csirke receptek
Csirkeszárny receptek
- Kínai ragacsos csirkeszárnyak
- Gránátalmás csirkeszárny
- Ragacsos csirkeszárnyak
- Csípős kólás csirkeszárny
Csirke belsőségek receptjei
- Boros csirkemáj tésztával
- Csirkeszív gombás mártásban
- Csirkemájjal töltött csirkecomb sonkába tekerve
- Csirkemájas hamburger
- Csirkecomb és májpörkölt
- Zöldséges csirkemáj ragu
- Csirkemáj rizottó