Szinte minden vallás fontos alapköve a böjt, amely spirituális tisztulás céljából önmegtartóztatásra és önfegyelemre tanít. Az ókori filozófusok és doktorok azonban észrevették a fizikai és szellemi hatását is, így a léböjt gyógymódként is népszerűvé vált..
Léböjt lényege
- A léböjt esszenciája az, hogy nem szabad szilárd táplálékot fogyasztani. Ezáltal csökken az energiaforrásunk, így a szervezet kénytelen felhasználni tartalékait, és aktivál egy öntisztító folyamatot.
- A léböjt nem fogyókúra, hanem egy méregtelenítő program. Bár sok esetben testsúly-csökkenést eredményez – nem ez a célja. Méregtelenítés>>
- Sok helyen olvasható, hogy léböjt alatt lehet enni gyümölcspüréket, pépes zöldségeket, krémleveseket, turmixolt zöldségeket, gyümölcsöket. Az igazi léböjt rostmentes, ugyanis a rostokat a szervezetnek fel kell dolgoznia – a szűrt leveket kevésbé. Továbbá nem számít léböjtnek a bolti üdítők, zöldség és gyümölcslevek, porból kevert italok, csodákat ígérő vizek fogyasztása, de a leveses kúrák sem.
Időtartam
- A léböjt egy rövid méregtelenítő program, nem egy hosszú tisztítókúra. Egy léböjt általában 1-3 napig tart. 24 óránál hosszabb vízböjt nem ajánlott. Léböjtöt csakis orvosi ellenőrzés mellett szabad végezni.
- Egy léböjtre alaposan fel kell készülni – nagyon fontos egy bevezető és levezető szakasz, amely több napot vesz igénybe.
- Terhes és szoptató kismamák, alacsony testtömegindex-el rendelkezők, gyerekek, tinik, komoly vagy krónikus betegségekben szenvedők számára tilos a léböjt, de még a hosszabb tisztítókúra is. Számukra egy egészséges étrend betartása ajánlott vagy az állapotuknak megfelelő diétás programok követése.
Léböjt pozitív hatásai
- Méregteleníti a szervezetet – távoznak a felhalmozódott salakanyagok, toxikus anyagok, elhalt sejtek
- Serkenti a bélrendszer működését, az anyagcserét, az emésztést
- Tisztítja az érrendszert, javítja a vérkeringést, csökkenti a vérnyomást
- Elősegíti a belső szervek öntisztítását
- Zsírégető hatású – különösen a rejtett hasi, viscerális zsírréteg csökken
- Testsúly csökkentő – napi fél kilót lehet fogyni
- Léböjt után jobb a közérzetünk, jobban alszunk, több az energiánk
- Látható eredmények: feszes bőr, fényes haj, csillogó szemek, tiszta tekintet
- Szellemi hatások: tiszta gondolatok, jobb memória, jobb koncentrálóképesség
Léböjt verziók
A vízböjt a leghatásosabb léböjt, ugyanis a belső szervek teljesen pihennek, pontosabban koncentrálhatnak a tisztításra, javításra, gyógyulásra. Ez azonban sokak számára meglehetően drasztikus, így ajánlatos előbb az enyhébb verziókat kipróbálni:
- Vízböjt: csakis ásványvizet szabad inni, szénsavmentesen és langyosan. Tehetünk bele egy szelet citromot. Óránként legalább 1 pohár ajánlott.
- Gyógynövénytea böjt: szénsavmentes ásványvíz mellett lehet inni olyan gyógynövényteákat is, amelyek serkentik a szerveink öntisztítását. Ilyen pl a zöldtea, gyermekláncfű tea, csalánfű tea, édesköménymag tea stb.
- Gyümölcs és zöldséglevek: frissen préselt zöldségek, gyümölcsök levei segítenek az éhségérzet elfojtásában, továbbá fontos vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak. Hosszabb, 3 napos léböjt alatt érdemes ezt a verziót bevállalni – és naponta maximum 3 bögrénél többet nem ajánlatos fogyasztani. Fontos: a smoothie, turmixok, rostos italok léböjtre nem megfelelő zöldség-gyümölcs levek, ugyanis ezeket ételként emészti a gyomrunk. Csakis frissen préselt, csavart, centrifugált, szűrt levek számítanak!
- Szűrt levesek: házilag készült szűrt, zsiradékmentes, zöldséglevesekkel is segíthetjük a salaktalanítást. A pürézett krémleves nem alkalmas léböjtre, még akkor sem ha vegán, ugyanis a rostokat a gyomornak fel kell dolgozni. Viszont kimondottan ajánlott a szűrt miso és wakame leves, és egyéb, chilis ázsiai “átlátszó” levesek.
Mellékhatások
A léböjt sajnos néhány kellemetlen mellékhatással jár, de ez csakis a méregkiválasztás ideje alatt történik, általában az első két napon. Ezek a következők lehetnek:
- fáradtság, ingerültség, vérnyomás csökkenés, vércukor leesés, székrekedés vagy hasmenés, pattanások, kellemetlen szájszag, izzadás, szédülés, gyengeség, álmatlanság, fejfájás
Ezek a mellékhatások mind azt jelzik, hogy a méregtelenítés folyamatban van. A mellékhatásokat redukálhatjuk, ha léböjt előtti napokon fokozatosan állítjuk le a szilárd ételeket – először a cukrot, majd a húst, állati eredetű termékeket, koffeint stb.
Tippek
- Léböjt megvalósítása nem könnyű. Csakis olyan napokra tervezzük be, amikor nem dolgozunk, nem stresszes az életünk, és otthon sincs semmi tennivalónk. Fontos, hogy tudjunk eleget pihenni és meditálni.
- Léböjtöt érdemes évszakonként tartani – bár tavasszal és nyáron sokkal egyszerűbb a megvalósítása. Egy tavaszi méregtelenítés alatt a legideálisabb, hiszen a természettel párhozamosan könnyebben megy a megtisztulás folyamata (a Nagyböjt is erre alapszik, lásd húsvéti böjt).
- A léböjt előtt és után sem szabad túlterhelni a szervezetet. Érdemes a léböjtre úgy felkészülni, hogy az előző napokon fokozatosan lemondunk szilárd és “mérgező” ételekről – azaz koffein, vörös hús, cukor, állati zsír, finomított gabonák, tejtermékek. A léböjtöt közvetlenül megelőző napon ne fogyasszunk semmiféle állati eredetű táplálékot – csakis friss gyümölcsöket, zöldségeket, barnarizst, zabpelyhet stb. Ugyanezt ismételjük meg a léböjtöt követő napon, majd fokozatos térjünk vissza a szokásos étrendünkre – először zöldség és gyümölcs, majd gabonafélék, hal és tojás, sovány tejtermékek, szárnyasok, végül cukor és vöröshús.
- Léböjt alatt ne szedjünk semmiféle gyógyszert, még vitamin tablettákat sem!
- A salaktalanítást serkenthetjük megfelelő bőrápolással is. Kerüljük a szintetikus kozmetikumokat, sminket – fürdővizünkbe tegyünk fél kiló tengeri sót vagy magnézium-szulfát sót!
- Bár sok pihenésre lesz szükségünk, ne felejtsünk el rendszeresen mozogni – de semmi megterhelő edzés, csupán könnyű torna, séta vagy yoga szabad! Tovább szellőztessünk és legyünk sokat friss levegőn!
Kapcsolatos cikkek