A Gnocchi az olasz konyha egyik legnépszerűbb alapétele, valójában a krumplis nudlik eredeti verziója. A tészatagombócok közé tartozik, amit különböző mártásokkal szokás tálalni, általában első fogásként (primo piatto) levesek vagy tészták alternatívájaként, de lehet köretént is fogyasztani, sőt salátákat is készíthetünk belőle. Íme egy kisokos a gnocchiról, amit sok finom gnocchi recept követ.
Gnocchi eredete
A gnocchi (ejtsd nyokki) szó az olasz nocchio szóból származik, amely a fákon található csomót jelenti vagy pedig a nocca szóból, ami ujjperceket jelent. A római idők óta népszerű Olaszországban, ami a római hódítók által terjedt el Európában, majd később az egész világon. A magyar nokedli vagy galuska is több mint valószínű, hogy innen ered.
Az ókori római recept csupán kásás, búzadara-alapú tésztából állt, amit tojással és vízzel kevertek össze, és maximum kevés sóval ízesítettek. Miután a burgonya elterjedt Európába, a krumplit beledolgozták a gnocchi tésztába. Olaszországban rengeteg verziója létezik – ízesített, tojásmentes, kukoricadarás, töltött, sajtos, zsemlemorzsás stb. Minden tartománynak van hagyományos és jellegzetes gnocchi étele. Pl a burgonyás gnocchi különösen népszerű Abruzzóban, Friuli-Venezia Giuliában, Venetóban és Lazióban. A hagyományos sült gnocchi alla romana és a szardíniai malloreddus nem tartalmaznak tojást, míg az északi tartományokban a zsemlemorzsás verzió a közkedvelt. Magyarországon is elterjedt a burgonyás verzió, valójában nagyon hasonlít a nudli és a szilvásgombóc tésztájához, míg a vadast kísérő zsemlegombócunk a gnochci di pane receptjére alapszik. Modern verziókban az alapösszetevők helyettesíthetők alternatívákkal, pl a burgonya édesburgonyával vagy a búzaliszt rizsliszttel illetve kukoricaliszttel. Továbbá lehet hozzáadni zöldségpüréket, zöldfűszereket, sajtokat is.
Gnocchi vásárlása tárolása
- A legtöbb élelmiszerboltban vásárolhatunk konyhakész, szárított, vákuum csomagolt gnocchit, többféle ízesítésben és kivitelben. Létezik glutén-mentes, tojásmentes, vegán verzió is. A szárított verzió sokáig tárolható a kamrában, ezért érdemes venni néhány csomagot, ugyanis ezek főzése csupán 2 perc forrásban lévő vízben, így nagyon gyorsan lehet készíteni tartalmas ebédet-vacsorát rohanós napokon.
- Delikben kapható hűtött és fagyasztott gnocchi is, de a friss verziót néhány napon belül fel kell használni. Főzése szintén 1-2 percet vesz igénybe, a fagyasztott verzió főzése 5-6 perc.
Gnocchi házilag
- Mint minden más tészta esetében, a házilag készített gnocchi lekörözhetetlen, ami ráadásul adalékanyagmentes és nem is túl macerás az elkészítése. Természetesen olcsóbb is. Érdemes sokat készíteni, és lefagyasztani adagokat (egyből lehet főzni a mélyhűtőből). Felhasználhatunk hozzá maradék főtt vagy héjában sült krumplit is.
- A legfontosabb, hogy lisztes burgonyát alkalmazzunk, mert ennek alacsony a víztartalma. A burgonya lehet főtt vagy sült – de mindkét esetben héjában és egészben ajánlatos főzni-sütni őket. Az alaprecept nagyon egyszerű. Lásd Gnocchi házilag>>
Gnocchi felhasználása
- A gnocchi nemhiába a gyors ételek egyike, hiszen a konyhakész gombócokból se-perc alatt készíthetünk kiadós főételeket Az. Olasz tészták közül a leggyorsabban kifőzhető.
- A gnocchit általában különféle szószokkal tálaljuk, a tésztás ételekhez hasonlóan. Nagyon népszerű kísérője az olvasztott vaj zsályával, a pesto, valamint különféle paradicsomos, sajtos mártások.
- A gnocchi köretként is tálalható raguk, pörköltek, egytálételek mellé. Hidegen, langyosan érdekes salátákat is készíthetünk belőle.
Gnocchi receptek
- Gnocchi párolt cukkinivel
- Pesztós gnocchi rukkolával
- Gnocchi sajtos-gombás mártással
- Gnocchi brokkolis-diós pestoval
- Spenótos gnocchi
- Gnocchi cukkinis mascarpone mártással
- Gnocchi citromos csirkével és cukkinivel
- Gnocchi pikáns édesburgonya és zöldborsó mártásban
- Gnocchi pikáns vöröslencse mártásban
- Kapros-zöldborsós gnocchi
Kapcsolatos receptek