A bagel (lengyelül: bajgiel vagy beigel) egy kertek, lyukas zsemle, amely a lengyelországi zsidók hagyományos étele volt. Manapság az egyik legnépszerűbb péksütemény Észak-Amerikában, ahol a reggelik, branch-ok egy alapétele. Az alábbi bagel receptek között sok finom verzió található.
Bagel eredete
Bár sokan Amerikainak vélik, valójában egy gyűrű alakú, főtt majd sütött kenyér receptje már egy 13. századi szíriai szakácskönyvben megtalálható ka’ak néven. Később a lengyel királyi udvarban volt népszerű, majd Lengyelországban terjedt el a zsidó lakosság körében, és a lengyel zsidó migránsok vitték magukkal Amerikába, ahol nagyon népszerűvé vált, különösen New York-ban. Népszerűségéken egyik oka az volt, hogy az alakja lehetővé tette a könnyű tárolásást, szállítását és árulását, ugyanis a pékségekben madzagra vagy drótra húzták őket. 1958-ban azonban feltaláltak egy bagel gépet, így elkezdték mechanikailag gyártani őket (addig kézzel készül mindegyik).
Bagel tészta
A hagyományos bagel tészta búzalisztből készül, amit kovásszal vagy élesztővel kelesztenek. Ebből kézzel formálnak kézi nagyságú karikákat, amiket először rövid ideig vízben megfőznek, majd kisütnek. Ez a lyukas, tekercses forma lehetővé teszi a tészta egyenletes főzését és sütését. Az eredmény egy sűrű, kissé rágós és szivacsos péksütemény, amelynek fényesen barna, néha ropogós a héja. A tészta másik jellegzetessége, hogy nincs benne se tejtermék se tojás, viszont tartalmaz édesítőszert, pl maléta/kukorica szirupot, mézet vagy cukrot. A bagel házilag is elkészíthető, tésztája hasonlít az édes, töltött beiglihez, neve is innen származik.
Bagel termékek
Manapság rengeteg verziót lehet kapni – frissen, fagyasztva, szeletelve. Készülhet teljeskiőrlésű búzából, rozsból, tönkölybúzából, gluténmentes lisztből, és van kovászos is. Hagyományosan megszórják a bagel héját magvakkal vagy sóval, közkedvelt a mák, korpa, len- és a szezámmag. Manapság nagyon népszerűek az ízesített termékek – pl a fahéjas-mazsolás, karamellizált hagymás, fokhagymás, áfonyás stb.
Bagel vásárlása, tárolása
- Bár a bagel hagyományosan nem tartalmaz tejet és tojást – mindig nézzük meg az összetevőket, mert egyre több termékben ezek egyike fellelhető!
- A pékségekben árult, hagyományos bagelekben kevesebb az adalék, egy-két napon belül el kell fogyasztani.
- A szupermarketben kapható bagel napokig, sőt hetekig, tárolható.
- A bagel lefagyasztható.
Bagel felhasználása
- A zsidó vallás szigorú táplálkozási szabályai alapján a tejtermékeket nem lehet keverni hústermékekkel. Továbbá szombaton nem lehet főzni, így a bagelt általában hidegen fogyasztják. Mivel az ételek kombinációja meghatározott, így terjedt el a krémsajtos bagel, amire később füstölt/pácolt hal került.
- A bagelt ritkán fogyasztjuk önmagában manapság – általában hideg, illetve meleg szendvicsek alapja. A friss termékeket nem szokás megpirítani, de a bolti vagy nem friss bagelt félve vágják, és kissé megpirítják vagy grillezzik. Erre szokás tálalni tükörtojást, rántottát vagy buggyantott tojást.
- Amerikában közkedvelt a hagyományos krémsajttal való tálalás, amit lefednek füstölt lazaccal vagy főtt tojással. Nem zsidó körökben pedig a bacon szalonna és tojás feltét a népszerű, vegán étrendet követők pedig paradicsommal és avokádóval lefedve szokták fogyasztani. Szendvicsek>>
- A bagel lyukakban lehet tojást és egyéb ínyencségeket is sütni, ez különleges alkalmakon nagyszerű villásreggeli lehet.
- Az édes bagel felhasználható desszertek készítéséhez.
Bagel receptek
- Bagel füstölt lazaccal és fürjtojással
- Tojásos-szalonnás bagel mexikói módon
- Bagel pármai sonkával és rántottával
- Bagelben sült cukkinis tojás
- Bagelben sült tükörtojás sonkával
- Grillezett bagel mozzarellával és aszalt paradicsommal
- Bagel füstölt lazaccal, tojással és spárgával
- Bagel kolbászos rántottával
- Grillezett spárga és cukkini buggyantott tojással
- Bagel buggyantott tojással és szezámmagos káposztával
- Bagel tojással és feketebab salátával
Kapcsolatos receptek